arama

Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj Tekniği

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

SIKI BİR CİLT İÇİN NELER YAPILABİLİR ?

Büyük ve açık gözenekler cildin görünümünü fazlası etkilerler. Eğer genişlemiş gözeneklerden ve yorgun görünümlü bir ciltten şikayetçi iseniz bu görünümü gözenek sıkılaştırıcı makyaj teknikleri ile düzeltebilirsiniz. Gözenekleri makyajla küçülterek, bu devasa gözeneklerin görünümünü minimuma indirelim.

Büyük Gözenekler Neden Olur?

Büyük gözenekler yağlı cilt tipi, yaş ve cinsiyet olmak üzere 3 ana faktör nedeniyle oluşur. Bunun dışında dermatologlar başka sebepler de sıralıyorlar.

  • Genetik yapı bu konuda etkilidir.
  • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak cildinizi kalınlaştırır ve gözeneklerin açılmasına yol açar
  • Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybedeceği için gözenekler daha büyük görünür.
  • Yeterli peeling yapılmadığında fazla yağ ve ölü deri parçaları gözenekleri tıkayabilir. Bu da gözeneklerin büyük görünmesine yol açar.
  • Siyah noktalar gözeneklerin alanını genişletir ve daha büyük görünmelerine yol açar.

Makyaj İle Gözenek Sıkılaştırıcı Uygulamalar Nasıl Yapılır?

Doğru ürünler kullanarak ve profesyonel makyaj sanatçısı teknikleri uygulaması ile gözenek sıkılaştırıcı makyaj yapabilirsiniz.

Her şeyden önce cildinizi iyice nemlendirin. Cildin hazırlık aşaması çok önemlidir. Bu aşamaya temizlik, peeling ve nemlendirme dahildir. Cildi nötralize etmek için tonik kullanabilirsiniz. Makyajınızı uygulamadan önce buz sürmek basit fakat etkili bir yoldur.

Cilt tipinize uygun cilt bakımı ve makyaj ürünlerini seçin. Makyaj altı baz sürmek ve cildi yumuşatmak için özel olarak tasarlanış ürünler kullanın.

Cilt Sıkılaştırıcı Makyaj Tekniğinde Kullanılacak Malzemeler

Makyaj Altı Baz

Bazlar cildinizi daha rafine ve pürüzsüz hale getirir. Aynı zamanda fondöteninizin cildinizde sabit kalmasını da sağlarlar. Çok büyük gözenekleri, kırışıkları, akne izlerini ve ince çizgileri saklamak için kullanıldığından silikon bazlı bir astar kullanmanızı öneririz.

Fondöten

Büyük gözenekleri gizlemek için bir fondöten aradığınız zaman, nemli ve aydınlatıcı formüller ile iş bitiminde sizi mat bir tonda bırakan fondötenlerden kaçınmak gerekir. Size ‘’ipeksi’’ ‘’doğal’’ ‘’saten’’ ‘’kusursuz’’ veya ‘’HD’’ bir görünüm sağlayan ürünleri kullanın. Bunlar gözenek sıkılaştırıcı etkide bulunur ve cildinizde ağırlık hissetmezsiniz.

Pudra

Son bir kat ayar tozu sizin için çok uygundur.

Makyaj Fırçaları

Yumuşak kaliteli makyaj fırçaları kullanın. Ayrıca iyi temizlenmemiş bir fondöten fırçası kullanımı, gözeneklerin dolmasına ve daha büyük görünmesine yol açar.

Gözeneklerin Makyajla Daha Küçük Görünmesini Sağlamak

1. Cildinizi Hazırlayın

Yüzünüzü yağsız bir temizleyici ile temizleyin. Ölü cilt hücrelerini veya diğer bakterileri yok etmek için alkol içermeyen bir tonik kullanın.

Daha sonra en iyi sonucu almak için salisilik asit içeren bir nemlendirici uygulayın. Makyaj altı bazınızı uygulamadan önce cildinizin nemlendiriciyi emmesi için 5 dk. Bekleyin.

2. Makyaj Altı Baz Kullanın

Bazınızı dairesel hareketlerle cildinize yedirin ve geniş gözenekler bulunan bölgelere yerdirin.

Ardından parmaklarınızla sıkı bir baskı uygulayın ve baz sürdüğünüz yerdeki alanları hafifçe silin. Bu teknik, ürününüzü pürüzsüzleştirmeye yardım eder.

  1. Fondöten Uygulayın

Gözenek sıkılaştırıcı etkiyi belirtmek için, fondöteni genişlemiş gözeneklerin olduğu bölgelere sürmek için küçük sert bir fırça kullanın. Bu fırçayı etkilenen bölgeler üzerinde dairesel hareketlerle çevirin. Böylece fondöten gözeneklerin tamamını kaplar ve cildin üzerinden kaymaz.

  1. Toz Pudra İle Sabitleyin

Ayar tozunu kullanmak için toz puf kullanın. Yarısını ikiye katlayın ve sıkı bir basınç uygulayın. Pudra gözeneklerin içine doğru püskürecektir.

Artık gözeneklerinizi gözle görülür şekilde küçültmek ve cildinizi yumuşatmak için makyaj ve cilt bakımı ürünlerini nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz.

Gözenek Sıkılaştırıcı Etki İçin Diğer İpuçları

Cildinize İyi Bakın

Gözenek sıkılaştırıcı etki için ön koşul onları açık ve temiz tutmaktır. Bundan dolayı dermatologlar her zaman komedojen olmayan ürünler kullanılmasını önerirler. Mineral yağı ve petrol gözenekleri tahriş ederek, daha büyük görünmesine yol açabilir.

Peeling Anahtardır

Peeling çok önemlidir. Gözeneklerin çene ve burun gibi daha gözle görülebilir olduğu yerleri temiz bir fırça ile fırçalayın.

Cildinize Düzenli Bakım Uygulayın

Temizleme, tonikleme ve nemlendirme aşamalarını her gün uygulayın. Cildinizi temizlemek için retinol ve glikolik asit gibi peeling asitlerini de kullanabilirsiniz.

Güneş Kremi Kullanın

En az SPF 30 değerine sahip bir güneş kremi kullanın.

Cildinizi Düzenli Aralıklarla Temizleyin

Her 4-6 haftada bir cilt bakımı yaptırın çünkü küçük bir profesyonel peeling ve ekstraksiyon cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olurken, gözenek sıkılaştırıcı etkileri de arttıracaktır.

Cildinizi Her zaman Nemli Tutun

Daima bol su için, zamanını geçirdiğiniz alanlarda mümkünse nem ölçer bulundurun ve havayı nemlendirin, kış yaz mutlaka güneş kremi kullanın ve dış etmenlerden cildinizi koruyun.

Unutmayın! Tüm bu yazılanlar sadece öneridir, Cildinizdeki problemleri öncelikle bir uzmana gösterin ve Gerekirse Tıbbi destek alın. Sağlıklı, pürüzsüz bir yaşam dileriz.