arama

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Hamilelikte Beslenme Düzeni

Gebelik döneminde anne sadece kendi vücudunu değil aynı zamanda bebeğin gelişimini sağlaması için gerekli olan tüm besin öğelerini yeterli miktarda almalıdır. Hamileliğin ilk 3 ayında mide bulantısı ve sabah kusmaları sıklıkla görülür. Bu nedenle annenin öğünlerde daha az yemesi gereklidir. Günlük öğün sayısı arttırılmalı ve genellikle bulantıyı önleyici besinlerin tüketilmesi gerekir. Bulantıyı önleyen yiyecekler arasında ilk sırada tuz kraker ve beyaz leblebi yer alır. Ayrıca aşırı tatlı ve kokulu yiyecekler mide bulantısını daha fazla arttırabileceğinden bu dönemde tüketilmemelidir.

Gebelikte Kaç Kilo Alınması Normaldir?

Hamile kalmadan önce ideal kiloda olan bir annenin gebelik boyunca 9-12 kilo kadar alması normal kabul edilir. Ancak çoğul gebeliklerde bu sayı 15-20 kiloya kadar ulaşabilir. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde 3 kilo, 2. Üç aylık döneminde 3-4 kilo ve son 3 aylık döneminde 3-4 kilo alınır.

1. Üç aylık dönem annenin fiziksel değişime uyum sağlama sürecidir. Bu dönemde genellikle mide bulantısı ile geçeceğinden hafif ama sağlıklı gıdaların tüketilmesi gerekir. 2. Üç aylık dönem bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Bu nedenle anne hem daha fazla hem de daha vitaminli gıdalar yemelidir. Ayrıca bu dönemde kansızlık (anemi) durumu sıkça görülür. Kan değerlerinizi ölçtürmeli, B12, folik asit ve demir takviyesinin alınmalıdır. Vitamin takviyeleri hem bebeğin anne karnında sağlıklı gelişebilmesini hem de annenin daha rahat bir gebelik süreci geçirmesini sağlayacaktır.

Hamilelik Döneminde Günde Kaç Kalori Alınmalı?

Günde en az 2200 kalori alınmasına dikkat edilmelidir. Genellikle gebelik öncesi formuna çok dikkat eden bayanlar gebelik sonrası kilo verememe veya fiziğinin bozulacağı korkusuyla normalden daha az yemek yer. Bu durum gebelik sürecinizi zorlaştırır ve bebeğinizin sağlıksız dünyaya gelmesine yol açacaktır. Son 3. Aylık dönemde kalsiyum ve protein alımına önem verilmelidir. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek, bebeğin dünyaya sağlıklı gelmesini ve doğumun daha kolay olmasını sağlamak için bu dönemde doktorunuzun önerdiği şekilde beslenmeye özen göstermelisiniz.

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Anne ve bebek sağlığını olumsuz etkileyen gıdalar arasında şekerli gıdalar, yağlı kızartmalar, aperatifler, alkol, sigara, likör, kola gibi gazlı içecekler, sosis, salam gibi işlenmiş gıdalar, hazır meyve suları, reçeller, çay, kahve ve düşüğe neden olabilecek bazı bitki çayları yer alır.

Hamilelikte Faydalı olan Yiyecekler

Protein ve demir içeren kırmızı et, yumurta, tavuk eti, mercimek; Omega 3 içeren ton balığı ve sardalye; kalsiyum kaynağı olan süt, peynir, yoğurt; Lif kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler; C vitamini içeren portakal, greyfurt, mandalina, lahana, çilek, ahududu, yeşil biber ve limon; demir içeren karaciğer gibi sakatatlar; folik asit bulunan ıspanak, karnabahar, brokoli, yer fıstığı, fındık; lif kaynağı olan kepekli ekmek; enerji veren kuru yemiş ve kuru meyveler rahatlıkla tüketilebilir.