Ana Sayfa Kaç Kalori? Hurma Kaç Kalori?

Hurma Kaç Kalori?

191
2

Genellikle Ramazan ayında bolca tüketilen hurma yüksek oranda sağlıklı besin değerleri içermesine rağmen kalorisi yüksektir. Kalorisinin çoğunu şekerden sağlayan hurma çoğu zaman diyet listesinde bulunmaz. Ancak az ve doğru şekilde tüketilirse kilo aldırmadığı bilinir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla hurma tüketmek kilo yapmadığı gibi kilo vermenize de yardımcı olur. Dünyada hurmanın birçok çeşidi vardır. Her birinin kalori değeri farklıdır. Ülkemizde en çok tüketilen hurmaların kalorileri şöyledir.

1 Tane büyük Medjool Hurması (24 gr) 65.6 kcal
1 Tane küçük Deglet Noor Hurması (7 gr) 14.7 kcal
100 gr Hurma 277 kcal

100 gr Hurmanın Besin Değerleri
75.02 Karbonhidrat
0.15 yağ
1. 81 Protein
15 gr lif
0 kolesterol

Günde Kaç Tane Hurma Tüketilmeli?
A,C, K, B6 vitaminleri, demir, kalsiyum, selenyum, bakır, fosfor ve potasyum içeren hurma lifli bir besin olması nedeniyle zayıflamanızı sağlar. Ara öğünlerde bir porsiyon mevsim meyvesi yerine 4-5 adet hurma tüketilebilir. Şekerli bir yiyecek olan hurmanın aşırı tüketilmesi kilo yapabilir. Aç karnına az miktarda yenildiğinde zayıflatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bağışıklığınızı güçlendiren hurma Peygamberimizin de sıkça tükettiği sağlıklı besinlerdendir.

Hurma Kilo Vermeyi Nasıl Kolaylaştırır?

İştahı Keser Ve Uzun Süre Tok Tutar
Suda çözünmeyen lifler içeren hurma yenildiği anda size tokluk hissi verir. Açlığınızı bastıran önemli bir besin olan hurmayı her öğünden önce 2 tane yiyerek yemeklerde daha az yemek yemeyi sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerde de 4-5 tane kadar hurma yenilmesi tatlı ihtiyacını karşılar ve sağlıksız yiyecekler yemenizi engeller. Lifli besinler hem midede uzun süre kalarak sizi gün boyu tok tutar hem de sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakları çalıştırır. 1 adet hurmanın %20’sinin su ve liften oluştuğundan kabızlık, ishal problemlerinizi çözebilirsiniz.

Kan Şekerini Dengeler
Yüksek oranda şeker içeren hurma diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gereken besinlerden birisidir. Ancak Glukoz, fruktoz ve sukroz gibi faydalı şekerler içerdiğinden hurma aynı zamanda kan şekerini de dengede tutar. Uzun süre açlıklarda kan şekerinin düşmesini engellediğinden büyük fayda sağlar. İnsülin direncini arttırarak daha kalorili tatlılar yemenizi engeller. 1-2 adet hurma yemek şeker hastalarının kendisini iyi hissetmesine yardımcı olur. Böylece daha az yemek yemiş olursunuz.

Vücuttaki Yağları Yakar
Vücutta depolanmış yağların yakılmasını sağlayan sülfür ve potasyum gibi maddeleri içeren hurma metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya başlar. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırıcı etkisinin olması yağların parçalanarak vücuttan atılmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırdığından verilen kiloların yeniden alınmasını engeller.

Hurma Ara Öğünlerde Nasıl Yenmelidir?
0 Trans yağ ve 0 kolesterole sahip olan hurma oldukça sağlıklı bir kuru yemiştir. Yemeklerde daha az kalori almak için yemek öncesi yiyebilirsiniz. Ara öğünlerde ise 3-4 hurmanın yanına bir bardak süt içebilir ya da 1 kase yoğurt tüketerek besin değerini arttırabilirsiniz.

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın