Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

0 7

Portakal aromalı kahve… Sosyal medyanın son modası. Türk kahvesinin tadına yeni bir lezzet katıldı. Portakal kabuğu içinde pişirilen kahvenin kendine has tadı, köpüğü, kokusu oldukça seviliyor. Yapım gereği biraz uğraş istese de kahve severler bu tadı denemeye değer olacağını düşünüyor.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Ev yapımı en güzel portakal aromalı kahve, Türkiye’nin yemek sitesi portalı LezzetParki ‘nda !

Portakal aromalı kahve…
Sosyal medyanın son modası.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi
Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi

Kahvenin tadına yeni bir lezzet katıldı. Portakal kabuğu içinde pişirilen kahvenin kendine has tadı, köpüğü, kokusu oldukça seviliyor. Yapım gereği biraz uğraş istese de kahve severler bu tadı denemeye değer olacağını düşünüyor.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi İçin Malzemeler ;

  • 1 Adet orta boy portakal (Tercihen kalın kabuklu.),
  • 1 Tatlı kaşığı türk kahvesi,
  • İsteğe bağlı şeker,
  • 1 Fincan su,
  • Alüminyum Folyo.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi Hazırlanışı ;

Her mevsim, her saate uygun olarak tüketilen içeceklerde en sevilen kahve klasiklerine bir yenisi eklendi. Kahve de aroma arayanların oldukça beğeneceği bir lezzet.

Öncelikle portakalı baş kısmından biraz kesiyoruz. Katı meyve sıkacağı ya da limon sıkacağı yardımı ile fazla suyunu sıkıyoruz. Bu aşamada portakalın dış kabuğunu delmemeye özen gösterin. Suyu sıkılan portakalın içerisini oymak için kaşık veya bıçaktan yardım alabilirsiniz. Tüm posaları temizledikten sonra, kabuğun içerisine kahve, su, şeker (isteğe bağlı) ekleyip ocağa yerleştireceğiz.

Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi Hazırlanışı
Portakal Kabuğunda Türk Kahvesi Hazırlanışı

Burada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Kahveniz çabuk pişsin isterseniz; direkt ocak üzerine koyabilirsiniz. Pişim esnasında ocağın altını çok açmayın. Portakalın dış kısmında hafif kararmalar olacaktır. Bu sizi endişelendirmesin. Kabuk yanmadan kahveniz pişecektir.

Yine de ben önlemimi alayım diyenlerdenseniz, portakal kabuğunun alt kısmını alüminyum folyo ile sarıp, ocağa yerleştirebilirsiniz. Bu işlem, kahvenizin biraz daha yavaş pişmesine sebebiyet verebilir.

Kaynamaya başladığında köpüğünü fincana alıp, ocağı kapatın. Kahveniz hazır 🙂

Ocaktan aldığınızda etrafa portakal eşliğinde yayılan kahve kokusuna hayran kalmamak mümkün değil 🙂

Afiyet Olsun

BAKINIZ: Tarkan Diyeti Hakkında

 

Bir Cevap Yazın