Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Genellikle sporcuların kahvaltılarında bulunan vazgeçilmez protein deposu haşlanmış yumurta diyet yapan kişiler için de tüketilmesi gereken bir besindir. Haşlanmış yumurta hem tok tutma özelliği ile hem de az kalori değerine sahip olduğu için diyet listelerinde yer alır. Eğer kardio veya fitness çalışıyorsanız haşlanmış yumurta beslenme listenizde mutlaka bulunmalıdır. Bu durum diyet yapan kişiler içinde geçerlidir. Diyet yaparken ana mantık az kaloriye sahip olan tok tutucu besinleri tüketmektir. Bu sayede kilo verebilirsiniz. Sadece diyet ve spor yararken değil normal zamanlarda da yumurtayı bol bol tüketmeniz gerekir. Genellikle tavada pişirmek yerine haşlama yöntemini tercih etmek daha az kalorili olacaktır. Yumurtanın zarını çoğu kişi soyar. Ama uzmanlar yumurta zarını yemenin kemiklerde kireçlenmeyi önlendiğini söylüyor. Eğer kireçlenme sorununuz var ise her gün yumurta zarını tüketmeniz gerekiyor.

Haşlanmış yumurtada kalori açısından zengin kısım iç kısımda ki sarı olan yerdir. Yumurtanın sarısı adeta bir protein deposudur. Eğer yumurtanın sarısını sevmiyorsanız sadece beyaz kısmını da tüketerek daha az kalori almış olursunuz. Yumurta içerisinde çok az derece de karbonhidrat ve yağ bulunmaktadır. Diyet döneminde hem karbonhidrat hem de yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Vücutta bulunan fazla karbonhidrat yağ olarak depolanır. Bu yüzden hamur işleri ve karbonhidrat içeren besinleri daha az tüketmeniz gerekmektedir.

Yapılan araştırmalara göre besin değeri en yüksek olan ve insana en fazla katkısı dokunan besinin anne sütü olduğu ortaya çıkmıştır. Anne sütünden sonra ise sırayı yumurta almaktadır. Kahvaltılarda her gün en birer adet yumurta tüketmek vücudunuzun günlük protein, yağ ve karbonhidrat ihtiyacını karşılayacaktır.

1 adet haşlanmış yumurtanın 50 gram olduğunu düşünürsek içerisinde toplam olarak yaklaşık 70 kalori bulunur. Bu 70 kalorinin 60 kalorisi yumurtanın sarı kısmında geri kalan 10 kalorisi ise yumurtanın akında yanı beyaz kısmında bulunur. Ayrıca bir adet haşlanmış yumurta içerisinde yaklaşık olarak 3 gram miktarında karbonhidrat bulunur. 1 adet haşlanmış yumurta içerisinde ki protein miktarı ise ortalama olarak 6 gram kadardır. Yağ oranı miktarı ise yaklaşık olarak 5 gram kadardır.

Yumurta içerisinde az kalori var diye gün içerisinde çok fazla tüketmek kilo vermeye engel olacaktır. Diyet yapan kişilerin günde bir adet kahvaltı öğünlerinde haşlanmış yumurta tüketmeleri gerekiyor. Eğer haşlanmış yumurta sevmiyorsanız ana öğünlerde yağsız yumurta kızarıp içerisinde yine yağsız kızartılan sebzeleri ekleyip güzel bir krep yapabilirsiniz. Yumurta tüketimi kolesterol sorunu olan kişilerde daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Eğer kolesterol hastasıysanız diyet döneminde ve normal dönemlerde yumurta tüketim miktarınız haftada en fazla iki adet olmalıdır. Yumurta demir açısından zengin bir besin olduğu için günde bir adet tüketilmesi yaşlandığınız zaman ortaya çıkabilecek kemik erime sorununun da önüne geçmektedir.

Haşlanmış Yumurta Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori: 155
Toplam yağ: 11 g
Kolesterol: 373 mg
Sodyum: 124 mg
Potasyum: 126 mg
Karbonhidrat: 1,1 g
Diyet lifi: 0 g
Şeker: 1,1 g
Protein: 13 g

Etiketler:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir