Site Rengi

Mücver Kilo Aldırırmı ?

Osmanlı mutfağından günümüze miras kalan mücver, özellikle yaz aylarında yetişen ve sofralarda yerini alan kabak ile yapılmaktadır.

Mücver Kilo Aldırırmı ?

Osmanlı mutfağından günümüze miras kalan mücver, özellikle yaz aylarında yetişen ve sofralarda yerini alan kabak ile yapılmaktadır. Son derece lezzetli bir yemek olarak mücver, kolay hazırlanan ve çoğunlukla yanında çay ile tüketilen bir yemektir. Mücver Türk mutfağında farklı şekillerde yapılabilmektedir. En çok fırında ya da kızartma şeklinde hazırlanan mücverin, hazırlanış şekli de kalorisini belirlemektedir. Bununla beraber mücver kilo aldırırmı sorusu da merak uyandıran konular arasında yer almaktadır.

mucver etkileri | Mücver Kilo Aldırırmı ?Sebzeler grubunda bulunan kabak ile hazırlanan mücver içerisinde yumurta, dereotu, maydanoz, yeşil soğan, beyaz peynir gibi kalorisi düşük, proteinli ve bol vitaminli yiyecekler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra günümüzde en çok kabak ile yapılsa da mücveri farklı sebzeler ile de yapmak mümkündür. Patlıcanlı, patatesli ve pırasalı mücver, diğer en çok tercih edilen mücver çeşitleridir.

mucver kalorisi | Mücver Kilo Aldırırmı ?

Fırında Patates Mücver Kalori Değeri Kaçtır ?  Mücver Sağlıklı mı? Mücver Kilo Aldırırmı ?

Kabakla yapılan mücverde kullanılan malzemeler de, tercih edilen ana ürünün değiştirilmesine göre farklılık göstermektedir. Kabak mücverin kalori hesabı ise şu şekilde gösterilebilmektedir:

  • Kızartılarak hazırlanan 1 porsiyon kabak mücveri 145 kcal
  • Unsuz ve kızartılmış 140 gramlık mücver 107 kcal
  • Fırında hazırlanan 100 gramlık mücver ise 63 kcal’dır.

1 Porsiyon Mücver Kaç Tane ? 1 Tane Kabak Mücver Tarifi Kaç Kalori ? Mücver Kilo Aldırırmı ?

Bir diğer en çok tercih edilen ve sofralarda görmeye alışık olduğumuz mücver çeşidi ise patatesli mücverdir. Fırında Patatesli mücverin kalorisi ise 100 gramlık 1 porsiyonda 265 kalori bulunmaktadır. Pırasalı mücverde ise 100 gramlık 1 porsiyon içerisinde 250 kalori bulunmaktadır. Bununla beraber kızartılarak hazırlanan mücver, daha fazla yağ çekeceği için kalorisi artmaktadır. Ancak özellikle diyet uygulayanların fırında hazırlayacakları mücverin kalorisi daha düşüktür.

mucver kilo aldirir mi | Mücver Kilo Aldırırmı ?

Birçok uzman diyetisyen, diyet uygulayanlar için hazırladıkları günlük listelerinde mücvere de yer vermektedir. Oldukça düşük kalorili, lezzetli ve içerisinde birçok besin değeri bulunan mücver, diyet uygulayanların uzun süre tok kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede de düşük kalori ile daha kolay kilo verilebilmektedir. Mücver kilo aldırırmı sorusuna gelindiğinde ise yeterli miktarda tüketilmesi, fazla tüketilmemesi durumunda mücver kilo aldırmamakta ve hatta kilo vermek için de yardımcı bir besin maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Erik Kilo Aldırır Mı ?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.