arama

Yoğurt Kilo Aldırır Mı?

yoğurtta kaç kalori var
  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yoğurt kalorisi düşük bir besin olduğu için kesinlikle kilo aldırmaz. Diyet yaparken tüketilmesi önerilen yoğurdun besleyici değeri yüksektir. Diyetisyenler kilo vermek isteyen kişilerin diyet listelerine mutlaka yoğurt eklemeleri gerektiğini belirtiyor. Sindirim sistemini düzenlemesi, uzun süre tokluk hissi vermesinin yanı sıra vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olması nedeniyle kilo vermenizi sağlayan mucizevi bir besindir.

Yoğurdun Besin Değerleri
Günümüzde yoğurdun birçok çeşidi vardır. Yapılışına göre yoğurdun kalorisi de değişir. Yoğurt B6, B12, C vitaminleri, Omega 3 yağ asitleri, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, sodyum gibi birçok vitamin ve mineral içerir. Kolesterol, karbonhidrat ve şeker oranı ise oldukça düşük olduğu için faydalıdır.

100 gram:
– Ev yapımı yoğurt 64 kalori
– Tam yağlı yoğurt 66 kalori
– Light yoğurt 50 kalori
– Kaymaklı yoğurt 72 kalori
– Kaymaksız yoğurt 68 kalori
– Probiyotik yoğurt 64 kalori
– Meyveli yoğurt 54 kalori

Yoğurdun Zayıflamaya Faydası
Günümüzde popüler hale gelen yoğurt diyeti yapanların %22 oranında daha hızlı bir şekilde kilo verdikleri belirlenmiştir. İçerdiği vitamin ve mineraller vücudun sağlığını koruyarak bağışıklık sisteminin diyet esnasında zayıflamasına engel olur. Güçlü aminoasitlere sahip olan yoğurdu her öğünde tüketebilirsiniz. Ancak ıspanak gibi demir içeren yeşil besinler ile birlikte tüketilmesi demir emilimine engellediğinden farklı zamanlarda tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır.

Diyet yaparken her zamankinden daha az kalori almanız kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir. Yoğurttaki B vitamini halsizlik hissetmenizi engeller ve diyetinizi daha kolay yapabilmenize yardımcı olur. Genellikle süzme yoğurt sevenler yoğurdun suyunu yemeleri gerekir. Çünkü süzme yoğurttaki bütün vitaminler yoğurdun suyunda kalır. Diyabet ve tansiyon hastaları yoğurt tüketerek kan şekerini ve tansiyonunu dengede tutabilir. Diyet yapanların en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de kabızlıktır. Yüksek oranda probiyotik etkisine sahip olan yoğurt sayesinde kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Sindirim sistemini düzenler ve açlık çekmenizi önler. Öğünlerde daha az yemenizi sağlar. Antibiyotik görevini sağlar, ishali önler, vücudun mikroplara karşı direnç göstermesini sağlar.

Diyet Yaparken Hangi Yoğurt Tercih Edilmeli?
Yoğurdun her türü vücut için faydalıdır. Diyet yaparken her zaman daha az kalorili olanı tercih edilmelidir. Yağsız ve kaymaksız yoğurtların kalorisi daha düşüktür. Yağsız sütten yapılan light yoğurtlar hem kilo yapmak hem de ihtiyacınız olan vitaminleri almanızı sağlar. Ancak maya kullanılarak yapılan ev yapımı yoğurt her zaman en kalitelisidir. Sadece yoğurdu değil suyu da oldukça faydalıdır. Diyet sırasında ya da kan şekerinizin düştüğü anlarda tatlı krizi yaşarsanız bir porsiyon meyveli yoğurt tüketebilirsiniz.

Yoğurt İle Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü?
Yapılan araştırmalara göre içerdiği aminoasitleri vücuttaki yağların yakılmasını kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Karın, göbek, kalça, basen ve bacak bölgenizdeki yağların daha kolay yakılmasını sağlayan yoğurdu her gün ana ve ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.