Site Rengi

Kayısı Zayıflatır mı ? Kayısı Faydaları

19.07.2020
94
Kayısı Zayıflatır mı ? Kayısı Faydaları

Kayısı zayıflatır mı ? sorusu sıklıkla merak edilmektedir. İnsan metabolizması üzerinde önemli katkıları bulunan kayısının, zayıflama konusunda da önemli faydaları bulunmaktadır.

Kayısı, içerdiği zengin besin değerleriyle formda kalmanızı sağlayacaktır. Lif kaynağı yönünden zengin olmasıyla birlikte, vücuda birçok olumlu etkisi bulunur. Çözünebilir lifler sayesinde, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olur. Diyet listesinde bulunması gereken kayısı meyvesi, genellikle sabah saatlerinde tüketilmelidir.

Aç Karnına Kayısı Yemenin Faydaları

Yaz meyvelerinden biri olan kayısı, sabahları aç karnına tüketildiğinde vücutta oluşan etkiler daha hızlıdır. İçerdiği lif kaynağı sayesinde tok tutucu özelliğe sahiptir. Vücutta bulunan yağ asitleri parçalanarak, sindirim sisteminin daha kolay çalışması hedeflenir. Bu nedenle kayısı zayıflatır mı ? sorusuna olumlu cevap vermek mümkündür. Zayıflatmaya yardımcı olmasının yanında Aç karnına kayısı yemenin faydaları da bulunmaktadır.

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (11)

Bu faydalar kısaca şu şekildedir;

 • Sabahları tüketilmesi önerilen kayısı, antioksidan bakımından zengindir. Bu yüzden kanser hastalığına karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.
 • Sindirim sistemini olumlu yönde etkiler.( Ara öğün olarak tüketilebilir.)
 • Kayısıda bulunan karbonhidrat oranı oldukça düşüktür. Bu yüzden diyabet tedavisinde de kullanıma uygundur.
 • Sabahları aç karnına tüketilen kayısı, ciltte bulunan hücrelerin de yenilenmesine yardımcı olacaktır.

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (10)

 • Ödem söktürücü ve hazımsızlığı giderici özelliği bulunur.
 • Vücutta oluşan toksinleri atarak, enerjik ve zinde kalmanızı sağlar.
 • Kayısı içeriğinde bulunan lifler, kabızlık ve şişkinlik gibi durumları ortadan kaldırır.
 • Yağ yakım süreci hızlanırken fazla kilolardan kurtulmanız mümkündür.
 • Kayısı, metabolizmayı hızlandırarak bireyin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine katkı sağlar.

Kuru Kayısı Faydaları , Kuru Kayısının Faydaları

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (9)

Kuru kayısı faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu denli insan sağlığına yararları olan kuru kaysının faydaları nelerdir ? sorusunun cevabı maddeler halinde şöyledir;

 • Demir ve lif açısından zengin olan kayısı, uzun süre tok tutarken hem fiziksel hem de zihinsel olarak canlılık kazandıracaktır.
 • Kan oluşumunu sağlayan kayısılar, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Günde 3 veya 4 adet kuru kayısı düzenli olarak tüketilmek, kabızlığın doğal çözümüdür.
 • Gün kurusu içinde bulunan lif, selüloz ve pektin içeriği bağırsak hareketlerinin düzene girmesine yardımcı olur.
 • Kayısı zayıflatır mı ?  hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır.  Bu araştırmalar kayısının, zayıflamaya yardımcı olacağı yönündedir.

Aç Karnına Kuru Kayısı Yemek Zayıflatır mı ? Kayısı Zayıflatır mı ?

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (2)

Kayısı zayıflatır mı ? Kuru kayısı zayıflatır mı ? hakkında çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyenler, kayısıyı tüketip tüketmeme noktasında tereddüt etmektedir. Elbette sağlıklı bir şekilde zayıflamak için doğru meyveler kullanılabilir. Kayısı da bu meyvelerden biridir. Ancak kayısı kaç kalori ? sorusu merak edilmektedir. 100 gramı içinde yaklaşık 48 kalori bulunan kayısı, aç karnına tüketildiğinde etkisinin daha fazla olduğu görülmektedir. Özellikle sıcak yaz günlerinde daha hızlı kilo vermek için günde en az 2 litre su içmeniz gerekir. Aynı zamanda yarım saat yapacağınız egzersiz ya da yürüyüş daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Form Kayısı Çayı Kilo Verdirir mi ? Kayısı Çayı ile Kilo Verenler

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (8)

Kayısı zayıflatır mı ? sorusu hakkında birçok kişinin kafasında çeşitli düşünceler bulunmaktadır. Ancak uzman görüşlerine bakıldığı zaman, kayısının kilo vermeye yardımcı olduğu anlaşılmaktadır. Ancak kayısı sadece kuru olarak tüketilmiyor, yapılan diyetlere takviye olarak belli aralıklarla kayısı çayı olarak da tüketilmektedir. Peki kayısı çayı zayıflatır mı ? Elbette kayısının kendisi gibi çayı da zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Kayısı çayı yaparken yeşil çay yapraklarından faydalanabilirsiniz. Kuru kayısı ve yeşil çay yaprakları sıcak suya koyularak, 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Gün içerisinde yapılan ara öğünlerde tüketimi uygun olacaktır.

Lipton Kayısı Çayı Zayıflatır mı ?

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (5)

Kayısı çayı evde yapıldığı gibi, bazı firmalar tarafından da yapılmaktadır. Bu firmalardan bir tanesi de Lipton’dur. Tabi paketlerde çok bekletiliyor olması, ne tür işlemlerden geçtiği bilinmediği için Lipton kayısı çayı zayıflatır mı ? sorusu akıllara gelmektedir. Bu konuda kesin bir şey söylemek, firma açısından hem olumlu hem olumsuz yargılara sebep olacağından, kişinin kendisi bu ürünü kullandıktan sonra, bu soruya cevap bulması daha yerinde olacaktır.

Kuru Kayısı Nasıl Tüketilmeli ?

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (7)

Kayısı zayıflatır mı ? sorusuna cevap bulduktan sonra, kuru kaysı nasıl tüketilmeli ? Kilo verdiren kayısı ile zayıflama için kayısı nasıl kullanılır ? konusunda cevap aranmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için kayısı diyeti uygulanabilir. Fakat doktor bilgisi dahilinde, uygulamanız da fayda vardır. Bir bardak dolusu suyun içine, 2 tane kuru kayısı ekleyerek 4-5 damla limon sıkmanız gerekir. Sabaha kadar bekletip aç karnına tüketmeniz doğru olacaktır.

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (4)

Yağ yakıcı özelliğe sahip olurken fazla kilolardan uzaklaşmış olacaksınız. Bireyler, diyet yaparken ister kuru kayısı ister taze kayısı kullanabilir. Fakat belirtilen porsiyonu aşmamak önemlidir. Bunun dışında kek ve hamur işlerinde de katkı olarak kullanılabilir. Tabi kullanımdan önce ılık suda bekletip, yumuşadıktan sonra hamur işine katmayı unutmayın.

Kayısı Çekirdeği Kilo Verdirir Mi ? Kayısı Zayıflatır mı ?

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari

Sadece kayısı zayıflatır mı ? sorusu merak edilmemektedir. Bilindiği üzere kayısının içinde çekirdek bulunmaktadır. Bu nedenle kayısı çekirdeği kilo verdirir mi ? sorusu da merak edilmektedir. Kayısı içinde bulunan sert kabuk kırılarak içinden çıkan badem, sevilerek tüketilmektedir. Çekirdeğin içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller, vücuda çeşitli katkılarda bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendirici özelliğine sahip olan kayısı çekirdeği, günde 5 ila 10 adet tüketilmelidir. Aksi takdirde vücudunuza çeşitli zararlar verebilir.

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (3)

kolay-diyet-listesi_kayisi-zayiflatir-mi-kayisi-faydalari (3)

Kayısı çekirdeği yağı kullanarak selülit oluşumlarının önüne geçmeniz mümkündür. Kayısı çekirdeğinden oluşan yağı kullanırken farklı yağlarla seyreltip, tedbiri elden bırakmamanız gerekir.Kayısı çekirdeği tüketirken doktorunuza danışmanız da fayda vardır. Özellikle kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa ve alerjik bir yapıya sahipseniz tüketmemeniz gerekir.

Eğer tatlı ile aranız iyi ve bu yararlı meyve için farklı bir tat denemek istiyorsanız kayısı marmeladı ve kayısı reçeli yapımı yazımızı okumalısınız. Keyifli okumalar😊

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.