Yüz Güzelliği İçin Doğal Yöntemler

0 109

Sivilcesiz, lekesiz ve kırışıkları olmayan güzel bir cilde sahip olmak her bayanın hayali. Yaşamımız boyunca birçok cilt sorunu ile karşılaşırız. Bunların başlıca nedeni sağlıksız beslenme, az su tüketimi, stres, hava kirliliği, güneş ışınları, alkol, sigara ve uykusuzluk gibi faktörlerdir. Cildinizde problem yaratan sorunları ortadan kaldırmak ve doğal yollarla bakım yapmak sağlıklı parlak cilde sahip olmanın en önemli yoludur.

Sağlıklı ve Parlak bir Cilde Sahip Olmanın 8 Doğal Yolu
– Cildinizi temiz tutun. Özellikle sürekli makyaj yapıyorsanız cilt temizliğine daha fazla önem vermeniz gerekir. Makyajla uyumak kırışıklıklara ve gözeneklerin büyümesine neden olur. Doğal tonik kullanarak makyajınızı silin ve günde en az iki defa su ve sabunla yüzünüzü yıkayıp gözeneklerin hava almasını sağlayın.

– Kan dolaşımını hızlandırın. Kan dolaşımının hızlanması hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı olur. Cildin daha parlak, diri ve canlı görünmesini sağlar. Kan dolaşımını hızlandırmanın 1. yolu önce ılık sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkamaktır. 2. yolu ise masajdır. Parmak uçlarınızla yapacağınız yüz masajı ile cildinizi yenileyin.

– Sağlıklı beslenin. Şekerli, gazlı ve yağlı hazır gıdaların sıkça tüketilmesi cilt sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle sivilce ve akne sorununu önlemek için kızartmalardan ve tatlılardan uzak durun.

– Cildinizi susuz bırakmayın. Su hücrelerin kendini yenilemesini sağlar. Cilt lekelerini ortadan kaldırır. Cildi içten besler, nemlendirir ve parlaklık kazandırır.

– Uykusuz kalmayın. Uykusuzluk sadece göz altı torbalarının şişmesi ve morlukların oluşmasında değil tüm cildin sağlıksız ve mat görünmesine neden olur.

– Güneş kremi kullanın. Doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak yüzde çil ve kahverengi lekelerin oluşmasına neden olur. Yaz kış güneşin zararlı ışınlarından korunmak için 30 faktörlü bir krem kullanmadan dışarı çıkmayın.

– Nemlendirin. Yüzünüzü sabah ve akşamları yıkadıktan sonra güneş, rüzgar veya soğuk havaya karşı korumak için mutlaka nemlendirici kullanın. Böylece cilt kuruluğunu engelleyebilirsiniz.

– Cilt tipinize uygun kür ve maskeler yapın. Yağlı, kuru veya hassas ciltler yapacakları bakım kürleri sayesinde sağlıklı ve güzel görünebilir.

Doğal Güzellik Kürleri

Kuru Ciltler
Birer tatlı kaşığı süt ve zeytinyağını karıştırıp pamuk yardımıyla yüzünüzü silin. 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Her gün uygulayabileceğiniz bu kür cildi hızla canlandırır ve besler.

Yağlı Ciltler
Maden suyu ve yarım limonu karıştırıp pamukla cildinizi silin ve 15 dakika beklettikten sonra durulayın. Cildin yağ dengesini sağlar, aşırı yağlanmayı önler ve gözenekleri açar. Ayrıca makyaj öncesi portakal suyu ile cildinizi silerek makyajınızın akmasını engelleyebilirsiniz.

Karma Ciltler
Limon, susam ve biberiye yağlarından 1 çay kaşığı kadar karıştırıp yüzünüze masaj yaparak yedirin. 30 dakika sonra ılık suyla durulayın. Cildin yağ ve kuruluk oranını eşitleyerek parlaklık kazandırır. Ardından buz kalıplarını yüzünüzde gezdirerek kan akışını hızlandırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın