arama

Definasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Definasyon, vücut yağ oranının düşürülmesiyle kas gelişimi olarak tanımlanabilir. Üç aşamadan meydana gelmektedir. Bunlar; kas oluşumu, oluşan kasın korunması ve doğru beslenmedir. Definasyon, daha fazla kas yapmak demek değildir. Vücut yağ yüzdesi yüksekse öncelikle bu yüzdeyi düşürecek doğru diyet ve doğru beslenme programı uygulanmalıdır.

Definasyon Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Beslenmeye öncelik verilmelidir. Kas definasyonu için vücut yağ oranı %10 un altında olmalıdır. Bu süreçte daha fazla protein tüketilmeli, yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, karbonhidrat alımı azaltılmalıdır.

Diyet programında beslenme şekli günde 3 büyük öğün yerine 4-5 küçük öğün olmalı. Yemeklerden alınan kalorinin % 40 ının proteinden olmasına dikkat etmek gerekir. Yağlar ve karbonhidratların %30 u geçmemesi gereklidir. Tüketilen karbonhidratların ise %85 i sebzelerden sağlanmalıdır. Kalan kısım ise tahıllar, meyveler ve kuruyemişlerden elde edilmeli.

Definasyon Diyet Programı:

Kahvaltı:

Birkaç tane yumurta akı, yağsız ve tuzsuz peynir, 2 dilim esmer ekmek, bir kase yulaflı süt karışımı,

Ara Öğün:

Kahvaltıdan yarım saat sonra multivitamin alınmalı.

Öğle Yemeği:

300 gr ızgara tavuk, iki kaşık yağsız pirinç, yağsız ve tuzsuz bol yeşil salata,

Ara Öğün:

1 adet elma veya 1 kase yağsız yoğurt,

Akşam Yemeği:

Öğle yemeğindeki düzene devam etmeli, haşlanmış sebze ve iki dilim esmer ekmek tüketilmeli.

Ara Öğün:

Bir kaç tane ceviz.

Yatmadan Önce:

Bir kaşık yağsız pirinç pilavı, belirtilen ölçüde aminoasit, bir bardak yağsız süt.

Definasyon Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Diyette  öncelikle alınması gereken protein miktarı belirlenmelidir. Vücut ağırlığının öğrenilmesinden sonra her 1,5 kg için 2 gr günlük protein alınması gereklidir. Vücudumuzun bu süreçte bir miktar yağa da ihtiyacı olacağı için sağlıklı yağlardan alınabilir. Ağırlıklı olarak protein alımı olduğu için sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. Çünkü proteinlerin kaslara taşınmasında su çok önemli bir rol oynamaktadır. Vücut susuz kaldığında proteinlerin kaslara taşınması güçleşir ve kas yapısında bozulmalara ve zayıflamaya neden olur. Bu nedenle en az 3 litre su içilmelidir.

Diyeitin süresi kimi bünyelerde 1 ay kimilerinde ise 2 ay sürebilir. Kilo verme miktarı da diyete uyulmadaki disipline ve diyetle eş zamanlı yapılan spor programlarıyla doğru orantılıdır. Definasyon diyeti, aynı kiloda kalınsa bile vücuttaki yağ ve kas kütlelerinin oranları değiştiği için daha zayıf bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.