Site Rengi

Leblebi Kilo Aldırır mı ?

Diyet yapanlar için ara öğünlerde yerini alan leblebi, devamlı yenmesi halinde leblebi kilo aldırır mı ya da kaç kaloriye sahiptir hiç merak ettiniz mi?   Nohuttan yapılan leblebi tekli doymamış yağ içeren bir kuruyemiş olduğu için sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Vitamin, mineral, protein ve lif bakımından zengin olan leblebi aşırıya kaçılmadığı sürece kilo […]

02.07.2020
1.047
Leblebi Kilo Aldırır mı ?

Diyet yapanlar için ara öğünlerde yerini alan leblebi, devamlı yenmesi halinde leblebi kilo aldırır mı ya da kaç kaloriye sahiptir hiç merak ettiniz mi?

 

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Nohuttan yapılan leblebi tekli doymamış yağ içeren bir kuruyemiş olduğu için sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Vitamin, mineral, protein ve lif bakımından zengin olan leblebi aşırıya kaçılmadığı sürece kilo aldırmaz. Ancak tuzlu leblebilerin kalorisinin daha yüksek olduğunu unutmamak gerekir.

Tuzlu leblebiler sindirimi zorlaştırabilir ve vücutta suyu tutarak şişkinlik problemi yaşamanıza neden olabilir. Diyet yaparken ara öğünlerde bir avuç kadar tuzsuz leblebi tüketilmesini öneren diyetisyenler kalori hesabı olarak sarı ve beyaz leblebi arasında pek fark olmadığını belirtiyor.

Beyaz Leblebi Kilo Aldırır Mı ? Sari Leblebi Kilo Aldırır Mı ? 

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

100 gr tuzsuz beyaz leblebi kaç kalori : 160 kalori
100 gr tuzsuz sarı leblebi kaç kalori : 180 kalori
100 gr tuzlu beyaz leblebi: 268 kalori
100 tuzlu sarı leblebi: 310 kalori

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Hem beyaz hem de sarı leblebi demir, magnezyum, kalsiyum, çinko, potasyum, sodyum ve fosfor mineralleri içerir. Tüketilirken yanında bir bardak su, siyah çay, ayran, kefir, süt, bitki çayı ya da Türk kahvesi tüketilmesi sindirimi kolaylaştırdığından gaz ve şişkinlik gibi sorunların yaşanmasını önler.

Beyaz Leblebi ile Sarı Leblebi Arasındaki Fark Nedir? Sarı Leblebi Faydaları Nelerdir? 

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Vitamin ve mineral bakımından aralarında pek fark yoktur. Ancak nohudun geçirildiği işlemler ve kavrulma süreleri farklı olduğu için aralarında lif miktarı da değişir. Beyaz leblebi sarıya göre daha fazla kabuklu olduğundan lif bakımından daha zengindir. Özellikle sindirim problemi yaşayanlar beyaz leblebiyi tercih etmelidir.

Leblebinin Zayıflamaya Etkisi Nedir? Nohut Leblebi Kilo Aldırır mı?

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Vücut için faydalı olan karbonhidratları içerdiğinden diyet yaparken rahatlıkla leblebi tüketilebilir. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorununu gideren leblebi aynı zamanda yağların yakılmasını kolaylaştırır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ancak ishal yapmaz.

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Ayrıca mide yanması, ekşime ya da bulantı gibi sıkıntıları hemen geçirir. Ara öğünlerde 100 gr leblebi yemek hem açlığınızı bastırarak uzun süre tok kalmanızı hem de enerjini koruyabilmenizi sağlar. Ancak tuzlu, dışı dolgulu leblebi, leblebi şekeri, çıtır çerez şeklinde yapılmış baharatlı olanlar kesinlikle tüketilmemelidir.

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Triptofan, aminoasit ve serotonin içeren leblebi özellikle depresyon ve stres nedeniyle kilo alan kişilerin daha az yemesine yardımcıdır. Diyete konsantre olamama, stresliyken hemen yemeğe saldırma, gece uykudan kalkıp yemek yeme ve ani bastıran tatlı krizi sorunu yaşayan kişilerin daha kolay diyet yapabilmesini sağlar.

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Serotonin hormonunun salgılanması umutsuzluğa kapılmamanızı kolaylaştırır. Ayrıca düzenli uyku uyuyan kişiler daha kolay kilo verir. Gece yatmadan önce bir avuç leblebiyi bir bardak ılık süt ile tüketirseniz çok daha kaliteli uyku uyuduğunuzu fark edeceksiniz.

Şeker Hastaları Leblebi Yiyebilir mi? Diyette Leblebi Kilo Aldırır Mı ?

kolay-diyet-listesi_leblebi-kilo-aldirir-mi

Kan şekerini dengeleyici gam ve pektin gibi suda çözünür lifler içeren leblebiyi diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir. İnsülin direncini sağlayan leblebi yüksek oranda posa içerir. Posalı besinler tüketildiğinde hızla kana karışmaz. Midede uzun süre besinin kalması ve yavaş emilerek kana karışması kan şekerinin hızla yükselmesini engeller.

Leblebi Kilo Aldırır Mı Uzman Tv

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.