Evde Dudak Bakımı

0 113

Gülerken, konuşurken ya da yemek yerken yüzümüzde en fazla dikkat çeken yerlerden biri olan dudaklarınıza yapacağınız küçük dokunuşlar sayesinde daha güzel görünebilirsiniz. Bayanların genelde ruj ya da parlatıcı kullanarak geçiştirdiği dudaklar doğru temizlenmediğinde kabuklaşabilir. Ayrıca sıcak ya da soğuk havaların etkisiyle nemini kaybeden dudaklar çatlar ve hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Tahriş olup yara olan dudakların yerine daha çekici ve dolgun dudaklara kim sahip olmak istemez ki?

Çekici Dudaklar İçin Nasıl Bakım Yapılmalı?

Dudaklarınızı Temiz Tutun
Sürekli ruj ya da parlatıcı kullanan bayanların dudaklarının daha kolay kuruyup çatladığı görülür. Makyajın tam olarak temizlenmemesi ve dudaklarda ruj kalıntılarının kalması nem değerini korumasını engeller. Her gece yatmadan önce dudaklarınızdaki ruju çıkarmalı ve dudaklarınızın oksijen almasını sağlamalısınız. Ayrıca diş fırçası ile dudaklarınızı fırçalayarak üzerinde biriken ölü hücrelerin atılmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmadan önce dudaklarınızı yıkayarak ıslak olmasına dikkat edin. Fazla bastırmadan fırçalanmalıdır. Uzun süre hırpalayarak fırçalamak dudakların tahriş olmasına yol açabilir. Ilık suyla dudaklarınızı yumuşattıktan sonra hafif dokunuşlarla fırçalayabilirsiniz. Her gün yapacağınız bu uygulama ile dudaklarınızdaki kan dolaşımı hızlanacak e daha canlı görünecektir.

Dudaklarınızın Nemini Koruyun
Özellikle sıcak, soğuk ya da rüzgarlı havalarda kuruyan dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirmek oldukça önemli. Piyasada satılan dudak stickleri dudaklarınıza koruyucu bir kalkan görevi üstlenerek kurumasını engeller. Her koşulda doğal nem düzeyini sağlar. Sürekli ruj kullanan biriyseniz ve rujun dudaklarınızda çatlak oluşturmasını istemiyorsanız ruj sürmeden önce balm kullanabilirsiniz. Şeffaf renkte olan balm sayesinde dudaklarınız kolayca nemlenebilir. Ayrıca vazelin, krem, losyon ya da güneş koruyucu kremler de kullanabilirsiniz.

Doğal Peeling Yapın
Hem dudaklarınızdaki ölü hücreleri temizleyen hem de daha dolgun ve parlak görünmesini sağlayan peelingi evdeki malzemelerle haftada 2 defa kolayca uygulayabilirsiniz. Kahverengi toz şeker, süt tozu ve kahveyi çok az suyla ıslatarak erimesini sağlamadan dudaklarınızı ovalayarak sürün. Sürtünmenin etkisiyle üzerinde bulunan kir, kalıntı ve ölü deriler arınacaktır.

Besleyici Bakım Kürleri Uygulayın

Çatlak Dudaklar İçin Kür
Susam yağı, zeytinyağı ve balı karıştırıp dudaklarınıza yedirerek sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın ve nemlendirici krem sürün.

Kuru Dudaklar İçin Kür
Kakao yağı ve bir miktar avokadoyu ezip karıştırdıktan sonra dudaklarınıza sürün. 15 dakika sonra gül suyu ile silin.

Parlak ve Pürüzsüz Dudaklar İçin Kür
Ilık sula dudaklarınızı ıslatıp diş fırçası ile fırçalayın. Ardından 1 adet çileği ezdikten sonra 1 çay kaşığı süt ve yoğurt ile karıştırıp dudaklarınıza masaj yaparak yedirin. 30 dakika sonra ılık suyla durulayın.

Dudak Kırışıklığını Giderici Kür
Bir çay kaşığı elma suyu, greyfurt suyu, domates suyu ve limon suyunu karıştırıp pamukla dudaklarınıza sürün. Kuruduktan sonra gül suyu ile temizleyin. Kırışıklıklar kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Bir Cevap Yazın