Sağlıklı zayıflamanın en kolay yolu

Kilo Almak İstiyorum

1 11

Kilo alma için yapılması gereken belli başlı kurallar vardır. İlk olarak neden kilo alamadığınız sorunu üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Bu sorunu anlamak için tabi ki ilk olarak bir uzmana görünüp sağlıkla ilgili bir problem olup olmadığını öğrenin. Eğer bir sağlık probleminiz var ise uzman kontrolünde ilaç tedavisi ile kilo almanız gerekebilir. Bunun dışında bazı kişilerde genetik nedenlerden dolayı kilo alma sorunu yaşanabilir. Eğer iştahsızlık sorunu çekiyorsanız ilk olarak işe bir tane iştah açıcı ilaç yada doğal yöntemler ile yapılmış bir tarifi kullanarak başlayın. Bu süreçte mideniz küçük olduğu için biraz zorlanacaktır ama her geçen gün büyüyecek ve kilo alımı gerçekleşecektir.

Kilo almak için kalorisi yüksek yiyecekleri tüketmeniz gerekiyor. Fakat kalorisi yüksek yiyecekler tüketip kilo alayım derken sağlığınızı bozmamanız gerekiyor. Bunun için genelde dışarıdan beslenmeyin. Yiyeceklerinizi evde kendiniz hazırlayın. Örneğin çok fazla yağlı yiyecekleri kalorisi yüksek diye tüketmek ilerde kolesterol sorununa neden olabilir. Bunun yerine daha sağlıklı besinleri daha fazla tüketmeniz önemlidir.

Protein ağırlıklı olarak beslenmek size kalıcı bir kilo alımı yaşatır. Hem de kaslarınızın gelişime katkıda bulunur. Bunun dışında kilo almanızı sağlayacak en önemli besin yapısı karbonhidrattır. Vücudun karbonhidrata çok fazla ihtiyacı olmadığı için gün içerisinde alınan fazla karbonhidrat miktarı vücutta yağ olarak depolanır. Bu sayede siz de kilo almış olursunuz.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir  Nasıl Kilo Alınır?

Özellikle gün içerisinde makarna, hamur işleri, şekerli ürünler tüketmeye özen gösterin. Bol bol sebze ve meyve yemeyi de ihmal etmeyin. Günlük almanız gereken kalori miktarının en az 1000 kalori civarı olması gerekmektedir. Bu sayede haftada sabit olarak bir kilo alırsınız ve aldığınız bu kilo kalıcı olur. Kendinizi gün içerisinde asla aç bırakmayın. Sabahları güzel ve besin değeri yüksek bir kahvaltı yapın. Kahvaltı gün içerisinde atlamanız gereken en önemli öğündür. Güzel ve doyurucu bir kahvaltı yapmak güne zinde başlamanızı sağlayacaktır.

Kilo verme diyetlerinde olduğu gibi ara öğünler ile beslenmenizi desteklemeniz gerekiyor. Günde 5 öğün yiyerek sağlam bir kilo alma programı uygulayabilirsiniz. Ara öğünlerde aşırıya kaçmamak şartı ile tatlı, tuzlu, hamur işleri ve abur cubur tüketimi yapabilirsiniz. Yağlı yemekleri tüketirken yemek yapılırken doğal yağlar ile yapılmasına özen gösterin. Tereyağı, zeytin yağı gibi sağlıklı yağ çeşitlerini kullanın. Aksi halde kalp ve damar hastalıklarına yakalanmanız kaçınılmazdır.

Gün içerisinde bol bol kuruyemiş tüketin. Ceviz, fındık, fıstık, kuru üzüm, kuru kayısı kilo almanızı arttırıcı besinlerdir. Yapılan araştırmalara göre yemeği hızlı yiyen insanlar daha fazla kilo alır. Çünkü yemeği hızlı yemek sindirimini zorlaştırır. Sindirilmeyen besinler vücutta depo edilir buda kilo almanızı sağlar. Özellikle gece geç saatlerde yemeye özen gösterin. Vücut geç saatlerde daha az çalışır. Bu yüzden gece yiyeceğiniz besinlerin sindirimi daha zordur ve kilo aldırır.

Bu Konuda İlginizi Çekebilir  Kilo Aldıran Yiyecekler
1 yorum
  1. Melissa diyor

    Yag ve lif dolu olan kuru yemisler, kilo almak icin harika bir atistirmaliktir. Sadece birkac avuc kuru yemis yiyerek saatlerce dolasabilirsiniz. Findik, fistik, ceviz, badem vb. kuru yemisleri kavrulmamis ve tuzlanmamis olarak tuketmeniz onemlidir. 

Bir Cevap Yazın