Site Rengi

Diyet Yaparken Spordan Önce Ne Yenir ?

30.03.2019
103
Diyet Yaparken Spordan Önce Ne Yenir ?

Sağlıklı Diyetlerde Spor Öncesi Beslenme

Sağlığımız, bu dünyadaki en değerli varlığımızdır. Bu yüzden onu korumamız gerekir. Bunun için de birtakım şeylere özen göstermeli ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Spor da sağlığımızı korumak için yapmamız gereken şeylerden bir tanesidir. Sağlığımız için spor yapmalı bununla birlikte de sağlıklı beslenmeliyiz.

Diyette Spordan once ne yenir 4 | Diyet Yaparken Spordan Önce Ne Yenir ?

Sağlığımız için spor yapmalı bununla birlikte de sağlıklı beslenmeliyiz.

Spordan Önce Yemeklere Fazla Yüklenmeyin

Bu yüzden sadece spor anına değil, sporun öncesinde yediklerimize de dikkat etmemiz gerekir. Spordan önce yediklerimize dikkat etmezsek sağlığımızı korumak için yaptığımız spor, sağlığımıza zarar verebilir. Bu durum bizim için eziyete dönüşebilir. Örneğin spordan önce çok fazla yememiz durumda spor esnasında yığılıp kalabilir, az yememiz durumda ise güçsüz kalarak kendimize zarar verebiliriz. Dolayısıyla spor öncesinde beslenmemize ekstra bir özen göstermeliyiz.

Diyette Spordan once ne yenir 2 | Diyet Yaparken Spordan Önce Ne Yenir ?

Örneğin spordan önce çok fazla yememiz durumda spor esnasında yığılıp kalabilir, az yememiz durumda ise güçsüz kalarak kendimize zarar verebiliriz.

Peki, spor öncesinde beslenmemiz nasıl olmalı?

Bu sorunun cevabı kişiye ve kişinin bünyesine göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikle az sonra vereceğimiz tavsiyelere dikkat ederseniz sporunuzu çok daha etkili bir hale getirebilirsiniz. Bunun için ilk tavsiyemiz spor öncesinde yoğurtlu karışımlar tüketmenizdir. Örneğin bir kâse yoğurdu meyve veya yulafla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu sayede ne yığılıp kalacak kadar çok, ne de enerjiniz düşecek kadar az yemiş olacaksınız. Dolayısıyla optimum dengeyi sağlayacak ve gerekli enerjiyi elde etmiş olacaksınız.

Diyette Spordan once ne yenir 3 | Diyet Yaparken Spordan Önce Ne Yenir ?

Spordan önce içeceğiniz bir bardak domates suyu ile sodyum ve potasyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Diğer bir önerimiz ise muz. Sporunuza başlamadan önce tüketeceğiniz bir adet muz karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacak ve size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir. Spordan önce yemenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yiyecek ise tam tahıllı ekmek. Bu da sizi hantallaştırmadan gerekli enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Diyette Spordan once ne yenir 5 | Diyet Yaparken Spordan Önce Ne Yenir ?

Önerilerimizi dikkate alarak sporunuzu çok daha etkili hale getirebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir diğer önerimiz ise domates suyu. Spordan önce içeceğiniz bir bardak domates suyu ile sodyum ve potasyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Antrenmandan önce tüketeceğiniz kuruyemiş ve kuru meyve de size ağırlık vermeden ihtiyacınız olan enerjiyi karşılamanızı sağlayacaktır.

 

Bu tavsiyemiz ise tam kahve tutkunlarına göre. Antrenmandan önce içeceğiniz bir fincan kahve hem size enerji verecek hem de antrenmanınızın daha uzun sürmesini sağlayacaktır. Siz de bu önerilerimizi dikkate alarak sporunuzu çok daha etkili hale getirebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.