arama

Kilo Aldırmayan Ekmekler

Damla Ersubaşı - Ekmek
  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Ekmeği Bırakamıyorum Diyorsanız

Toplum olarak sofralarımızda mutlaka bulundurduğumuz ekmek çeşitlerine göre farklı kalori miktarına sahiptir. Vücuda lif ve karbonhidrat sağlayan ekmek diyet listelerinde çoğu zaman yer almaz. Oysa doğru ekmek tercih edilerek de kilo verilebilir. Ancak aşırıya kaçılmamalıdır. Dünya Sağlık Örgütü günde 250 gramdan fazla ekmek tüketilmesinin kilo alımına yol açtığını belirtiyor. Kilo alımı sadece ekmekten kaynaklanmaz. Ekmeğin yanında ne yediğinizi de göz önünde tutarak kalori hesabı yapılmalıdır. Yağ, şeker ve katkı maddesi içererek en sağlıksız ve en yüksek kaloriye sahip olan beyaz ekmek ve tost ekmeği tüketilmemelidir. Kan şekerinizi hızla yükselterek daha fazla yemenize neden olan bu ekmek türleri kilo alımını hızlandırır. Yerine daha sağlıklı unlardan yapılmış kalorisi düşük olan esmer renkteki ekmekleri tercih etmelisiniz.

Kilo Aldırmayan Ekmekler

Kepek Ekmeği

1 dilimi sadece 54 kalori olan kepek ekmeği vücutta depolanmadığından yağ oluşumu önlenir. Diyet listelerinde en fazla tercih edilen kepek ekmeği sindirimi kolaylaştırır. İçerdiği kepekler bağırsaklar için önemli bir lif kaynağıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını ve toksinlerin atılmasını sağlayan kepekli ekmek günümüzde hem kırmızı hem de beyaz buğdaydan yapılmaktadır. Düzenli tüketildiğinde kolon kanserini önleyen kepek ekmeği midede dolgunluk hissi yarattığından hem daha az yemek yiyerek doyabilir hem de uzun süre acıkmazsınız. Emilimi yavaş olduğu için sizi gün boyu tok tutan kepek ekmeğinden günde 2-3 dilim diyet yaparken tüketebilirsiniz.

Yulaf Ekmeği

Hafif ve sindirimi kolay olan yulaf ekmeğinin faydalarının bilinmesi daha fazla tercih edilmesini sağlamıştır. Buğday unundan yapılan yulaf ekmeğinin dışı kurumaz. 1 dilimi 73 kalori olan yulaf ekmeği yağ ve karbonhidrat içermediği için kilo aldırmaz. Oldukça lifli olması bağırsak sağlığını korur, sindirimi düzenler ve kötü kolesterolü düşürür. İştah kapatıcı özelliğe sahip olan yulaf ekmeği oldukça lezzetlidir.

Tam Buğday Ekmeği

Düşük kalori olması ve içerdiği faydalı besin öğeleri sayesinde en sağlıklı ekmeklerin başında gelen tam buğday ekmeğini diyet yaparken rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yağ oranı düşük olan tam buğday ekmeğinin bir dilimi 77 kaloridir. Lif bakımından zengin olan bu ekmeğin tadı beyaz ekmeğe benzer. Kahvaltıda rahatlıkla tüketebileceğiniz bu ekmek tüketiminden aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir.

Çavdar Ekmeği

Ekmek türleri arasında en fazla lif oranına sahip olan çavdar ekmeği halk arasında pek bilinmemektedir. Hem tatlı hem de tuzlu bir tadı olması nedeniyle tercih edilmeyen çavdar ekmeği karın bölgesinde yağ oluşumunu önler. Bir dilim çavdar ekmeği ile kolayca doyabilirsiniz. Size gün boyu tokluk hissi veren bu ekmek kötü kolesterolü ve kan şekerini önler. Bağırsakları mikroplardan temizleyen bu ekmek ile kolayca kilo verebilirsiniz.

Keten Tohumlu Ekmek

1 dilimi 67 kalori olan keten tohumundan yapılan ekmek metabolizmayı çalıştırarak kilo vermenizi sağlar. İçerdiği vitaminler sayesinde size gün boyu zindelik veren bu ekmeği diyet listesine ekleyebilirsiniz.