Kabızlık Nasıl Geçer?

Hemen herkesin hayatı boyunca bir kez de olsa yaşamış olduğu kabızlık bağırsak fonksiyonlarının düzenli çalışmaması sonucunda meydana gelir. Kişide ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olan kabızlık bazen haftalarca sürebilir. Kabızlığın geçmesi ve önlemek için günlük yaşamınızda nasıl beslendiğinizi gözden geçirmeli ve yaptığınız yanlışları değiştirmelisiniz. Tıp dilinde haftada iki ya da daha az tuvalete çıkılması olarak tabir edilen kabızlık farklı sorunlarla beraber görünür. Kabızlığın geçmesi için kabızlığa neden olan faktörün belirlenip ortadan kaldırılması gereklidir.

Kabızlık Belirtileri
Hafta ikiden daha az sayıda tuvalete çıkma, katı dışkılamayla beraber karın ağrısı, karında şişkinlik, kusma, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sıkıntılar kabızlıkta görülmektedir. Uzun süre devam eden kabızlık kolon kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşayan kişiler dışkıda kan ve kilo kaybı gibi sorunlar yaşıyorsa mutlaka bir doktora gitmelidir.

Kabızlık Nedenleri
Yeme bozukluğu
Hareketsiz yaşam
Rafine şekerli yiyecekleri çok fazla tüketmek, Süt ve süt ürünlerini aşırı tüketmek
Yetersiz su tüketilmesi
Lif oranı düşük yiyecekler tüketmek
Antidepresan kullanımı
Depresyon
Stres
Hipotroid
Hemoroid
Kas ve sinir sorunları
Bağırsak kanseri
Gebelik
Nörolojik hastalıklar
Huzursuz bağırsak sendromu
Müshil ilacı kullanımı
Demir ilacı kullanımı
Kalsiyum ilacı kullanımı
Alüminyum içeren ilaçlar kullanmak

Kabızlığı Doğal Yollarla Önlemek İçin Neler Yapılmalı?
Lif bakımında zengin meyve sebzeler tüketin. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, lahana, kereviz, pancar, karnabahar, pırasa, keten tohumu, avokado, erik, portakal, kayısı, şeftali, üzüm ve incir tüketilmelidir.

Prebiyotik Besinler Tüketin
Özellikle içinde bağırsak hareketini hızlandırıcı prebiyotik maddeler içeren yoğurt, ayran ve kefir gibi yiyecekler daha fazla tüketilmelidir.

Zeytinyağı Tüketin
Bağırsağın düzenli çalışmasına yardımcı olan zeytinyağı kabızlığı önleyen mucizevi bir besindir. Sabahları aç karnına bir fincan içerek kabızlığı önleyebilirsiniz. Eğer tadından dolayı içemiyorsanız bir kase zeytinyağının içine pul biber, karabiber ve kekik gibi baharatlar koyup ekmekle birlikte tüketebilir ya da yemeklerde bolca kullanabilirsiniz.

Bol Su İçin
Çoğu zaman kabızlığın nedeni susuzluktur. Özellikle sabahları bir bardak ılık su içmek bağırsaklarınızın canlanmasını sağlar.

Spor Yapın
Hareketsizlik yenilen besinlerin sindirilmesini engellediğinden hem kabızlığa hem de kilo alımına neden olur.

Daha Az Kırmızı Et Tüketin
Kırmızı etin sindirilmesi beyaz ete göre çok daha zor olduğu için sürekli kırmızı et tüketimi zamanla kabızlık yapacaktır. Bunun yerine tavuk veya balık tüketebilirsiniz.

Yavaş Yemek Yiyin
Hızlı bir şekilde yemek yeme alışkanlığı olan kişiler yiyecekleri iyice çiğnemeden yuttukları için sindirim sorunu yaşar. Besinlerin vücutta parçalanması zorlandıkça bağırsak hareketi azalır ve kabızlık oluşur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir