Bel Fıtığının Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Son yıllarda görülme oranı hızla artan bel fıtığı her yaş grubundaki kişide görülebilir. Günlük hayatı zorlayan bel fıtığı çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Bel Fıtığı Nedenleri
Obezite
Hareketsizlik
Sigara kullanımı
Ağır kaldırmak
Ani hareketler yapmak
Ağır işlerde çalışmak
Halter, güreş, futbol, kürek çekme gibi sporlar yapmak
Sürekli eğik otuma
Uzun süre ayakta durmak ya da oturmak
Travma
Yüksekten düşme
Çok doğum yapma
Stres
Kronik öksürük
Genetik faktörler

Bel Fıtığı Belirtileri
Yürüme güçlüğü
Bel ağrısı
İki bacakta görülen şiddetli ağrılar
Bacakta güçsüzlük
Ayak uyuşması
İdrar kaçırma
İktidarsızlık
Çabuk yorulma

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?
Genellikle 30-50 yaş arasındaki kişilerde görülen bel fıtığının teşhisi nörolojik muayyene sonrasında konur. Beyin cerrahi doktoru tarafından teşhisi konulup tedavi edilen bel fıtığı şiddetine göre derecelendirilir. EMG (Sinir ölçüm testi) ve Manyetik rezonans (MR) adı verilen yöntemlerle tanı konur.

Bel Fıtığı Tedavisi

İlk Evre
Hastalığın ilk evresinde tedavi daha çok istirahat edilerek yapılır. İlk evrede hastada bacaklarında uyuşma, güç kaybı ve hareketlerde zorlanma yoktur. Sadece bel ve ayak ağrısı görülür. Genellikle kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Öne eğilmemek, ağır kaldırmamak, beli sürekli sıcak tutmak, yukarıya doğru uzanmamak, bel boşluğuna yastık koyarak oturmak, sert yatakta yatmamak ve stresten kaçınmak bel fıtığına iyi gelecek ve ağırların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

İleri Evre
İlk evrede yapılan tedaviye rağmen hala şiddetli ağrılar görülüyorsa ve bacaklarda uyuşma ve zorlanma görülüyorsa hastalık ilerlemiş demektir. Bu evrede hastaya bir fizik tedavi uzmanından yardım alınması önerilir. Fizik tedavinin ağrıları azaltıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca faydası pek bilinmeyen nükleoplasti yöntemi uygulanabilir. Fıtıklı bölgedeki iğne ile girilir ve radyofrekans dalgaları verilerek diskin ısınması sağlanır. Lokal anestezi ile yapılan bu yöntemin hiçbir riski yoktur. Ayrıca lazerli diskektomi yöntemi de yapılarak ağrıların hafifletilmesi sağlanır.

Son Evre
Tüm tedavilere rağmen hiçbir düzelme görülmediyse ve parça kopma durumu varsa ameliyat yapılması uygun görülür. Ameliyatla fıtıklaşmaya neden olan sinir üzerinde baskı yaparak ağrıya yol açan disk alınır gerekli görüldüğünde yerine yapay disk konulur. Ancak yapay disk protezi çok az durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.

Cerrahi Yöntemler
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile farklı cerrahi yöntemlerle kolay tedavi edilmektedir. Genel anestezi ile yapılan açık diskektomi, bölgesel anestezi ile mikrodiskektomi yöntemi ve epidural ve lokal anestezi ile yapılan endoskopik bel fıtığı ameliyatları mevcuttur. Bu yöntemlerde %95 oranında başarı sağlanırken ameliyat sonrası tekrarlama riski ise sadece %5’tir. Ameliyat sonrasında 1 gün içinde taburcu olabilen hasta en geç 1 ay içinde eski sağlığına kavuşmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir