Şok Diyet Nedir?

0 3

Kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan şok diyet diğer diyet listelerine kıyasla daha farklıdır. Genellikle en az üç en fazla ise yedi gün boyunca uygulanan bu diyet belli bir program dahilinde yapılır. Kısa süre içerisinde hızlı kilo verildiği için verilen kiloların tekrar geri alınmaması amacıyla diyetin bir ay ya da kırk beş gün sonra tekrar uygulanması önerilir. Ancak yapı itibariyle ağır bir diyet olduğundan dolayı uygulanmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmeli ve onay alınmalıdır. Bilinçsiz şekilde yapılan şok diyetler vücutta istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir.

Şok Diyet Zararlı Mıdır?

Diyet listelerinde normal beslenme şeklinden daha az yenilerek vücutta mevcut olan yağlar enerjiye dönüştürülür ve böylece zayıflama sağlanır. Ancak her insanın vücut yapısı birbirinden farklı olduğundan dolayı verilen kilo ve elde edilen sonuçlar herkeste aynı olmayabilir. Ayrıca ara vermeden yapılan şok diyet çeşitli sağlık problemlerine sebep olarak vücuda zarar verebilir.

 

Diyet genellikle tek tip beslenmeye dayalı olduğu için beslenme yetersizliği ve enerji düşüklüğü görülebilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına da yol açabilen bu diyet ani kalp krizi ve troid sorunları yaşanma olasılığını artırır. Bazı insanlarda şok diyet zararları olarak konsantrasyon bozukluğu, depresyon, saç dökülmesi, yorgunluk, metabolizma yavaşlaması gibi durumlar yaşanabilir. Aynı zamanda sık sık yapılan şok diyetlerin karaciğerde yağlanmaya sebep olabileceği belirtilir. Bu olumsuz durumların hepsi yanlış yapılan diyetler sonucunda meydana gelir.

Şok Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet listeleri kendi içerisinde çok fazla sayıda çeşide ayrılır. Tek bir besine dayanan diyetler ya da sadece sıvı ile beslenerek hazırlanan listeler bunlardan sadece birkaçıdır. Bu tarz diyetlerin ardından normal beslenme şekline geri dönüldüğünde verilen kiloların geri alınma olasılığı son derece yüksektir. Bu nedenle diyet esnasında mutlaka egzersiz yapılmalı ve kiloların kalıcı olarak gitmesi sağlanmalıdır. Diyet sırasında ve daha sonraki süreçte her gün en az otuz dakika yürümek ya da düzenli olarak spor programlarına dahil olmak faydalı olacaktır. Tempolu yürüyüş yapmak vücuttaki her noktanın çalışmasını sağlarken kilo vermeyi kolay hale getirir.

BAKINIZ: IF Diyeti nedir?

Bir Cevap Yazın