Sucuk Kaç Kalori?

0 197

Tuzlu, baharatlı, sarımsaklı olmak üzere birçok çeşidi bulunan sucuk çoğu kişinin severek yediği bir besindir. Sığır, koyun, tavuk ve hindi etlerinden sucuk yapılmaktadır. Ancak en fazla bilineni sığır ve koyun etlerinin karışımından yapılanıdır. Kıyma haline getirilen et baharatlar eklendikten sonra kurumuş ve şişirilmiş olan bağırsak içerisine doldurulmasıyla hazırlanır. Bir sucukta bulunan yağ oranı %40’dan daha azdır.

Protein bakımından zengin olan sucuğun kalorisi de yüksektir. Özellikle diyet yapanların ölçülü bir şekilde tüketmesi gereklidir. Demir, potasyum ve sodyum mineralleri bolca bulunan sucuğun besleyici değeri yüksektir. Ancak içerdiği yağ ve kolesterol oranı da bir o kadar fazladır. Kilolu olanların hafta bir defadan fazla tüketilmemesi gerektiği konusunda uyaran uzmanlar özellikle kalp ve damar hastalığı olan ve yüksek kolesterole sahip kişilerin de tüketirken dikkat etmeleri konusunda uyarmaktadır.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir

100 Gram Sucuk Kaç Kaloridir?
Sucuk çeşitlerine ve yapım aşamasında kullanılan malzemelere göre 100 gram sucuğun kalori miktarları değişmektedir. Tam yağlı sucuk 166 kalori, kasap sucuk 180 kalori, yarım yağlı sucuk 72 kalori, baharatlı sucuk 160 kalori, diyet sucuk 115 kalori, piliç sucuk 130 kalori ve hindi sucuk 125 kaloridir.

100 Gram Sucukta Bulunan Besin Değerleri
A ve C vitaminleri bakımından zengin olan sucukta sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri de bolca bulunmaktadır. Besleyici değeri yüksek olan sucuk aşırıya kaçılmadan tüketildiği sürece faydalıdır. Ancak kalorisi yüksek bir yiyecek olduğu için kilo alımına neden olduğu bilinir. 100 gr sucukta 5.14 karbonhidrat, 14.23 protein, 28.38 yağ ve 0.58 lif bulunmaktadır. 100 gr sucukta 62 mg kolesterol bulunması kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kilo vermek isteyen ve kalp sorunu olanların uzak durması gereken bir besindir. Ayrıca aşırı baharat içermesi hem iştahın açılmasına hem de mide yanması gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Sucuğu Pişirme Şekline Göre Kalori Hesabı
Sucuk başlı başına kalorisi yüksek bir besindir. Ayrıca pişirirken kullanılan yağ, içerisine kırılan yumurta, baharatlar ve çeşitli sebzeler kalori miktarını hızla arttırır. Yağda pişirilmiş sucuğun kalorisi oldukça fazladır. Sucuk yaparken çiçek yağı, zeytinyağı ya da tereyağı kullanılmasına ve miktarına göre kalori artışı olur. 100 gr sucuk az yağda pişirildiğinde 180 kalori, yağsız pişirildiğinde 130 kalori yapar. Izgarada pişirilen 100 gr sucuk 145 kaloridir. Özellikle piknikte mangal yapmayı sevenler mümkün olduğunca daha az tüketmeleri önerilir. Mangalda kendi yağı ile pişen sucuk ise 170 kaloridir. Genellikle kahvaltılarda tüketmeyi seven kişilerin kilo sorunu varsa haftada sadece bir öğün tüketmeleri gereklidir. İçindeki yoğun baharatlar nedeniyle iştahınızın açılması gün içinde sürekli acıkmanıza neden olacaktır. Tereyağı ve yumurtalı yapılan sucuk bol ekmek yemenize neden olur. Burada sadece sucuktan aldığınız kalorinin yanı sıra yanında tükettiğiniz besinlerin kalorisiyle birleşince kilo alımı kaçınılmaz olur.

Bir Cevap Yazın