Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik bekleyen anne adayları hamile olup olmadıklarını anlayabilecekleri birçok yöntem vardır. Kesin sonuç için kan ve idrar tahlili yapılabilir ya da eczanelerde satılan gebelik testleri yapılarak öğrenilebilir. Ancak siz sadece hamile olduğunuzdan şüphe duyuyor ve test yaptırmak için henüz erken olduğunu düşünüyorsanız evde yapacağınız pratik yöntemlerle şüphenizin doğru olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Evde kolayca yapacağınız bu testlerin güvenilirliği %80 oranındadır. Yanıltıcı sonuçlar almamak için birkaç testi farklı zamanlarda yapabilirsiniz. Kesin sonucu öğrenmek için ise mutlaka bir jinekoloğa gidilmelidir.

Pratik Hamilelik Testleri
Toz Şeker ile Gebelik Testi
Gebelik testlerinde genellikle sabah uyanınca yapacağınız ilk idrarınızda alacağınız örnek kullanılır. İdrarda bulunan HCG miktarı hamile olup olmadığınızı gösterir. Bir bardağa alacağınız idrar örneğinin içine toz şeker ekleyin. HCG toz şekerin topaklaşarak erimesini önlerse hamile olduğunuza işaret eder. Eğer toz şeker hemen erirse hamile değilsiniz.

Kırmızı Lahana Testi ile Cinsiyet Tahmini
Kırmızı lahanayı parçalara ayırıp 10 dakika ocakta kaynatın. Lahana parçalarını süzün. Elde ettiğiniz mor suyun içine idrar örneğinden eşit miktarda koyup bekleyin. Mor olan suyun renginde bir değişim olmuyorsa kız, eğer suyun rengi pembeye dönüşüyorsa erkek çocuğunuzun olma ihtimali daha yüksektir.

Diş Macunu Testi
Bu testi yaparken beyaz renkte bir diş macunu kullanmalısınız. Bir bardağın içine diş macununuzda biraz sıkın. İçine idrar örneğini koyun. Asidik bir yapıya sahip olan idrar diş macununun köpürmesini sağlar. Ancak hamilelik durumunda diş macununun rengi mavi olurken gebelik yoksa renkte bir değişim olmaz.

İdrar Bekletme Yöntemi
Eski zamanlardan beri yapılan bu yöntemde sabah uyandığınızda yaptığınız ilk idrarınızı bir kaba alın ve beyaz bir yüzeye dökün. 24 saat sonra idrarın üzerinde beyaz bir tabaka oluşuyorsa sonuç pozitiftir.

İdrar Kaynatma Yöntemi
Bir kaba aldığınız idrarı ocakta kaynatın. Kaynarken idrarınız köpürüp taşıyorsa gebelik olumludur.

Çamaşır Suyu Testi
Evinizde bulunan çamaşır suyu ile idrarınızı karıştırın. Hamilelik durumunda karışım hızla köpürmeye başlayacaktır.

Sirke Testi
Bu test için elma ya da üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. İdrar örneğini aldığınız kabın içine bir miktar sirke ilave edin. Eğer hamileyseniz sirkenin renginde değişim olacaktır.

Süt Testi
Bir bardak kaynamış sütün içine idrarınızı ekleyin ve bir gün kadar bekletin. Hamileyseniz idrarınızda bulunan madde sütün kesilmesine neden olacaktır.

Karbonat Testi
İdrarınız ile karbonatı karıştırdığınızda köpürme oluyorsa gebelik vardır.

Limon Suyu Testi
Yarım limon suyunu sıktığınız kabın içine idrar örneğini ekleyin. Limonun tortuları dibe çökmesi hamile olmadığınızı gösterir.

Buğday Tohumu Testi
Bir kaba aldığınız idrar örneğini buğday tohumu ile karıştırıp 2-3 gün kadar bekletin. Tohumda çimlenme meydana geldiyse hamilesiniz demektir.

Sabun Testi
İdrar dolu kabın içine küçük bir sabun kalıbı koyun. İdrarda kabarma ve köpürme oluşursa gebelik vardır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir