Cambridge Diyeti

0 260

Cambridge Diyeti Nedir?

Cambridge diyeti ingiltere ve Amerikada daha kliniklerde zenginlerin ünlülerin daha çok tercih ettiği yapılan diyetlerdir. Bu kliniklerde diyetler tamamen matematik üzerine kuruludur. Tamamen çok düşük kalori esasına dayanmaktadır. Bu kadar düşük kaloriyi desteklemek için önceden hazırlanmış diyet takviyeleri önem kazanmaktadır.

Bu durum diyetin doğallığını azalttığı doğrultusunda zaman zaman eleştirilmektedir.  Ancak hızlı kilo kaybı için çok etkili bir diyet olarak bilinmektedir. Düşük kalorili ve hızlı kilo kaybı ana amaç olduğu için doktor kontrolünde yapmanız önerilir.

Cambridge Diyet Yan etkileri varmıdır?

Cambridge diyetinin bugüne kadar bir yan etkisi görülmemektedir. Metabolizmayı hızlandırır bu sebep ile safra kesesi harekete geçer. Bu durum eğer var ise kum dökme gerçekleşebilir. Bütün diyetlerde olduğu gibi hamile bayanların bu diyeti yapmanız önerilmemektedir.

Cambridge Diyeti için besin takviyelerini nasıl tedarik edebilirsiniz?

Cambridge diyeti için kullanılacak olan besin takviyeleri yetkili satıcılardan bulabilirsiniz. bu diyeti bir doktor desteği ile yaparsanız doktor size bu konuda da yardımcı olacaktır.

Kaç çeşit Cambridge diyeti vardır?

Cambridge diyetinin kullanılışı açısından bakıldığında iki farklı yöntem olduğu görülmektedir. Bu diyetin bir İngiliz birde Amerikan versiyonu bulunmaktadır.

İngiliz Cambridge Diyeti Uygulamaları

İngiliz usulu Cambridge zayıflama yönteminin uygulanabilmesi için bir uzman desteğinin olması şarttır. Bu diyette 4 aşama bulunmaktadır.

  • Hazırlık
  • Kilo Verme
  • Dengeleme
  • Kilo Koruma aşamalarıdır.

Hazırlık dönemi bir hafta ile 10 gün arasında sürmektedir. Bu dönemde yemek yeme alışkanlıklarının yavaş yavaş azaltılması ile başlanmaktadır.

Bu süreçte sonra kilo verme aşaması sırasında kişinin boy ve kilolarına göre min 420 max 560 kalori almasına izin verilmektedir. Bu süreçte tek kaynak olarak da adlandırılmaktadır. Bu süreç en fazla bir ay sürdürülmektedir.

Diyet devam ederken kahve ve çay şekersiz olarak içilmesini izin verilmekte, bunun dışında içeceklere kesinlikle izin verilmemektedir. Günlük iki litre su içmeniz gerekmektedir.

Dengeleme aşamasında ilave kalori ile günlük kalori miktarı max 790 kaloriye izin verilmektedir.

Kilo koruma aşamasında ise en fazla 1500 kaloriye izin verilmektedir.

Besin takviyeleri de farklı tatlarda üretilmektedir. Bazılar bar ürünler olup bazıları da su ile karıştırılarak tüketilen ürünlerdir.

Amerikan Cambridge Diyeti

Bu tarzda ingiliz diyetinden farkı aşamaların bulunmamasıdır. Amerikan sisteminde yaşam boyu diyet mantığı ile uygun kalori doktor vasıtası ile tespit edilmekte ve bu şekilde devam edilmektedir.

Belirlenen kalori miktarına göre iki veya dört hafta sürdürülmesine izin verilmektedir.

Sonuç olarak, daha çok Amerikan tarzı Cambridge diyeti tercih edilmektedir.

Bir Cevap Yazın