arama

Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Dengeli ve Sağlıklı Beslenin
Protein, karbonhidrat ve yağ gibi besin gruplarının hepsi sağlıklı bir vücut için gereklidir. Tek yönlü beslenmek vücut için gerekli olan vitaminlerin alınmasını engellediğinden bağışıklığınızın zayıflayarak hasta olmanıza yol açar. Mevsimindeki organik sebze ve meyveler, kırmızı et, beyaz et ve balık gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gereklidir.

Bol Su İçin
Yaşamın en önemli kaynağı olan su sağlıklı bir vücudun olmazsa olmazıdır. Yeterli su tüketilmediğinde enerjiniz düşer, cilt kuruluğu, mide sorunları, kabızlık ve sinirlilik gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmanıza neden olur. Her gün günde 2-3 litre su tüketilmelidir. Özellikle sabahları aç karnına içilen bir bardak ılık su metabolizmanızı hızlandırırken gece yatmadan önce içilen bir bardak su güne daha enerjik ve dinç uyanmanızı sağlar.

Sporu Hayatınıza Katın
Gün boyu hareketsiz kalmak hem enerjinizin düşmesine hem de vücudunuzda eklem ve kas ağrılarına neden olur. Obezitenin nedenlerinden biri olan hareketsiz yaşam şeker hastalığı, tansiyon, kalp damar hastalıkları gibi birçok ciddi hastalığa yol açar. Ciğerlerinizin daha rahat nefes almasını, enerjinizin yükselmesini ve kendinizi stressiz hissetmenizi sağlayan sporu her gün düzenli olarak yapın. Günde evde yapabileceğiniz basit egzersizlerin yanı sır açık havada 30 dakika boyunca tempolu yürüyüş yaparak fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Farklı Sporlar Yapın
Spor yapmayı daha eğlenceli hale getirmek için arkadaşlarınızla birlikte çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Yüzme, ip atlama, ağırlık kaldırma, bisiklete binme, yoğa, plates, voleybol, basketbol gibi sporlar yaparak aynı zamanda keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Uykunuza Dikkat Edin
Gece geç saatlere kadar oturmak, yatmadan önce ağır yemekler yemek ve stresli bir şekilde yatağa girme uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Çok sık uyku bozukluğu yaşayan kişilerin bağışıklık sistemini zayıflar ve depresyona girme riski artar. Bu nedenle her gün aynı saatte yatıp kalmayı alışkanlık edinin. Özellikle gece saat 22:00 – 04:00 saatleri arasında uyumak kaliteli uyku almanızı sağlar. Eğer stresliyseniz yatmadan önce ılık bir duş alabilir ve kitap okuyarak stresinizi atabilirsiniz.

Kahvaltıyı Sakın Atlamayın
Özenle hazırlanılmış bir kahvaltı size kendinizi iyi hissettirecektir. Kahvaltıda zeytin, peynir, domates, yumurta, portakal suyu, salatalık, bal, ceviz gibi size enerji verecek besinleri tüketin.

Güneş Işınlarından Yararlanın
Güneş ışınları vücudunuz için gerekli olan D vitaminini sağlayan en önemli kaynaktır. Güneş görmeden uzun süre yaşamak vücudunuzun direncini azaltarak hastalıklara açık hale gelmenize yol açar. Ancak enerjinizin yükselmesini sağlayan güneş ışınlarından sabah ya da akşamüzeri saatlerinde yararlanmalısınız. Zararlı ultraviyole ışınlarının yoğun olduğu 11:00 – 14:00 saatleri arasında dikkat olmalısınız.

Ruhunuzu Mutlu Edecek Hobiler Edinin
Örgü örmek, yemek yapmak, evcil hayvan beslemek, bitki yetiştirmek, resim yapmak gibi çeşitli hobiler edinerek hem keyifli zaman geçirebilir hem de ruhsal yönden hayata daha pozitif bakabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.