arama

Kilo Vermeyi Engelleyen Hastalıklar

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Diyet yapmanıza rağmen kilo vermede zorluk yaşayan kişilerde kilo vermeyi engelleyen hastalıkların bulunduğu gözlemlenir. Diyetisyenlerin diyet listesi vermeden önce bazı tahliller yaptırmasındaki amaç kilo almanıza neden olan hastalıkları tespit edip vücudunuz için en uygun diyet programını hazırlamaktır. Bunun için kan ve idrar testleri yaptırmanız yeterlidir. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa öncelik bu hastalığı ortadan kaldırmak daha kolay kilo verebilmenizi sağlayacaktır.

1- Kansızlık (Anemi)
Genellikle üreme çağındaki kadınlarda daha sık rastlanan kansızlık yetersiz beslenme sonucunda ortaya çıkar. Kişinin kendisini yorgun, bitkin, halsiz, sinirli, hissetmesine neden olan kansızlık varsa diyet yapmak vücudun daha da dirençsiz kalmasına neden olacağından kilo vermek zorlaşacaktır. Anemi olan hastalarda aşırı üşüme, saç dökülmesi tırnak kırılması, çarpıntı, aşırı uyuma ve çarpıntı gibi sorunlar görülür.

Kan tahlili yaptırarak demir ve B12 değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Gerekli görüldüğünde doktorunuz size uygun ilaçlar verecektir. Ayrıca kan değerlerinizin düşmesini önlemek için kırmızı et, pekmez, siyah üzüm, yumurta tüketebilirsiniz. Demir mineralinin daha hızlı kana karışması için bu besinlerin yanında mutlaka C vitamini tüketmelisiniz. Portakal, ıspanak, limon, dere otu, maydanoz, çilek gibi C vitamini bakımından zengin besinler yenilmelidir. Ayrıca kalsiyum içeren besinler ile çay ve kahve demir emilimini engeller. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini, çay ve kahvenizi yemeklerden en az 2 saat sonra tüketmelisiniz.

2- Tiroid Bozukluklar
Kilo vermeyi engelleyen en önemli rahatsızlıkların başında tiroid hormonunun yavaş çalışmasıdır. Metabolizmanızın yavaş çalışarak kilo almanıza yol açan tiroid bozukluk tedavi edilerek daha kolay kilo verilebilir. Her yaşta görülen tiroid hastalığı varsa glisemik indeksini hızla yükselten besinleri diyet listenizden çıkarmalısınız. Kan şekerinizi yükselterek daha hızlı açıkmanıza neden olan bu besinler arasında hazır meyve suları, muz, incir, havuç, pirinç pilavı, makarna, mısır, patates, fast food türü yiyecekler ve kola gibi şekerli içecekler yer alır.

3- D Vitamini Eksikliği
Halsizlik, kemik erimesi ve kemik ağrısı, bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanan sık sık enfeksiyon geçirme gibi belirtilere neden olan D vitamini eksikliği kilo vermeyi zorlaştırır. Öğünlerde bolca balık, yumurta, peynir tüketerek vitamin eksikliğini giderebilirsiniz.

4- Hormon Bozuklukları
Metabolizmanın düzensiz çalışması, adet bozuklukları, kilo alımı, uyku bozukluğu, kas ağrıları gibi rahatsızlıklara neden olan hormonsal bozukluklar uygun ilaç tedavi ile giderildikten sonra kilo verme hızınız artacaktır.

5- Reaktif Hipoglisemi
Uzun süre açlık ve aşırı karbonhidrat tüketiminin neden olduğu hipoglisemi kilo artışına neden olur. Yemeklerden sonra uyuklama, sinirlilik, çarpıntı ve terleme gibi rahatsızlıklarınız varsa diyetinizde sık sık ara öğünlere yer vermelisiniz.

6- Psikolojik Sorunlar
İştah artışına neden olan psikolojik problemler daha fazla yeme, hareket etmek istememe ve tatlı yeme isteğinde artışa yol açtığından moral durumunuzu yükseltmeden diyet yapmanız kilo verebilmenizi zorlaştıracaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.