Site Rengi

Genetiği Değiştirilmiş Hayvanlar Nasıl Olur ? Bu Hayvanlar Neden Üretilmektedir ?

13.08.2020
54
Genetiği Değiştirilmiş Hayvanlar Nasıl Olur ? Bu Hayvanlar Neden Üretilmektedir ?

İnsan hayatı için gereken ihtiyaçları karşılamak için, insan sağlığına zararlı da olsa genetiği değiştirilmiş hayvanlar ve organizmalar üretildi.

Bu hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ile hayvanların olması gerekenden farklı görünmesine neden oldu. İnsan hayatı için faydalı olacak bir çalışma, maalesef felakete dönüştü. Günümüzde tüketim amacıyla yetiştirilen hayvanları incelediğimizde karşımıza normalinden daha büyük, daha şişkin ve mutasyona uğramış hayvanlar çıkıyor.

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (6)

Peki, genetiği ile oynanan bu hayvanların kalbi akciğeri de beden büyüklüğüyle orantılı olarak büyüyor mu? Genetiği değiştirilmiş organizmalar gerçekten ‘İnsanlık için üretiyoruz.’ cümlesi kadar masum mu?  Tüm soruların cevaplarına ve konu hakkında merak edilen diğer detaylara birlikte bakalım. 

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Nedir ? 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir

Genetiği değiştirilmiş bitki ve hayvanlar besleyici özellikleri ile kuşkusuz güzel bir yere sahiptir. Hatta bazen pişirme yöntemine bağlı olarak çok lezzetli olabiliyor. Fakat yedikten sonra içimizde neler oluyor bunu kimse bilmiyor. Yenilen bitkiler açısından durum biraz daha farklı. Lezzet konusunda doğal üretilen kardeşleriyle aynı lezzete sahip olmuyor.  

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (12)

Genetiği Değiştirilmiş Hayvanlar Nasıl Olur ? Bu Hayvanlar Neden Üretilmektedir ?

Genetik mühendisleri tarafından gen çaprazlaması, değiştirilmesi ve kesilmesi yöntemleri ile bu işlem yapılır. Ayrıca sadece bitkilere özel genlerle değil virüs ve bakterilerden alınan genleri enjekte ederek de yapılır. Bu nedenle yediğimiz içtiğimiz her şey maalesef sağlığı tehdit ediyor. Genetiği değiştirilmiş hayvanlar özellikle tüketim konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü kanser yapma riskleri çok yüksek.  

Genetiği Değiştirilmiş Bitkiler Nasıl Üretilir ? 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (11)

Genetik mühendisleri bitkilerden fazla verim elde etmek, besinleri daha lezzetli olmasını sağlamak ve kıtlığı çözmek için genlerle oynamışlardır. Zamanla geldiğimiz noktada gözlemlenen durumlar şunlar olmuştur. Bu amaçla üretilen tohum, gübre ve ilaçların geleceği tehdit ettiği hatta yararlı canlıları ölümüne yol açtığı gözlemlenmiştir.  

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (8)

Genetiği Değiştirilmiş Hayvanlar Nasıl Olur ? Bu Hayvanlar Neden Üretilmektedir ?

Her yıl bitkilerin daha iyi büyümesini sağlamak için kullanılan gübre, toprağa yerleşiyor ve kullanılmadığında verimsizliğe yol açıyor. Bitkileri böceklerden korumak için kullanılan ilaçlar zamanla böcekler tarafından bağışıklık geliştiriyor ve işe yaramıyor. Daha kuvvetli zehirli ilaçlar üretiliyor. Kullanılan tohumlardan daha büyük meyve sebzeler ortaya çıkıyor fakat gübre ve ilaçlama istiyor. 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (10)

Sonuç olarak genetiği değiştirilmiş hayvanlar için söylediğimiz zararların hepsi, bitkiler için de geçerlidir. Yani bu bitkiler de insanlar için sorun teşkil ediyor. Günümüzde kanserlerin artmasının bir sebebi olarak bu gen değişimlerini gösterebiliriz. Çoğunlukla soya, mısır ve pamuk bitkisi üzerinde gen değişikliği yapılmaktadır. 

Genetiği Değiştirilmiş Hayvanlar Nelerdir ?

İlk başlarda bitkiler için tohum ve gübre konusunda çalışmalarla başlamış genetik değiştirme işlemleri daha sonra hayvanları da kapsamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan ilk çalışmalar maalesef kabus niteliğine sahiptir. Özellikle koyun ve inekler üzerinde yapılan gen değişikliklerinde çift bacaklı, çift kafalı olan ve bazı uzuvları olmayan hayvanlara rastlamak mümkün. 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (2)

Genetiği değiştirilmiş organizmalar hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarla ortaya çıkanları inceleyelim: 

 • 4 ayaklı bir tavuk 
 • 2 suratlı bir buzağı 
 • Tek boynuza sahip bir inek 
 • Üç gözlü dünyaya gelen balık 
 • 2 bacaklı bir kuzu 
 • 2 başlı bir yılan 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (3)

 • 2 suratı bir kafada taşıyan bir kedi 
 • 2 başa sahip bir kaplumbağa 
 • 5 ayağı olan bir inek 
 • 2 ayaklı bir domuz 
 • 4 ayaklı doğan bir ördek 

Yukarıdaki örneklerde görüldüğü üzere genetiği değiştirilmiş hayvanlar çoğunlukla dünyaya bu şekilde geliyor.  

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (9)

Kısaca GDO olarak bilinen bilim, canlılar üzerinde gen transferi yapmaya yarar. Gen mühendisleri deneme yanılma yoluyla çaprazlama ve değiştirme yaparak ortaya yeni organizmalar çıkarmaktadır. İlk önce insanların sağlığı ve geleceği için yapılan bu bilim artık merak edilen her şey üzerinde yapılıyor. Genetiği değiştirilmiş hayvanların refahı düşünüldüğünde şu örnekle daha iyi anlaşılacaktır.

Bir tavuk üzerinde fazla et almak için genleriyle oynama yapılıyor. Sonrasında tavuk hem hızlı büyüyor hem de et olarak çok verimli oluyor. Fakat tavuğun kalbi ile karaciğeri geniyle oynanmadığı ilk halindeki gibi kalıyor. Bu yüzden kalbi ve ciğerleri o kilo ve büyüklüğe dayanamıyor tam 50 yıl yaşamış tavuk gibi hissediyor. Genetiği değiştirilmiş hayvanlar netice olarak uzun yaşayamıyor yorgun düşüp ölüyor. 

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Nasıl Yapılır ? 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (13)

Genetik mühendisliğinde önemli olan genlerin özelliğidir. Genler arasında bir uyum yakalanabildiği an bu işlemler doğru bir şekilde gerçekleştirilir. Kesin olarak kullanılan yöntemler vardır. Bu yöntemlerin amacı bazen aynı canlılar üzerinden yapılıyorken bazen de farklı canlılardan alınan genlerle yapılıyor. 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (16)

Kullanılan yöntemler nelerdir: 

 • İzole etme  
 • Değiştirme 
 • Çaprazlama 
 • Rekombine  

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (17)

Bu yöntemler ile genler arasında çalışmalar yapılır. İnsanlar için açlığı ve kıtlığı çözme amacı ile yapılıyor. Bu bilim dalı geçmişte de yapılmıştır. Fakat kötü sonuçlar ortaya çıkmıştır. Günümüzde gittikçe geçmişteki kötü sonuçlara doğru gidiliyor. Genetiği değiştirilmiş hayvanlar geleceğimiz olmalı sonumuz değil. 

Genetiği Değiştirilmiş  Köpekler – Genetiği Değiştirilmiş Hayvanlar

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (4)

Bir başka gen değiştirme işlemi de köpekler üzerinde uygulanmıştır. Köpeklerin polisler için faydalı olabileceği veya av alanında kullanılması için bu çalışmalara başlanılmıştır. Özellikle köpeklerin kaslarını artırmak için kullanılan bu yöntemde, bu konuda başarıya ulaşılmıştır. 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (6)

Kullanılan yöntemin adı CRISPR-Cas9 olarak biliniyor. Bu yöntem ile genler mutasyona uğratılıyor. Köpeklerin genlerinden bir tanesi silinerek kas hücrelerinin daha fazla olmasını sağlıyor. Köpeklerin daha atik olacağına inanılıyor. İlk olarak tazılar üzerinde uygulanmıştır. Genetiği değiştirilmiş hayvanlar arasında köpeklerin, hastalıklı olarak üretme amacı güttüklerini belirten gen mühendisleri, bu amaçlarına ulaşmaktadır.

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (5)

Bu sayede sağlıklı köpekler üzerinde çalışmalar yerine hastalıklı köpekler üzerinde deney gerçekleştirecekler. Tüm bu konu hakkında daha geniş bilgi almak için geleceğin gıdaları ve hayvanları nasıl olacak ? Genetiği değiştirilmiş genetiği değiştirilmiş hayvanlar tasarlanıyor, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar Biyoloji 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (10)

Bilim olarak biyoloji alanına giren GDO çalışmalarına, 20. yüzyıl’da başlanmıştır. Bitkileri iyileştirme amacıyla çıkılan bu yolda güzel çalışmalar yapılmıştır. Suni gübrelerle zehirli ilaçlarla kontrollü bir tarım hedeflenmiştir. Fakat unutulan bir yer var; o da günümüzde neredeyse her besinin bu yolla üretilmesidir.

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (15)

Bu besinler insanlar tarafından tüketilecek sadece göz doygunluğu olsun diye yüksek bitki hasatlarının olması önemli değil, sağlıklı olması önemlidir. Genetiği değiştirilmiş hayvanlar biyoloji açısından çığır açan bir buluş olsa da insan sağlığı için güzel bir çalışma olmamıştır.

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (14)

Çünkü doğru kullanım olsaydı, kesinlikle şimdiye kadar insanlar bunu fark ederdi ve bu alan çok büyük gelişme gösterirdi. Ancak şuan baktığımız zaman insanların daha çok kanser olmasına, hastalanmasına ve hayatında geri dönüşü olmayacak sorunları meydana getirmektedir. 

kolay-diyet-listesi_genetigi-degistirilmis-hayvanlar-nasil-olur-bu-hayvanlar-neden-uretilmektedir (5)

Kısacası gen aktarımı ile elde edilen ya da hücrelerin genetik yapısı ile oynanmasıyla elde edilen canlılar, yeni bir tür olarak karşımıza çıkmakta ve normalinden farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra özellikle bu yolla üretilen hayvanlar, çok kısa sürelerde yaşamlarını devam ettirememekte ve ölmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.