arama

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Hamilelik sürecinde alınması gereken kilo miktarı kişiden kişiye değişir. Gebelik öncesinde anne adayının mevcut kilosu gebelik döneminde alması gereken kilo miktarını belirler. Boyuna göre ideal kiloda olan bir annenin hamilelik döneminde toplam alması gereken kilo miktarı 9-12 kg’dır. Ancak anne çok zayıf ise 18 kg’a kadar alması önerilirken, gebelik öncesi anne çok kilolu ise bu dönemde sadece 6 kilo alması tavsiye edilir. Anne adayının bu dönemde sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmesi için tam olarak ne kadar kilo alması gerektiğini bir diyetisyenden yardım alarak belirlemelidir.

Gebelikte Alınması Gereken Kilo Miktarı
Normal kilodaki kişiler 9-14 kg
Zayıf kişiler 12-18 kg
Kilolu kişiler 6-9 kg
Çoklu gebeliklerde ise 15-23 kg alınmalıdır.

Hamilelikte Kilo Artışı Nasıl Olur?
Hamileliğin ilk günlerinde sabah bulantısı ve kusma sıkça görüldüğü için belli miktarda zayıflama görülür. Ancak aşerme görülmeye başlandığında hızla kilo alınır. Hamilelik dönemi 3’er aylık dönemlere ayrılır. İlk 3 ayında en fazla 3 kilo alınmış olunur. 4. 5. ve 6. Aylarda birer kilo olmak üzere toplam 3 kilo daha alınır.

İlk 6. Aya kadar ayda ortalama 1 kilo almak normaldir. Ancak son 3 aylık dönemde kilo alımı hızlanır. Ayda 2 kilo olmak üzere 6 kilo daha alınır. Ancak ikiz ya da üçüz gibi çoklu gebeliklerde kilo alımı çok daha fazla olacaktır. Çoklu gebeliklerde bebeklerin sağlıklı doğması için almanız gereken kilo miktarını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Aşırı Kilo Almanın Zararları
Kilolu kişilerin daha zor gebelik dönemi yaşadığı ve zorlu doğum yaşadıkları bilinir. Düşük yapma riski kilolu kişilerde daha fazla görülür. Gebelik öncesinde kilolu olan ve gebelik döneminde aşırı kilo alan kişilerde hem anne hem de bebek sağlığını olumsuz etkileyen sorunların yaşanmasına neden oluyor. Özellikle düşük yapma, erken doğum, ani bebek ölümü ve preeklampsi (bebek zehirlenmesi) gibi bebeği etkileyen sonuçların yanı sıra annede hipertansiyon, diyabet, ödem oluşumu, hareket zorluğu gibi sorunlar görülmektedir. Bel ve ayak ağrıları artar. Ayrıca kilolu kişilerin sezaryenle doğum yapma riski çok daha fazladır.

Hamilelikte Az Kilo Almanın Zararları
Çoğu zaman bayanlar doğum sonrasında alınan kiloları verememekten korktuğu için hamilelikte kilo almak istemez. Ancak yeteri kadar kilo alınmaması da aşırı kilo almak kadar zararlıdır. Az kilo alınması bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin tam olarak sağlanamamasına neden olur. Özellikle anoreksiya hastaları ile az yemek yeme alışkanlığı ola kişiler gebelikte çok az kilo aldıklarında bebeğin erken doğmasına ve zayıf doğmasına neden oluyor. Yeni doğan bir bebeğin ortalama 2300 gr olması gerekir. Oysa az kilo alan annenin bebeği bu kilonun çok daha altında doğuyor. Ayrıca bebeğin ileriki yaşlarında birçok sağlık sorunu yaşamasına ve ergenlikte yeterli gelişme gösterememesine kadar birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.