arama

Helva Kilo Aldırır Mı?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Çeşitli organizasyonlarda, bayramlarda veya davetlerde tatlı olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bunların dışında birçok kişi gündelik yaşamında da çok tatlı tüketmeyi çok fazla sevmektedirler. Ayrıca birçok kişi tarafından mutluluk kaynağı olarak da görülmektedir. Kadınlar özellikle regl dönemlerinde ise aşırı bir şekilde tatlı tüketebilmektedirler. 7’den 70’e birçok kişi tatlı yemeyi sevmekte ve hayatlarında olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Kimi zaman sütlü kimi zaman şerbetli veya çikolatalı birçok tatlı yapılmaktadır. Bu tatlılar ise günden güne çeşitlenerek ve şekillenerek karşımıza çıkmaktadır. Fakat birçok kişi tatlıların kaç kalori olduğunu bilmemekte ve almış oldukları kalori miktarını kestirememektedirler. Tatlıya hayır diyemeyen ve aşırı bir şekilde tüketenlerde ise kilo gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Fazla kilo ise beraberinde birçok sağlık problemini de getirmektedir.

Yıllardan beri yemek kültürümüze helva bulunmaktadır. Cenazelerde, bayramlarda veya birçok yerde helva misafirlere ikram edilen geleneksel bir tatlı olmaktadır. Birçok kişi ise helvayı çok fazla severek tüketmektedir. Tahinli, unlu veya irmikten birçok çeşitte helva yapılmaktadır. Fakat kilosuna dikkat edenler veya diyette olanlar helva kilo aldırır mı? gibi soruları gündeme getirebilmektedirler.

Helva öncelikli olarak içeriği nedeni ile kilo almaya neden olan bir tatlı olmaktadır. İçeriğinde özellikle şeker ve yağ miktarının çok fazla olması nedeni ile yağ yapıcı ve kilo aldırıcı özelliği bulunmaktadır. Her çeşit helvanın kalori miktarı ise farklı olmaktadır. Diyet yapan veya kilosunu korumak isteyenler ise mutlaka irmik helvasını tüketmelidirler. Diğer helva çeşitlerine göre en masumu olarak sayılabilmektedir.

  • 100 gram tahin helvasında 562 kalori bulunmaktadır. Tahin özellikle kilo aldırıcı özelliği bulunan bir besin olmaktadır. Bu nedenden dolayı kilo vermek değil kilo almak isteyenler tarafından tüketilmelidir.
  • 100 gram yani 1 porsiyon irmik helvası ise 180 kalori içermektedir. Bu nedenden dolayı da  diyet esnasında tatlı krizi tutanlar için önerilmektedir.
  • 100 gram un helvası içerisinde ise 263 kalori bulunmaktadır. Tahin helvasına göre daha az kalori içermesi nedeni ile diyet yapanlar, az miktarda tüketerek daha az kalori alabilmektedirler.