Site Rengi

Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

11.04.2019
128
Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

Birbirinden leziz et yemekleri, yöresel çorbaları ve tatlılarıyla Türk Mutfağı adeta bir hazinedir. Dünyanın pek çok ülkesinde hatırı sayılır bir yeri olan Türk Mutfağı, ülkemize gelen turistlerin de hayranlıkla karşıladığı sayısız lezzetlere sahiptir. Bu söz konusu lezzetlerden birisi de pekmezlerdir.

Pekmez Nedir? Nasıl Yapılır?

Üzüm ve dut gibi tatlı meyvelerden elde edilen reçel benzeri tatlıya pekmez adı verilmektedir.  Yapılışı oldukça zahmetli olan pekmez, tatlı meyvelerin güçlü ateşler üzerinde uzun süre kaynatılıp sularının koyu ve yoğun bir hale getirilmesiyle el de edilir.

uzum pekmezi etkileri e1554838419149 | Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

Üzüm Pekmezi Kilo Aldırır Mı?

Özellikle kahvaltılarda pekmezden vazgeçemeyenlerin aynı zamanda da fazla kilolardan şikayet edenlerin sorduğu ‘üzüm pekmezi kilo aldırır mı’ ifadesi, net olarak cevap verilemeyecek bir sorudur. Kişinin üzüm pekmezini tüketerek kilo alması ya da zayıflaması tamamen kendi elinde olan bir durumdur. Sahip olduğu yüksek kalori göz önüne alındığında fazla tüketilmesi sonucunda kilo artışına sebep olan pekmez, aç karnına tüketilmesi durumunda da mevcut kalorinin enerjiye dönüşmesine yardımcı olmaktadır.

Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır?

Üzüm pekmezi, mevcut kalori miktarı nedeniyle zayıflamaya direkt olarak etki etmeyen bir besindir. Bu nedenle pekmez, zayıflatmaktan çok, kilo aldırmakta etkilidir. Özellikle birkaç gün ara vermeden yenilmesi durumunda dahi belirgin bir şekilde kilo aldırdığı gözlenebilmektedir. Tüm bunların yanında, diyet programlarında belli oranlarda pekmeze yer vererek zayıflayanlar da az da olsa mevcuttur.

uzum pekmezi kac kalori e1554838396782 | Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

Doğal Tatlandırıcı Özelliği

İçeceklerin ve tatlıların içerisine atılan yapay şekerlerin yerine pekmezin tercih edilmesi sağlık açısından çokça vurgulanan bir konudur. Kişinin mevcut şeker ihtiyacını bir takım işlemlerden geçirilmiş doğal olmayan şekerler yerine pekmez gibi bitkisel ürünlerle karşılaması oldukça doğru bir adımdır.

Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

Yukarıda da belirtildiği gibi birbirinden farklı renkte ve tatta yapılan bu pekmezler, Türk Mutfağı lezzetlerinin sıra dışı örneklerindendir. Bu nedenle hem bu lezzetlerden ayrılmak istemeyen hem de kilolarını kontrol altında tutmak isteyenlerin pekmezlerin kaç kalori olduklarını merak etmeleri gayet normaldir. Diğer besinlere göre kalori miktarı genelde 1 yemek kaşığı yani 10 gr olarak ifade edilen üzüm pekmezinin kalorisi bu ölçüye göre 24 kcal olarak belirtilir.

uzum pekmezi kilo aldirir mi e1554838379332 | Üzüm Pekmezi Kaç Kalori?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.