El, Ayak ve Bacak Bakımı Yöntemleri

0 130

El Ayak ve Bacak Bakımı

Havayla en çok temas eden ve kolay yıpranan bölgelerimiz el, ayak ve bacaklarımızdır. Hem daha sağlıklı hem de daha estetik görünen el, ayak ve bacaklar için düzenli olarak bakım yaparak cilt sağlığınız koruyabilirsiniz.

El Bakımı

Kirli hava, rüzgar, sıcak ve soğuk havanın yanı sıra kullanılan kimyasal madde içeren deterjan ya da sabunlar nedeniyle elleriniz yıpranarak zamanla yaşlı bir görünüm alır. El üzerinde kırışıklıkların oluşmasını önlemek ve daha yumuşak bir cilde sahip olmak için el bakımına önem verilmelidir. El ve tırnak bakımı bir bütün olarak ele alınır. Tırnaklarınızın temizliğine dikkat edilmeli, manikür yapabilir ve tırnak kırılmalarını önleyici bakım kürleri yapabilirsiniz.

El Bakımı İçin Öneriler

1- El üzerinde oluşan kırışıklıklar, cilt lekeleri, nasırlar ve sertliklerden kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey el peelingdir. 2 yemek kaşığı toz şeker ile 3 yemek kaşığı zeytinyağını bir kasede karıştırıp ellerinizi ovuşturun. Elinizin üzerindeki ölü derinin atılmasını sağlayan bu peeling aynı zamanda cildinizi besleyerek yumuşak kalmasını sağlayacaktır.

2- Soğuktan çatlamış, yorulmuş ve yıpranmış ellerinize nem katmak için evde yapabileceğiniz doğal nemlendiricilerden yararlanabilirsiniz. Zeytin yağı, badem yağı, lavanta yağı, bal, süt, avokado, papaya ya da gliserin gibi malzemeler kullanarak kendinize özgü el bakım kürleri hazırlayarak cildinizi nemlendirebilirsiniz.

3- Ellerimizde yüzümüz gibi havayla sıkça temas ettiği için piyasada satılan güneş kremlerini ellerimize de sürerek güneşten koruyabilirsiniz.

Ayak Bakımı

Terleme, ayak kokusu, çatlaklar, nasır, siğil, mantar, tırnak batması ve yorgunluk gibi şikayetleri önlemek için ayaklarınıza gereken önemi vermelisiniz. Ayakkabı inde uzun süre kalan ayaklarınızı yatmadan önce ılık suyla yıkamalı ve çoraplarınızı sıkça değiştirerek hijyen sağlanmalıdır. Ayaklarınızı mantardan korumak için yıkadıktan sonra iyice kurulayarak nemli kalmasını önleyin. Ayaklardaki nasırları ponza taşı ya da törpü kullanarak ölü deriden arındırabilirsiniz. Ayaklarınızdaki yorgunluğu dindirmek, çatlakları önlemek ve nemlendirmek için ayak bakım kürünü masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bunun için 2 tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı susam yağı, 5 damla lavanta yağı ve papatya yağını karıştırıp ayaklarınıza masaj yaparak sürün.

Bacak Bakımı

Selülit, varis, dolaşım bozuklukları deri dökülmesi, kaşıntılar, ciltteki batıklar ve huzursuz bacak sendromu gibi bacaklarda sıkça yaşanan sorunlardan yapacağınız bakımlarla kurtulabilirsiniz. Güzel ve sağlıklı görünen bir bacak için ilk önce yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz. Bacak egzersizleri kan dolaşımını hızlandırarak varis ve selülit gibi kötü görüntülerin oluşumunu önler. Ayrıca bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak için elma sirkesini sürüp havluyla sarıp sıcak tutarak bekletebilirsiniz. Bacaklarınızda batık görünümü oluşmaması için kaliteli ağdalar kullanın ve ağda sonrasında bacaklarınızı badem yağı, susam yağı, biberiye yağı, kayısı çekirdeği yağı, yosun yağı, kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı veya zeytin yağı ile masaj yaparak nemlendirin.

Bir Cevap Yazın