Evde Kendi Kendime Nasıl Zayıflarım?

Kilo vermek için illaki diyetisyene gitmeniz ya da ağır diyet programlarını uygulamanız gerekmiyor. Vermek istediğiniz kilo miktarı az ise beslenme alışkanlığınızda yapacağınız ufak tefek değişiklikler ile kolayca kilo verebilirsiniz. Ancak vermek istediğiniz kilo miktarı fazla ise ya da ciddi bir sağlık probleminiz varsa diyetisyenden yardım almanız önemlidir.

Piyasada bulunan birçok diyet listesinden kendinize uygun olanı seçerek uygulayabilirsiniz. Ancak kendi kendinize diyet yaparken kısa sürede hızlı kilo vermenin zararlı olduğunu ve uzun süre aç kalmanın metabolizmayı yavaşlattığını unutmamalısınız. Normal şartlarda ayda 4-5 kilo verilmesi normal kabul edilir. Verilen kiloların daha sonra alınmaması için yavaş ilerlemek çok daha faydalıdır. Beslenme şeklinizde ve yaşam tarzınızda bazı değişiklikleri yaparak diyet yapmanıza gerek kalmadan bile ayda 4-5 kilo kadar verebilirsiniz.

Kalorisi Fazla Olan Yiyecekleri Tüketmeyin
Vücudunuzda ödem yapacak, metabolizmanızı yavaşlatacak ve bölgesel yağlanmaya neden olacak yiyecekleri tanımalısınız. Bu yiyecekler arasında şeker, tuz, un, yağ, nişasta ve hazır gıdalar yer alıyor. İşe günlük tatlı tüketme miktarını azaltarak başlayabilirsiniz. Tatlı yemeye alışmış kişilerin birden tamamen şekeri bırakması zor olacağından günlük tüketim miktarını azaltmaları önerilir. Çayınızı şekersiz içebilir ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

Yemeklerde yağ tüketimini azaltmalı, ağır işlenmiş yağlar, margarin gibi kilo yapan yağlar yerine sadece zeytin yağı tüketerek çok daha sağlıklı beslenebilirsiniz. Kan şekerini yükselterek daha fazla yemenize ve kilo almanıza neden olan beyaz undan yapılmış ekmekleri yemekten vazgeçin. Yerine esmer undan yapılan kepekli, çavdar ve tam buğday unundan yapılmış ekmekleri yiyebilirsiniz. Yine de ekmek tüketiminde aşırıya kaçılmamalı günde 1-2 dilimden fazla yenilmemelidir. Vücutta ödem oluşmasına ve tansiyonunuzun yükselmesine yol açan tuz tüketimini bırakın.

Marketlerdeki Hazır Gıdalardan Uzak Durun
Marketlerde satılan paket hazır gıdalar ise günümüzde kilo yapan en zararlı yiyeceklerdir. Hem kalorisi çok fazla hem de sağlık için zararlı olan hazır gıdalar yerine sebze meyve tüketimi tercih edilmelidir. Marketlerde kolayca bulunan konserve yiyecekler, bisküviler, şekerlemeler ve her türlü gazlı ve şekerli içeceklerin tüketimini bıraktığınız anda daha kolay kilo verebilirsiniz.

Doğru Besinleri Tüketin
Sağlığınız için faydalı olan tüm besinlerden aşırıya kaçmamak şartıyla tüketilmesi gerekir. Kırmızı ve beyaz et, balık, sebze ve meyve, bakliyatlar ve kuruyemişleri beslenme programınıza dahil edebilirsiniz. Öğünlerde çorba ve salata tüketimini arttırabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırması açısından bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz.

Su ve Egzersiz
Diyet listelerinin olmazsa olmaları arasında yer alan su ve egzersizi mutlaka hayatınıza katın. Günde 2-3 litre su içerek yağları yakabilir, toksinleri atarak kilo verebilirsiniz. Ayrıca günde 45 dakika yürüyüş ve egzersiz yaparak aldığınız kalorilerin yağa dönüşmeden yakılmasını sağlayabilirsiniz. Tüketeceğiniz su egzersiz sırasında ter ile kaybedeceğiniz mineralleri geri almanızı sağladığından bu iki unsura dikkat ederek kolayca kilo verebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir