Kısır Kaç Kalori?

Bayanların en çok sevdiği yemeklerden biri olan kısırı diyet döneminde çok fazla tüketmemek gerekiyor. Özellikle günlerde, beş çaylarında ve ara öğünlerde sıkça tüketilen kısır içerik olarak zengin bir yiyecektir.

Kısır içerisinde domates, salatalık, soğan, yeşillik, kara lahana, turşu, salça, biber, baharatlar, bulgur, yağ, nar ekşisi, limon, tuz gibi maddeler konularak yapılır. Kısırın içeriği bu kadar zengin olunca kalori miktarı da hali ile yüksek oluyor. Kısırı diyet döneminde tüketebilmek için belli kurallara uymak gerekiyor.

Kısır yaparken özellikle zeytinyağı kullanmaya özen gösterin. Zeytinyağı yağ çeşitleri arasında en hafif ve en sağlıklı olanıdır. Doğal bir yağ olduğu için kalori miktarı da diğer yağlara göre daha düşüktür. Buda kilo almanızı engelleyecektir. Kısır için kullandığınız sebze ve yeşilliklerin mevsim ürünleri olmasına dikkat edin. İçerisine domates, salatalık, yeşillik, soğan, sarımsak gibi sebzeleri koyabilirsiniz. Eğer daha salata tarzı bir kısır yapmak istiyorsanız sadece yeşillikleri ilave edin. Diyet döneminde tüketeceğiniz kısıra kesinlikle tuz koymayın. Tuz yerine doğal ekşi olan limon suyu kullanın. Kısırın içerisine koyacağınız nar ekşisinin doğal ve katkısız olmasına özen gösterin. Piyasada bulunan çoğu nar ekşisi katkı ürünlerinden yapılmaktadır. Katkısız olan nar ekşilerinin fiyatı diğerlerine göre daha pahalıdır ve kıvamı daha yoğundur.

Diyet döneminde haftada bir yada iki kez olmak koşulu ile birer tabak kısırı ana öğünlerinizde tüketebilirsiniz. Kısır yedikten sonra bulgurun midedeki sindirimini kolaylaştırmak amacı ile meyveli sodaları tüketebilirsiniz. Ya da soda sevmiyorsanız şekersiz bir bardak açık çay sindirimi kolaylaştıracak midenizi rahatlatacaktır. Bulgur yapı olarak midede şişebilen bir besin olduğu için size tokluk hissi verecektir. Bir tabak kısır yedikten sonra iyice doyup başka bir yemek yeme ihtiyacı duymazsınız. Kısırı tam yağsız sütten yapılmış ayran veya yoğurt ile tüketebilirsiniz.

Normal olarak yapılan kısırın bir porsiyonunda yani 100 gramında yaklaşık olarak 300 kalori bulunur. 100 gram kısırın kalorisinin 55 kalorisi karbonhidrattan, 8 – 10 kalorisi proteinden ve 7 – 10 kalorisi yağdan oluşmaktadır. Bu kalori miktarı da diyette döneminde olanlar için yüksek bir kalori miktarıdır. Fakat bizim dediğimiz gibi yapacağınız bir kısırın bir tabaklık porsiyonunda yaklaşık olarak 200 kalori bulunur. Buda günlük almanız gereken kalori miktarınızın büyük bir kısmını oluşturur. Bu yüzden kısır yiyeceğiniz günler diğer öğünlerde çok fazla kalorili besinler tüketmemeye özen gösterin. Kısırın kalorisinin yüksek olmasının nedeni bulgurda bulunan karbonhidrat miktarıdır. Diyet döneminde uzmanlar karbonhidrat tüketiminin en az seviyede olması gerektiğini vurguluyor. Çünkü vücudumuzun karbonhidrata çok fazla ihtiyacı yoktur. Protein içerikli besinleri istediğiniz kadar tüketebilirsiniz fakat alınan fazla karbonhidrat vücutta yağa çevrilerek depo edildiği için kilo almanıza sebep olur. Diyet döneminde kısır tüketirken aşırıya kaçmadan fazla yağ, tuz kullanmadan kısırı yemeniz önerilir.

Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir