arama

Selülit Tedavisi Yöntemleri

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Günümüzde çoğu kadının yaşadığı sorunlardan biri olan selülit cildin girintili çıkıntılı görünmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Portakal kabuğu görünümündeki selülitler istedikleri kıyafeti giymelerine engel olduğu için bayanların çeşitli çözüm yolları aradığı bir sorundur. Üst bacak, baldır, diz bileğinin iç kısımlarında sıkça görülen selülit oluşumunda yaş, kilo ya da boy gibi faktörler etkili değildir. Tıptaki adı Hidrolipodistrofi olan selülite genetik ve hormonal faktörlerin yanı sıra hipotiroidi, damar yetmezliği, karaciğer hastalıkları, obezite, sinirsel faktörler, kabızlık, doğum kontrol hapının kullanımı, yanlış oturma pozisyonları, topuklu ayakkabıların sıkça kullanılması gibi etkenler yol açar.

Tıbbi Selülit Tedavisi Yöntemleri
Akupunktur
Kulakta bulunan sıvı organizmanın istenilen şekilde yönetilmesini sağladığından akupunktur yöntemi ile selülitten kurtulabilirsiniz. Yağ hücrelerinin yakılması ve hücrelerin harekete geçebilmesi için iğne yardımıyla bu tedaviden faydalanabilirsiniz.

Ozon Terapi
Dokusal kan dolaşımının aktif hale gelmesine yardımcı olan ozon terapi yağ hücrelerinin oksijen ile dolarak temizlenmesini sağlar. Buhar banyosu yapılarak oksijenin cildin epiderm tabakasına kadar ulaşması sağlanır. Böylece kan dolaşımı hızlanır ve yağ yakışı kolaylaşır.

Mezoterapi
Yağ yakıcı bir ilacın cildin orta tabakasına enjekte edilmesi ile yapılan mezoterapi yöntemi organizma tarafından yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Lipoliz mekanizmasını harekete geçiren 2-4 mm kalınlığındaki küçük iğneler lenf ve kan dolaşımı sağlanır ve yağların eriyerek yok olması sağlanır.

Lipoelektro
Selülitli bölgede biriken yağların parçalanması ve yakılmasını sağlayarak amacıyla ince ve uzun iğneler kullanılarak yapılan lipoelektro düzenli olarak tekrarlanan uzun süreli bir tedavi yöntemidir.

Liposuction
Selülit ve bölgesel zayıflama tedavisinde uzman plastik cerrahlar tarafından uygulanan liposuction ile istenilen bölgedeki yağlar çekilerek alınır. Lokal anesteziye ihtiyaç duyularak yapılan bu işlem sırasında vakumlama yönteminden yararlanılır.

Basınç Tedavisi
Estetisyenler tarafından olarak uygulanan basınç tedavisi kan ve lenf dolaşımını hızlandırmak için hava basıncının azaltıldığı bir odada yapılır.

Lazer Terapi
Yağların depolandığı selülitli bölgeye uygulanan lazer terapi ile hareketsiz bölge aktif hale geçirilir. Sıcak ve soğuk olmak üzere iki farklı şekilde yapılan bu tedavi ile hem su tutulmasını önleyebilir hem de kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Ultrason
Ses dalgalarının kavitasyon etkisinden faydalanarak hücrelerin uyarılmasını sağlayan ultrason yöntemi en küçük yağ tabasını bile parçalayacak kadar etkili bir tedavidir.

Selülit Tedavisinde Etkili Olan Faktörler
Selülit oluşumunu durdurmak ve önceden oluşmuş olan selülitleri yakmak için beslenmenize dikkat etmeniz önemli. Protein ağırlıklı beslenerek ve diyet yaparak kilo verebilirsiniz. Bol su içmek metabolizmanızı hızlandırarak yağların yakışını kolaylaştıracaktır. Ödem oluşmasında etkili olan tuz tüketilmemelidir. Alkol, sigara, yağlı, şekerli ve hamur işlerinden uzak durmak büyük fayda sağlayacaktır. Düzenli spor yaparak bacak kaslarınızı çalıştırabilir ve masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Böylece selülitli bölgedeki yağların erimesini kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca anti selülit ürünlerinden faydalanabilirsiniz.