Ödemden Kurtulmanın Yolları

Genellikle kadınlarda daha fazla görülen ödem doku araları ile dolaşım sistemlerinde biriken su toplanmasıdır. Kişinin kendisini kilolu ve şiş hissetmesine neden olan ödem özellikle yüz, karın bölgesi, el ve ayaklarda oluşur. Birçok hastalığın belirtisi olan ödeme neden olan faktörler önlendiğinde ödemden kolayca kurtulabilirsiniz.

Ödeme Neden Olan Faktörler
Enfeksiyon hastalıklar
Sağlıksız beslenme
Alkol kullanımı
Adet öncesi dönem
Damar geçirgenliğinin artması
Hareketsizlik
Lenfatik sistem
Artirit
Akciğer hastalıkları
Kalp hastalıkları
Gebelik
Hipotroid
Aşırı (sodyum) tuz tüketimi
Protein eksikliği

Ödem oluşumundaki en önemli faktörlerin başında sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlığı gelmektedir. Öğünlerde sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı yağ ve tuz içeren et tüketimi ise mümkün olduğunda azaltılmalıdır. Ödeme neden olan tuz aşırı tüketildiğinde vücutta suyu tutmaya başladığından vücutta şişlikler ortaya çıkar. Bu nedenle öncelikle yemeklerde tuz kullanılmamalıdır.

Ödemden Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Tuzu Azaltın
Yüksek oranda sodyum içeren tuz vücuttan suyun atılmasını engellediğinden kilo alımını hızlandırır. Vücudunuzdaki şişkinliklerden kurtulmanız ve ödem oluşumunu önlemek için yemeklerde tuz kullanmayın. Besinlerin kendilerinde bulunan doğal tuz miktarı vücudunuz için gerekli olan minerali karşılamaya yeterlidir.

Trans Yağlardan Uzak Durun
Hazır paketlenmiş, konserve türü yiyecekler yüksek miktarsa trans yağ içerir. Hem kilo almanıza hem de ödem oluşmasına neden olan trans yağ içeren fast food yiyecekler, bisküviler, paketlenmiş gıdaları tüketmeyin. Trans ağlar yerine sindirim sisteminizi düzenleyen zeytinyağını yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hamur işleri Yemeyin
Un, şeker, tuz ve nişastadan yapılmış kalorisi yüksek hamurlu yiyeceklerin sindirilmesi oldukça zordur. Vücuttan kolay atılamadığı için kilo almanıza neden olan pasta, kek, poğaça, kurabiye, şerbetli tatlılar aynı zamanda ödem oluşmasında etkilidir.

Bol Sebze Tüketin
Ispanak, brokoli, karnabahar, pancar, turp, tere otu, salatalık, domates, kuşkonmaz, enginar, maydanoz, taze soğan, sarımsak, lahana, kereviz gibi tüm besin değeri yüksek sebzeler ödem oluşumunu engeller. Kükürt ve silisyum bakımından zengin olan bu sebzeler hem vücutta önceden oluşmuş ödemi atar hem de yeniden ödem oluşmasını önler. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan sebzeleri tüketerek kolayca ödem atabilirsiniz.

İdrar Söktürücü Meyveler Tüketin
Diüretik adı verilen su miktarı yüksek olan kavun, karpuz, ananas, armut, kızılcık gibi meyveler tüketildiğinde vücuttaki ödem idrar yolu ile kolayca dışarı atılabilir.

Antioksidan İçeren Besinler Tercih Edin
Antioksidan bakımından zengin besinler hem metabolizmanızı hızlandırır hem de ter ile vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur. Dolmalık biber, maydanoz, rezene, kiraz, çilek, nar, yaban mersini, kabak gibi besinleri bol bol tüketebilirsiniz.

İçeceklere Dikkat Edin
Alkol, kola, hazır meyve suları, enerji içecekleri gibi sindirimi zor olan içecekler ödeme yol açar. Yerine aşırı miktarda olmamak şartıyla şekersiz siyah çay, yeşil çay, kahve ve ada çayı tüketerek ödemden kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir