arama

Doğum Sonrası Nasıl Kilo Verilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Dünyanın en kutsal en zor görevlerinden biri olan annelik hem fiziksel hem de ruhsal olarak kadınları etkileyen önemli bir süreçtir. Hamilelikte her kadının aldığı kilo miktarı farklıdır. Hamilelik döneminde ideal kilo alma miktarı 9-12 kilo olmalıdır. Ancak gebelik öncesi çok zayıf kadınlar yaklaşık 16-17 kilo, kilolu kadınlar ise 10-11 kilo almaları önerilir. Ayrıca ikiz, üçüz gibi çoklu gebelik durumu bulunuyorsa alınan kilo miktarı 20’yi bulabilir.

Gebeliğin 7. Ayına kadar ayda birer kilo 7. ayından sonra ikişer kilo alınır. Doğum gerçekleştikten hemen sonra alınan kiloların çoğu verilmiş olsa da eski kilonuza dönmek için diyet yapmanız gerekir. Doğum sonrasında hem bebeğinizi emzireceğinizden hem de kendi vücudunuzu toparlamanız gerekeceğinden vitamin değeri yüksek besinler tüketmeniz gerekir.

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri
Vitamin Eksikliğine Dikkat Edilmeli
Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için gerekli olan en temel vitamin demir ve B12 vitaminidir. Gebelik döneminde kadınlarda sıkça rastlanan anemi( kansızlık) mevcutsa doktorunuz size vitamin takviyesi almanızı önerecektir. Bu durum doğum sonrasında da devam etmelidir. Ayrıca anne sütünün artması için bol bol kalsiyum tüketilmelidir. Bu dönemde vitamin değerleri yüksek besinler tüketerek yavaş bir şekilde zayıflanmalıdır. Hızlı kilo vereceğiniz ağır diyetler uygulamak sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Bu nedenle öğünlerinize demir, B12, çinko ve kalsiyum içeren kırmızı et, beyaz et, süt, yumurta ve balık tüketilmelidir.

Kompleks Karbonhidratları Seçin
Emzirme döneminde vücudunuzun daha fazla enerji ihtiyacı olacaktır. Beyaz şeker gibi zararlı basit karbonhidratlar tüketmek kan şekerinizin hızla yükselmesine neden olacaktır. Hem kilo almanıza hem de anne sütünün vitamin değerinin azalmasına neden olan şeker tüketilmemelidir. Yerine kompleks karbonhidratlar adı verilen tam buğday ekmeği, patates, pilav ve makarna gibi kan şekerini daha yavaş yükselten besinler tercih edilmelidir.

Anne Sütünü Arttıran Besinleri Diyetinize Ekleyin
Bebeğiniz için en gerekli olan anne sütünü arttıran aynı zamanda kalorisi düşük besinleri tüketmek faydalıdır. Süt üretiminde etkili olan prolaktin ve oksitosin gibi hormonların düzenli çalışmasını sağlayan yulaf ezmesini kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Anne sütünün miktarı kadar kalitesi de önemlidir. Lif, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olan havuç, kuru kayısı, incir, kuru üzüm, hurma gibi besinleri ara öğünlerde tüketerek hem besin değerlerini alabilir hem de uzun süre tok kalabilirsiniz. Öğle ya da akşam yemeklerinizde Omega 3 bakımından zengin somon balığı, yanında dere otu, maydanoz, tere otu, roka, kuzu kulağı, marul gibi yeşilliklerden oluşan bol limonlu bir salata tüketebilirsiniz.

Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Öneriler
Doğum sonrası dönemde ayda 2-3 kilo vermek normaldir. Tatlı, tuzlu ve hamur işlerini azaltmak, hazır gıdalar tüketmemek, asitli şekerli içecekler yerine bol su içmek, rezene, ada çayı gibi bitki çayları tüketmek ve düzenli olarak yürüyüş yapmanız kilo verebilmenizi kolaylaştıracaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.