Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hormonlu besinlerin sıkça tüketilmesi, et ağırlıklı beslenilmesi, sağlıksız gıdalar, kirli havada uzun süre kalmak ve çeşitli kimyasal maddeleri kullanmak gibi nedenlerden dolayı vücutta zararlı bileşenler toplanır. Bağışıklık sisteminin zayıflatarak birçok hastalığa neden olan bu toksinlerin vücuttan atılması için detoks çayı içilir. Özellikle obezite ya da fazla kilo sorunu olan kişilerin her gün tüketmesi halinde kolayca zayıflayabilir. Hem sağlığınızı korumak hem de zayıflamak amacıyla tüketilen detoks çayı her gün sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa içilir. Tüm detoks çaylarına bir hafta kullanıldıktan sonra bir hafta ara verilmesi gerekir. Farklı malzemeler kullanılarak çok farklı lezzetlerde detoks çayı hazırlayabilirsiniz.

Detoks Çayının Faydaları
Son yıllarda revaçta olan detoks çayı vücuttaki ödemin sökülmesini sağlar. Yapımında lifli besinler kullanıldığı için şişkinlik ve sindirim sorunlarından kurtulabilirsiniz. Göbek ve bel çevresinde biriken yağların yakılmasını sağlayarak ter yolu ile vücuttan toksinleri atar.

Antioksidan bakımından zengin olan detoks çayları metabolizmayı hızlandırır, iç organların düzenli çalışmasını sağlar. Kanı temizleyen detoks çayı aynı zamanda yüksek tansiyon ve kan şekeri rahatsızlıklarını da ortadan kaldırır. Düzenli tüketildiğinde kısa sürede kilo verebilmenize yardımcı olur. Ayrıca vücudun pH dengesini koruduğundan yıpranan cilt, tırnak ve saçınızı onararak daha sağlıklı, canlı ve enerjik görünmenizi sağlar.

Lezzetli ve Pratik Detoks Çayı Tarifleri

Nane Limon Çayı
Bir bardak su kaynattıktan sonra içine dilimlenmiş bir tane limon, 5-6 adet taze nane yaprağı ve 2 dilim zencefil atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Sabahları kahvaltıdan önce içilen bir bardak nane limon suyu sindirim sisteminizi düzenler ve gün boyu enerjik olmanıza yardımcı olur.

Kiraz Sapı Çayı
Bir su bardağı kadar kiraz sapı, 5 demet maydanoz, 3 kereviz yaprağını 1 litre suyun içine atıp 5 dakika kadar kaynatın. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Vücuttaki ödemin atılmasında oldukça etkili olan kiraz sapı çayı aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücüdür. Vücuttaki şişliği giderir ve yağları yakarak kilo vermenizi sağlar. Eğer vermek istediğiniz kilo çok fazla değilse kısa sürede sizi sonuca ulaştırır.

Meyveli Detoks Çayı
Birer adet yeşil elma, limon, armut, portakal ve kiviyi dilimledikten sonra 1 litre kaynamış suyun içine atarak demlenmesini bekleyin. İsteğe göre soğuk ya da sıcak tüketilebilen bu detoks çayından günde 4 bardak kadar içilebilir.

Bitkisel Detoks Çayı
Birer tutam karahindiba, sinemaki, mate otu, adaçayı, kuşburnu ve 2 dilim limonu 2 su bardağı kaynamış suyun içine ilave edip 7-8 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlenen çayın içine 2 tane karanfil ve çubuk tarçın ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Günde 2 bardak içilebilen bu detoks çayını en fazla 1 hafta kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir