Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Hem yüksek karbonhidrat içermesi hem de oldukça ekonomik olması nedeniyle Anadolu’nun geleneksel yemeği olan bulgur pilavı oldukça faydalıdır. Diyet yaparken rahatlıkla yenilebilen bir yemek olan bulgur pilavı B12, folik asit, demir, magnezyum, çinko ve krom gibi besin öğelerini içerir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bulgur tüm sindirim sistemi sorunlarınızdan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Kanser, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığı iyi geldiği bilinen bulgur pilavı aşırı tüketilmemesi kaydıyla kilo verdirici bir özelliğe de sahiptir.

Bulgur Pilavının Besin Değerleri
Dünya mutfağında çok fazla tercih edilen bulgur pilavı pirinç pilavına göre çok daha faydalıdır. Pirinç pilavı kan şekerinin hızla yükselmesine yol açarken bulgur pilavı kan şekerini dengede tutmaktadır. Kilo aldırmayan ender bakliyatlardan biri olan bulgurun yağ ve kalorisi oldukça düşüktür. 100 gram bulgur pilavında sadece 3.34 gr yağ, 2.46 lif bulunmaktadır. Yükse oranda lif içermesi nedeniyle zayıflamanızı sağlayan bulgur pilavı sizi uzun süre tok tutacaktır. Açlığınızı bastırarak daha az yemekle doymanızı sağlar. Yüksek oranda protein içeren bulgur pilavı oldukça sağlıklıdır. Glisemik indeksi düşüktür.

100 gr bulgur pilavında 2.78 gr protein, 18.18 gr karbonhidrat ve 0 kolesterol bulunur. A ve C vitaminlerinin yanı sıra anemiyi önleyecek demir, B12, folik asit vitaminleri içerir. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Kan şekerinin hızla yükselmesi sonucu ortaya çıkan tatlı krizlerini önler ve sizleri uzun süre tok tuttuğundan daha kalori almanızı sağlar. Enerji verdiğinden diyet yaparken oldukça faydalı bir besindir.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori?
Bulgur pilavı yapılışında kullanılan malzemelerin miktarına göre kalori değeri de değişir. Kilo almamak için bulgur pilavı yaparken daha az yağ ve tuz kullanılmalıdır.

100 Gram
– Sade bulgur pilavı 149 kalori
– Domatesli bulgur pilavı 169 kalori
– Sebzeli bulgur pilavı 137 kalori
– Naneli bulgur pilavı 300 kalori
– Biberli domatesli bulgur pilavı 254 kalori
– Mantarlı bulgur pilavı 300 kalori
– Mercimekli bulgur pilavı 244 kalori
– Arpa şehriyeli bulgur pilavı 266 kalori
– Nohutlu bulgur pilavı 277 kalori
– Etli bulgur pilavı 435 kalori

Bulgur Pilavı Nasıl Tüketilmeli?
Diyet yaparken bir öğünde tüketebileceğiniz bulgur miktarı 1 su bardağını geçmemelidir. 1 su bardağı bulgurdan hazırlayacağınız bulgur pilavı için en fazla 1 yemek kaşığı tereyağı ya da zeytinyağı kullanmalısınız. Yemeklerde aşırı tuz kullanımı ödem oluşmasına neden olur. Ancak hiç tuz tüketmemek de bir o kadar zararlıdır. Bu nedenle pilava 1 çay kaşığı kadar tuz ilave etmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bezelye, soğan, domates, nane, maydanoz, kırmızı ya da yeşil biberli olarak da yapabilirsiniz. Bir öğünde bulgur pilavının yanında cacık, yeşil salata ve küçük bir parça ızgarada yağsız pişmiş kırmızı ya da beyaz et tüketebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir