Evde Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 84

Günümüzde dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle sıkça görülmeye başlanan selülitler çoğu bayanın korkusu haline geldi. Portakal kabuğu görünümündeki selülit sadece kilolu kişilerde değil zayıf kişilerde de görülmektedir. Genellikle üst bacak ve kolların yanı sıra basen ve göbek çevresinde de rastlanmaktadır. Yağların vücuttan atılamaması ve deri altında toplanması sonucu oluşan selülitler kötü göründükleri için çoğu bayanın isteği kıyafet giymesini engeller.

Selülite Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Selülit oluşumundaki en büyük etken dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Aşırı yağlı, şekerli besinler ile alkol ve asitli içecekler tüketen kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Sürekli tüketilen hamur işleri, tuzlu gıdalar ya da tek yönlü beslenme alışkanlıkları da vücudun belli bölgelerinde yağ birikmesine yol açar. Ayrıca az su tüketmek, uzun süre ayakta durmak hareketsiz yaşam ve doğum kontrol hapları gibi faktörlerde selülite neden olur.

Evde Pratik Yöntemlerle Kısa Sürede Selülitten Kurtulun

Sirke Kürü

Günümüzde uzmanların önerdiği ve çoğu bayanın uygulayarak fayda gördüğü yöntemlerden biri elma sirkesidir. Bir kase içerisine 5 yemek kaşığı kadar elma sirkesi, 2 yemek kaşığı limon yağı ve 3 yemek kaşığı kadar biberiye yağını ekleyerek karıştırın. Selülitli bölgeye yedirerek uygulayın. Üzerine streç filmle sarıp yaklaşık 1 saat kadar etkisini göstermesini bekleyin. Streç filmi çıkarıp önce sıcak sonra soğuk suyla masaj yaparak yıkayın.
Elma sirkesi ve limon yağı sorunlu bölgedeki yağların yakılmasını sağlarken sıcak ve soğuk suyla yıkamak kan akışını hızlandıracaktır. Bu formülü 10 gün düzenli olarak uyguladığınızda değişimi fark edeceksiniz.

Zeytinyağı Kürü

Kan akışını hızlandırması, hücreleri canlandırarak cildi beslemesi açısından oldukça faydalı olan zeytinyağı kürü selülitleri ortandan kaldırmada oldukça etkilidir. 4 yemek kaşığı zeytinyağının içine evinizde olan badem yağı, susam yağı, jojoba yağı, ardıç yağı, biberiye yağı ya da limon yağlarından birini tercih ederek 1 tatlı kaşığı kadar karıştırmanız yeterli olacaktır. Selülitli bölgedeki kan dolaşımını hızlandırması ve dokuları uyarması için bu karışımı 15 dakika masaj yaparak yedirin. Günde 1 defa uygulayacağınız bu kür ile kısa sürede sorunlu bölgelerin ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

Aspirin Kürü

Deri ile kas dokusunun arasında biriken yağların yakılmasında oldukça faydalı olan bir diğer yöntem ise aspirin kürüdür. 15 adet aspirini ezip toz haline getirin. Birer tatlı kaşığı ada çayı yağı, okaliptüs yağı ve melisa yağı, bir yemek kaşığı kadar limon suyunu karıştırıp cilde masaj yaparak sürün. 45 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Krem kıvamını alan bu kür ciltteki şekil bozukluklarını ortandan kaldırdığı gibi romatizma ağrılarına da birebir gelmektedir.

Selülite Faydalı Olan Diğer Yöntemler

Pek bilinmeyen diğer yöntemler ise deniz kumu, deniz suyu kürü ve Türk kahvesinin telvesi ile masaj yapmaktır. Ayrıca bir hafta her gün bir bardak domates suyu içmek de selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın