Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Bir yıl boyunca düzenli korunmasız cinsel ilişki yaşanmasına rağmen gebelik meydana gelmemişse kısırlık (interfilite) görülür. Bu durumda doktora gidilerek ciddi bir tedavi süreci başlatılır. Özellikle ileri yaşlardaki bayanlarda tedaviye başlama süresi 6 ay olarak kabul edilir. Bu süreç öncesinde hem hamile kalmayı engelleyen hem de çiftlerin hamile kalmayı hızlandırarak hormonsal dengelerini sağlayacak bazı faktörlere dikkat ederek hamile kalmayı kolaylaştırabilirler.

Hamileliği Engelleyen Etmenler
Gebelik için kadınlarda en ideal yaş 20-30 yaş aralığı iken erkeklerde yaş faktörü önemli bir etkiye sahip değildir. Çocuk sahibi olmayı düşünen çiftlerin öncelikle stresten uzak durmaları, sigara, alkol, uyuşturucu kullanmamaları gereklidir. Ayrıca fazla kilolarınızdan kurtulmanız hem gebeliği kolaylaştıracak hem de daha kolay bir gebelik dönemi geçirmenizi sağlayacaktır. Aşırı kilolu olmak kadar aşırı zayıf olmak da gebeliği zorlaştıran bir etmendir. Emzirme döneminde gebeliğin gerçekleşme oranı oldukça düşüktür.

Poliksitik Over sendromu, torid bozukluk, kronik rahatsızlıklar, moyomlar, çikolata kisti, önceden düşük veya kürtaj yapılmış olması, vajinal mantar ve yaralar gibi hastalıklar da hamile kalmayı zorlaştırabilir. Bu sorunlar ortadan kalktığında gebelikle rahatlıkla gerçekleşecektir.

Toplumda hamile kalma durumu konusunda birçok yanılgı vardır. Kısırlık durumunda doktorunuz tedavi edici ilaçlar verebilir. Ancak birçok kişi bu ilaçları hamile kalmayı kolaylaştıran ilaçlar olduğunu sanmaktadır. Oysa bu ilaçlar kısırlığı tedavi edicidir. Piyasada gebeliği hızlandıran ilaç yoktur. Ayrıca gebelik döneminde ve öncesinde demir, folik asit ve B 12 vitamini kullanılmasının hamile kalmayı kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Bu vitamin takviyeleri bebeğin daha sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için gereklidir ancak gebelik oluşumunda etkisi yoktur.

Hamileliği Kolaylaştıran Etmenler
Gebelik şansını arttırmak için haftada 2-3 kez cinsel ilişkiye girilmesi gereklidir. Kadınların adet döngülerinin hesaplanması gebeliği daha da hızlandırır. İlişki sırasında spermin vajina içerisinde en az 15 dakika kalabilmesi için kadının sırt üstü yatarak beklemesi gerekli olduğundan vajina yıkanmamalıdır. Ayrıca kayganlaştırıcı gibi ürünler kullanılmamalıdır. Düzenli olarak ilişkiye girmek, spor yapmak, stresten uzak durmak, zararlı alışkanlıkları bırakmak, sağlıklı beslenmek ve düzenli doktor kontrollerini yaptırmak hamileliği kolaylaştıracaktır.

Hamile Kalmak İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?
Hamile kalmanızı kolaylaştıran en önemli faktör düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Yapılan araştırmalar sağlıklı besinler tüketen kişilerin sağlıksız beslenenlere göre %80 daha kolay hamile kaldıklarını ortaya koymuştur. Özellikle sorun kadınların yumurtalıklarındaki sorunlardan kaynaklanıyorsa glisemik indeksini arttıran şeker, pirinç ve patates gibi besinlerden uzak durmaları önerilir.

Vücudun ihtiyacı olan proteini hayvansal besinlerden almak gebeliği geciktirebilir. Hayvansal besinler yerine yumurta, ceviz, badem gibi besinler tüketilmelidir. Gebelik için özellikle balık ve balık yağlarının tüketilmelidir. Tuzlu, yağlı yiyecekler ile konserve yiyecekler cinsel sağlığınızı olumsuz etkiler.Tere otu, dere otu, roka, kereviz, soya, hurma, greyfurt, karnabahar gibi sebzeler hamilelik için gerekli olan hormonların çalışmasında büyük rol oynar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir