Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Genellikle yemeklerden sonra midede yanma ve ağrı şeklinde rahatsızlıklara neden olan reflü mide asidinin yemek borusuna doğru gitmesi nedeniyle ortaya çıkar. Reflü kısa sürede tedavi edilmezse yemek borusu kanserine neden olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Ülkemizin %20’sinde görülen bu yaygın hastalık kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek sorunlara neden olur. Hissedilen şikayet az olsa bile akciğer enfeksiyonu, bronşit, astım, ses kısıklığı, larenjit ve ülser gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Şikayetlerin az olması tedavinin aksatılmasına neden olur. Ancak uzun vadede bu hastalıklara yakalanmamak için düzenli olarak ilaç kullanılması önemlidir.

Reflü Belirtileri
Mide acı suyunun ağza gelmesi, yutma zorluğu, ağrılı yutkunma, mide ve boğazda yanma, göğüs ağrısı, hıçkırık, ses kısıklığı, bulantı, kusma, göğüs ağrısı, öksürük, diş ağrıları, geceleri astım atakları, akciğer enfeksiyonu ve sinüzit gibi rahatsızlıklar reflü hastalarının en fazla şikayet ettiği sorunlardır. Bazen mide ve bağırsak sistemlerindeki sorunların yanı sır astım, sinüzit ve akciğer enfeksiyonu gibi hastalıkların görülmesi tanı konulmasında yanıltıcı olabilir.

Midede yanma, ağrı, ekşime ve bulantı gibi sorunlar özellikle meyve suları, alkol ve asitli içecekler, baharatlı, tuzlu yağlı yiyecekler, çikolata gibi yiyecekler tüketildikten sonra daha fazla görülür. Reflü hastalarının uzak durması gereken bu besinler mide şikayetlerinin artmasına yol açacağından sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi önerilmektedir.

Reflü Tanısı Nasıl Konur?
Reflü hastalığını doğru bir şekilde tedavi edebilmek için öncelikle doğru tanının konulması önemlidir. Reflü tipi ve şiddetini belirlemek için pH ölüçümü, endoskopi ve kontrastlı grafiler manometrik yöntemler uygulanır. Ayrıca reflü komplikasyonların görülen ilerlemeleri inceleyebilmek için Gastroskopi, Özefagus manometresi, pH metre, Baryum özefagus mide duodenum grafisi gibi çeşitli reflü testlerinin yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Böylece hastalığın şiddetine göre ilaç mı yoksa cerrahi bir tedavi mi uygulanacağı belirlenir.

Reflü Tedavisi
Reflü ilk evresinde ise mide asidini bastırıcı ilaçlar verilir ve kişiden günlük yaşamında bazı değişiklikle yapması istenir. Hafif şiddetli olan reflü hastaları diyet yaparak, zararlı yiyeceklerden uzak durarak, kilo vermek, alkol ve sigarayı bırakmak, geniş kıyafetler giymek, soğan sarımsak ve çikolata gibi yiyecekler yememek ve uyurken yatak başını yükseltmek hastalığın geçmesini sağlayabilir.

İleri evre reflü hastaları için aynı zamanda ilaç tedavisi uygulanır. Mide asiditesini bastırmak amacıyla anti asit reflü ilaçları verilir. Mide asidinin yemek borusundan aşağıya doğru hareket etmesini kolaylaştıran bu ilaçlar doktorunuzun önerdiği dozlarda kullanılmalıdır. Bazı durumlarda ilaç tedavisi yetersiz kalır. Ülser, gastrit ve kansere yol açmasını engellemek için cerrahi yöntem uygulanır. Mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın güçlendirilmesini sağlayan reflü ameliyatı ile aynı zamanda mide fıtığı gibi hastalıklarda önlenir. Günümüzde çok sık yapılan reflü ameliyatları kapalı yöntemle yapıldığı için hiçbir riski yoktur. Hasta kısa sürede günlü yaşamına geri dönebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir