arama

Zayıflama Egzersizleri

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Sağlıklı Zayıflama Sporla Kalıcı Olur

Kilo problemi son zamanlarda insanların aklını en çok kurcalayan hastalıklardan biri. Dünya çapında önlemler alınmasına rağmen hala büyük bir kitleyi tehdit eden bu hastalık, gün geçtikçe daha çok insanı etkisi altına almayı başarıyor. Bu hastalıktan kurtulmak isteyen insanlar ise kendilerini sağlıklı kilo verebilecekleri yöntemlere yönlendiriyorlar. Sağlıklı kilo verme yöntemleri denildiğinde ise akla dengeli bir diyetle kombin edilmiş spor geliyor.

Spor yapmak, vücuda aklımıza gelmeyecek kadar yarar sağlar. Fiziksel özelliklerden, organlarımıza kadar birçok alanda fayda sağlayan sporun en etkili olduğu alan hiç şüphesiz ki, kilo vermektir. Spor yaparak sağlıklı yaşamın kapılarını aralayan bireyler, kilo vererek bu hayatın kapılarını sonuna kadar açmaktalar. Peki, ne tür egzersizler ile zayıflarız?

Günlük Düzenli Yürüyüş

Çoğu kişi yürümeyi sevmese de kilo verebilmenin başlıca yolu yürümekten geçer. Her gün düzenli bir şekilde 30 – 40 dakika yürümek, büyük miktarda kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Ancak yürürken dikkat etmeniz bazı durumlar mevcut. Yürüyüş yapacağınız zaman sanki arkadaşınızla yolda yürür gibi değil de; sanki otobüsünüzü kaçırmak üzeresiniz gibi yürüyün. Böyle bir tempo ile yürümeniz vücuttaki yağlarının kullanımına yardımcı olacağı için kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Spor salonlarına para veremeyip, aynı zamanda hızlı zayıflamak isteyenler için birçok egzersiz mevcut. Başlangıç olarak ellerinizi yanlara doğru açarak 30 saniye boyunca zıplayın. Bu hareket vücudunuzun ısınmasına ve kalori yakmasına yardımcı olacaktır. Sonra oturur bir vaziyette duvara yaslanarak, bir aşağı bir yukarı şekilde gidip gelin. Hareketler yavaş yavaş zorlaşacaktır ancak bu da etkiyi arttıracaktır. Devam hareketi olarak bir sandalyeyi önünüze çekin. Sandalyeye çıkıp, bir daha inin. Bu hareketi 30 saniye boyunca tekrar edin. Şimdi ise çömelip tekrar kalkma hareketini yapmalısınız. Bu hareketi yaparken dikkat etmeniz gereken şey belinize yük bindirmemek. Daha sonra yüz üstü olarak yere yatın. Dirseklerinizi yerle 90 derece olacak şekilde açın. Bu şekilde 30 saniye bekleyin. Bu hareket karın kaslarınızın kasılmasına ve sıkılaşması için yardımcı olacaktır. Diğer bir hareket ise dizlerinizi karnınıza kadar çekerek olduğunuz yerde koşmak. Dizlerinizi karnınıza kadar çekmeniz, harcadığınız eforu arttıracak; bu da daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.

Evde de Spor Yapabilirsiniz

Bu egzersizleri 2 – 3 günde bir yapmanız zayıflamanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca evde yapabileceğiniz zayıflama egzersizleri bunlarla da sınırlı değil. Mekik çekmek de vücudunuzun kusursuz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan hareketlerdir. Mekiğin birçok versiyonu mevcuttur. İlk olarak normal mekik ile başlayarak kaslarınızı geliştirdikten de sonra diğer zor versiyonlarına geçebilirsiniz.

Ayrıca evinize alacağınız bir barfiks aleti sayesinde hem kaslarınızı güçlendirirken, hem de kilo verebilirsiniz. Barfiks çekerken vücut ağırlığınızı kullandığınız için büyük bir enerji sarf edersiniz ve bu enerji yağlarınızın yakılmasına yardımcı olacaktır.