Site Rengi

Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır ?

Nedir Bu Dukan Diyeti ? Dukan diyeti dünyaca ünlü Fransız doktor ve diyet beslenme uzmanı Pierre Dukan” tarafından geliştirilen ve lanse edilen bir zayıflama diyeti programıdır. Ülkemizde ve ABD de ise dukan diyetini meşhur eden kişi ise Dr. Mehmet Öz olarak bilinir. Dukan diyeti; aslında bir tür ayırma diyeti veya protein diyeti programı olup diyet listesinin içerisinde deniz mahsulleri, kırmızı et […]

14.03.2019
160
Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır ?

Nedir Bu Dukan Diyeti ?

Dukan diyeti dünyaca ünlü Fransız doktor ve diyet beslenme uzmanı Pierre Dukan” tarafından geliştirilen ve lanse edilen bir zayıflama diyeti programıdır. Ülkemizde ve ABD de ise dukan diyetini meşhur eden kişi ise Dr. Mehmet Öz olarak bilinir. Dukan diyeti; aslında bir tür ayırma diyeti veya protein diyeti programı olup diyet listesinin içerisinde deniz mahsulleri, kırmızı et ve ciğer gibi yağ içermeyen proteinli besinler, beyaz et ürünleri, hindi, kaz veya bıldırcın eti gibi yağsız beyaz et türleri, yumurta gibi protein yönünden zengin yiyeceklerden müteşekkil bir beslenme ve zayıflama programıdır.

Dukan Diyetinde Ne Yenir ?

Dukan diyet listesi yaklaşık olarak 100 değişik yiyecekten oluşmaktadır. Bu diyetin aynı zamanda dukan diyeti evreleri olarak adlandırılan atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresi olmak üzere 4 ana evreden oluşan bir uygulama takvimi bulunmaktadır.

dukan diyeti 1 | Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır ?

Dukan diyetinin atak evresinde 2-7 gün içerisinde dukan diyetini yapanlar yaklaşık 2.5-4 kilo arası zayıflama sağlamaktadırlar.

Dukan Diyetiyle Kaç Kilo Verilir ?

Atak evresinde 2-7 gün içerisinde dukan diyetini yapanlar yaklaşık 2.5-4 kilo arası zayıflama sağlamaktadırlar. Bu evrenin temel amacı metabolizmayı hızlandırmak olup protein bakımından zengin yiyecekler ile beslenme üzerine kurulu bir evredir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ?

Seyir evresinde kilo verme hızı diyeti uygulayanlarda ağırlaşmaya başlar. Bu evrede proteince zengin yiyecekler ile birlikte lifçe zengin sebzeler de dukan diyeti listesi içerisine dahil olmaktadır. Lifçe zengin sebzelerden yaklaşık 28 tanesini dukan diyetinin seyir evresinde kullanmış oluyoruz. Bu evre 1 hafta sürmekte olup bu süre zarfında sadece 1 haftada 1 kilo verme hedefimiz olacaktır. Bunun nedeni hem atak evresindeki ani kilo kaybı sonrasında vücudun yeni kilosuna kendini alıştırması hm de bu alışma süresince zayıflama sürecinin devam etmesidir.

Güçlendirme evresi ile dukan diyeti programı sona erdikten sonra vücudun tekrar kitlesel bir biçimde kilo almasının önüne geçmek hedefi vardır. Bu evrede meyve, ekmek, peynir ve nişastalı yiyecekler tekrar dukan diyeti günlük programına dahil olur. Ama bu durum kısıtlı olup sadece haftada 2 öğün olacak şekilde tasarlanmıştır.

dukan diyeti 3 | Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır ?

Dukan diyeti güçlendirme evresi ile dukan diyeti programı sona erdikten sonra vücudun tekrar kitlesel bir biçimde kilo almasının önüne geçmek hedefi vardır.

Dukan Diyetinden Sonrası

Koruma evresi dukan diyeti evreleri arasında dördüncü ve son evredir. Bu evrede dukan diyeti uygulayanlar aşağıdaki birkaç kural dahilinde ne isterlerse yeme konusunda serbesttirler.

– Haftanın bir günü protein günü olacak

– Haftada 1 gün yulaf ezmesi tüketilecek ve o gün iyi bir egzersiz yapılacak

Dukan diyetiyle zayıflayanlar bu 4. fazdan sonra bir fazın daha olduğunu söylüyorlar. O da dukan diyetinin ardından hayatınızın geriye kalan dönemlerinde kilo almamaya gayret etmenizdir.

dukan diyeti 4 | Dukan Protein Diyeti Programı Nasıl Yapılır ?

Koruma evresi dukan diyeti evreleri arasında dördüncü ve son evredir. Bu evrede dukan diyeti uygulayanlar aşağıdaki birkaç kural dahilinde ne isterlerse yeme konusunda serbesttirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.