arama

Saç Dökülmesinin Nedenleri

isotun saça etkileri
  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Günümüzde sağlıksız beslenme, kötü hava koşulları ve sıkça uygulanan kimyasal boyalar saç dökülmesinin hızla artmasına neden olur. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normaldir. Ancak aşırı miktarda saç dökülmesi kellik sorununa yol açabilir. Deride oluşan kabuk ve kepeklenme sorunlarının yanı sıra saç tellerinin güçsüzleşerek incelmesi ve saç köklerinin zayıflaması dökülmeye neden olur. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle dökülmeye neden olan faktörleri bulmak ve bu sorunları ortadan kaldırmak gereklidir.

Sağlıksız Beslenme
Sürekli yağlı ve şekerli besinler tüketmek saçların yeterince beslenememesine neden olur. Özellikle kadınlarda sıkça görülen ve beslenme bozukluğundan kaynaklanan demir eksikliği saç dökülmesine yol açan en önemli etkendir. Demir takviyesi alınması ve düzenli olarak B12 vitamini kullanılması halinde hızla saçlarınız güçlenmeye başlar. Ayrıca kırmızı et, balık, ıspanak, pekmez gibi besinler bol miktarda demir içerdiği için bolca tüketilmelidir.

Yetersiz Su Tüketimi
Günde 2-3 litreden az su tüketenlerde saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları ve cilt kırışıklıkları görülme oranı daha fazladır. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle saçın içten beslenmesi sağlanmalıdır. Saça nemlilik kazandıran su aynı zamanda saç dökülmesini önler ve hızlı uzamasını sağlar.

Yanlış Saç Bakımı
Günümüzde çoğu bayan daha güzel görünmek için saçlarına boya, röfle, perma, gölge gibi işlemler yaptırmaktadır. Yoğun kimyasal içeren bu ürünler uzun süre kullanıldığında saçın pH dengesini bozarak dökülmeye neden olur. Belli bir süre saçlarınızı doğal halinde bırakarak saçın dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca Ayda bir defa saçlarınız zeytinyağı, badem yağı, susam yağı ve ısırgan otu yağı ile bakım yaparak saçlarınızın beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Saç Yıkarken Yapılan Hatalar
Saç köklerinin zayıflayarak dökülmeye yol açan faktörlerden birisi de yıkarken yapılan hatalardır. Saç tipinize uygun olmayan şampuanı kullanmanız saçın yıpranmasına neden olabilir. Saçınızı yıkarken çok sıcak ya da çok suyla yıkamak ve saç diplerine aşırı masaj yapmak saç köklerinin tahriş olmasına neden olur. Kepeklenme, kabuklanma gibi sorunların başlaması saç dökülmesini hızlandırır. Saçınızı ılık suyla haftada 2-3 defa parmak uçlarınızla yumuşak hareketler yaparak yıkamak saç diplerinin oksijen alarak beslenmesini sağlar.

Saça Uygulanan Isıtıcılar
Saçınızı yıkadıktan sonra saç kurutma makinesi ya da saç şekillendiricilerin kullanılması saçın incelmesine ve kırılmasına neden olur. Ayrıca saçınızı ıslak ve sert dişli tarakla taramak da saçın koparak dökülmesine yol açar. Banyodan sonra saçlarınızı kuruması için kendi haline bırakın. Kalın dişli plastik tarakla nemli halde tarayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Neden Olan Diğer Faktörler

Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişiler, kullanılan bazı psikolojik ilaçlar, kanser ilaçları ve doğum kontrol hapları saç dökülmesini hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yüksek ateşli hastalıklar ve doğum sonrası saç dökülmesi görülebilir. Genetik faktörlerin özellikle erkeklerde daha etkili olduğu bilinmektedir. Genellikle çocuklarda görülen mantar ve saç koparma hastalıkları da saç dökülmelerine neden olur.

etiketlerETİKETLER