Yulaf Ezmesi Kilo Aldırır Mı?

Genellikle kahvaltılarda bolca tüketilmesi önerilen yulaf ezmesi kilo verebilmenize yardımcı bir besindir. Yüksek oranda lif içermesi hem sindirim sisteminizi düzenler hem de sizi uzun süre tok tutarak sık sık kalorisi yüksek yiyecekler atıştırma isteğinizi önler. Pratik bir şekilde hazırlanabilen yulaf ezmesi lezzetli olduğu için tercih edilir. Kaliteli besin öğelerine sahip olan yulaf ezmesi sağlıklı kilo vermeniz açısından büyük önem taşır. Vitamin, mineral, protein ve lif bakımından zengindir.

100 Gram Yulaf Ezmesinin Besin Değerleri
100 gr yulaf ezmesi 12.53 protein ile 5.43 lif içerir. 63 gr karbonhidrat ve sadece 7 gr yağ içeren yulaf ezmesi birlikte tüketildiği besinlerle birlikte hesaplanmalıdır. Potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri içerir. Bir orta boy kase yulaf ezmesi 370 kaloridir. Genellikle kahvaltılarda süt ile karıştırılarak tüketilen yulaf ezmesi kek, kurabiye, ekmek gibi hamur işlerinde kullanıldığı taktirde kalori değeri hızla yükseleceğinden diyet yaparken bu yiyeceklerin tüketilmesi sizi yanıltmamalı.

Yulaf Ezmesi Diyet Yaparken Nasıl Tüketilmeli?
Kalorisi düşük olan yulaf ezmesini diyet yaparken hangi besinlerle birlikte tüketeceğinize dikkat etmelisiniz. Yanında tükettiğiniz besin kalori miktarını hızla arttırabileceğinden doğru besinlerin seçilmesi oldukça önemlidir. Diyet yaparken kahvaltılarda bir kase yulaf ezmesinin içerisine bir barda ılık süt ilave edip tüketmek gün boyu açlık hissetmenizi önler. Enerji vererek diğer öğünlerde daha az yemek yemenize yardımcı olur.

Ara öğünlerde bir kase yağsız yoğurt ile yulaf ezmesini birlikte tüketen kişilerin %22 oranında daha hızlı kilo verdikleri belirlenmiştir. Tatlı ihtiyacınızı ise yulaflı yoğurdun içerisine böğürtlen, çilek, muz, kiraz, kivi, ahududu, üzüm ya da kavun gibi taze meyveler ekleyerek aroma katabilir, tarçın ve bal kullanarak tatlandırabilirsiniz. Portakal suyu, ceviz, badem kuru kayısı gibi kuru yemişlerle tüketilebilir. Brokoli ya da havuç salatasının içerisine yulaf ezmesi ekleyebilirsiniz. Izgara ya da buharda pişirdiğiniz tavuk, balık, et ve sebze yemeklerinde bolca kullanarak yemeğinize lezzet katabilirsiniz. Ancak kesinlikle ekmek, kek, börek, poğaça gibi hamurlu besinler yulaftan yapılmış olsa bile kalorisini yükselttiğinden tercih edilmemelidir.

Yulaf Ezmesinin Zayıflamaya Katkısı
İçerdiği aminoasitler nedeniyle yulaf ezmesi iç organlarda ve kandaki toksinleri arındırıcı bir özelliğe sahiptir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, lifli olduğu için kabızlık sorununu giderir. Vücuttaki şişliklere neden olan ödemin oluşmasını engeller. Düzenli tüketildiğinde göbek ve basen bölgenizdeki yağların atıldığını ve gözle görülür bir incelme yaşadığınızı fark edebilirsiniz.

Yağları çözümleme özelliğine sahip olan bu besin yavaş emilen karbonhidratlar içerir. Böylece uzun süre tokluk hissi yaşarsınız. Aynı zamanda kan şekerinin birden yükselmesini önlediğinden özellikle diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Sınava hazırlanan öğrenciler ya da ağır işte çalışan kişilerin kahvaltıda tüketecekleri yulaf ezmesi sayesinde enerji düşmesi, halsizlik ve dikkatsizlik gibi sorunların önüne geçilebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir