İdeal Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalı

Anatomik yapımız, genetik olarak aileden gelse bile, geçen bazı kalıtsal özellikleri değiştirmek veya en azından asgariye indirmek mümkün olabiliyor. Aile genleri, hızlı kilo almaya müsaitse, beslenme programı ona göre oluşturularak, hızlı kilo alımının önüne geçilebilir veya kontrol altında tutulabilir.

Fiziksel görüntümüzü de; tam olarak aileden gelen genler belirler. Uzun boylu genlere sahip bir ailenin de genel olarak doğan çocukları da uzun boylu olur. Ancak sadece genlerle sınırlamak yeterli ve doğru bir açıklama olmaz çünkü beslenme, spor, düzenli uyku, bol süt ve su tüketmek de fiziksel görüntüyü belirlemekte oldukça etkilidir.

Vücutta bulunan yağ oranı, kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazısında % 20 olması gerekirken, bazısında % 25 normal olabilmektedir. Bu oranın doğrusu fiziksel yapınızı göz önüne alarak, vücut kitle indeksini ölçerek ne kadar fazla yağ oranınızın olduğunu belirleyebilirsiniz. Eğer normallerin çok üzerinde ise, vücudunuzda fazla yağ vardır. Bu fazla yağlar sadece görüntüyü etkilemez, aynı zaman da kalp, damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, diyabet, kolesterol, tansiyon gibi birçok hastalığa da alt yapı hazırlar.

Kadının fiziksel yapısı ile erkeğin fiziksel yapısı aynı değildir. Kadınlar erkeklere oranla daha yağlı ve daha sağlıklı olabiliyor. Bunun nedeni hamilelik sürecinde vücuttaki yağ oranının fazlalığı, bebek gelişimi ve sağlıklı bir hamilelik için gereklidir.

ideal-boy-lilo-endeksi-nasil-olmali-1

– Kadınların 20-40 yaş arasındaki ideal yağ oranı %19 ile % 26 arasındadır.
– 40 Yaş üstü kadınlarda olması gereken oran % 23 ile % 30 ile sınırlıdır.

– Erkeklerde 20-40 yaş arasındaki ideal yağ oranı % 10 ile % 20 arasındadır.
– 40 Yaş üstü erkeklerde olması gereken oran % 19 ile% 23 ile sınırlıdır.

Bu değerler herkes için geçerli değildir, bazı kişilerde fazla yağ gibi, eksik yağ oranı da rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

İdeal boy kilo endeksi, insanların ideal uygun boyunu ve kaç kiloda olması gerektiğini gösterse de sadece vücut kitle endeksini hesaplamak teşhis niteliği taşımaz. Yani tek bu testi uygulamak kilolu ya da zayıf olduğunuz anlamına gelmiyor. Vücut kitle endeksi hesaplama ile birlikte farklı testlerde uygulanması gerekiyor.

24 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir