arama

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Anne ve babalar yeni doğan bebeklerin ne zaman ve nasıl yıkanmaları gerektiği konusunda çoğu zaman endişeye kapılırlar. Bebeklerine ilk banyolarını yaptırmanın heyecanını yaşayan ebeveynler yıkama sırasında bebeklerine zarar vermekten korkarlar. Yeni doğan bebeğin göbek kordonunun düşmesi halinde yıkanabileceğini bildiren doktorlar bu süre içinde bebeğin üst derisinde bulunan tabakanın bebeği mikroplara karşı koruduğunu vurgulamaktadır. Bebek doğduktan sonraki ilk üç gün boyunca kesinlikle yıkanmamalıdır. Bu sürede nemli ve yumuşak bir bezle bebeğin hassas cildine zarar vermeden silinebilir.

Yeni doğan bebeklerin sağlığını koruması açısından hijyen oldukça önemlidir. Bebeğin doğduğu mevsime göre haftalık banyo süresi de değişir. Yaz aylarında doğan bebeklerde pişik olma durumu daha fazla olduğundan haftada 3-4 kez yıkanması önerilir. Ancak kış aylarında doğan bebek ise soğuktan hasta olmaması için haftada sadece 1 defa yıkanması yeterli olacaktır.

Yeni Doğan Bebek Yıkanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bebeğin temizliği, pişik olmaması ve huzursuz bebeklerin daha rahat uyuyabilmesi için yeni doğan bebeklerin göbek bağının düşmesinden sonra düzenli olarak yıkanması önemlidir. Bebeklerin cildi oldukça narin olduğu için yıkarken kese ya da cildini acıtacak bir bez kesinlikle kullanılmamalıdır. Yumuşak pamuksu bir bez ve kimyasal madde içermeyen sabun ile yıkanmalıdır.

Bebek küvetleri bebeğinizi daha rahat yıkayabilmenizi sağlar. Suyun sıcaklığının iyi ayarlanması bebeğin ağlamasını önler. Anne sütü ile beslenen yeni doğan bebeğinizi emzirdikten hemen sonra yıkamayın. Yıkanması halinde mideye baskı uygulanacağından bebeğinizin kusmasına neden olacaktır. Yeni doğan bebeklerin yıkanması konusunda tecrübeli değilseniz ya da bebeğinizin canını acıtacağınızdan korkuyorsanız bu konuda deneyimli olan birisinden yardım alabilirsiniz.

Bebek Banyosu İçin Gerekli Olan Malzemeler
Bebek Küveti: Bebeğinizin mikrop kapmaması için her yıkamadan önce küveti sıcak suyla yıkayarak hijyenik hale getirin.
Bebek Sabunu ve Şampuanı: Bu ürünlerin hassas bebek cildine zarar vermemesi için kimyasal madde, koku ve renklendirici maddeler içermemesine dikkat edin.
Bebek Süngeri: Kullanacağınız sünger ya da bezin yumuşak pamuksu olması gereklidir.
Banyo Minderi: Bebeği yıkarken küvetin içinde yatırıp rahat etmesini sağlar.
Bebek Havlusu: Bebeği yıkadıktan sonra saracağınız havlunun yumuşak, hijyenik ve ılık olması önemli.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?
Bebeğinizi yıkadığınız ortamın sıcaklığını 23-25 derece olacak şekilde önceden ayarlayın. Bebek küvetinin içini ılık suyla doldurun. Yıkama suyunun sıcaklığı en fazla 37 derece olmalıdır. Bebeğinizin ağzına, kulak ve burnuna su kaçmaması için altına koyacağınız banyo minderi sayesinde başını suyun dışında kolayca tutabilirsiniz. Bebeğin huzursuz olmaması için önce vücudu yıkanmalı sonra öne doğru yatırarak başına su dökülmelidir. Suda uzun süre durmaları halinde vücut ısısını ayarlayamadıklarından hemen üşütebilirler. Bu nedenle 5 dakika içinde bebeğinizi hemen yıkamalı ve ılık bir havluya sararak hasta olmasını önlemelisiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.