arama

Bel, Boyun, Sırt Ağrıları Nedenleri ve Tedavisi

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Günümüzde her 5 kişiden birinde görülen bel, boyun ve sırt ağrıları hemen her yaşta ortaya çıkıyor. İleriki yaştaki kişilerde sıkça rastlanılan bu ağrıların görülme yaşının gün geçtikçe düşmesinde modern yaşam ve hareketsizlik gibi faktörler etkili olmaktadır. Boyundan başlayıp bele kadar devam eden ağrılar bazen de ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kesin çözüm için mutlaka ağrının nedeni bulunmalı ve doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Fibromiyalji Belirtileri ve Tedavisi
Sabahları sırt ve bel bölgesinde artan ağrılar, uyanmada güçlük çekme, çabuk yorulma, kabızlık, ishal ve gaz sorunu, çarpıntı, el ve ayaklarda uyuşmalar, yorgun uyanma, ödem oluşumu, dikkat dağınıklığı gibi problemler fibromiyalji hastalarında sıklıkla görülür. Özellikle 25-55 yaş arasındaki kadınlarda daha fazla görülen bu hastalık kişinin günlük yaşamanı olumsuz etkileyecek kadar şiddetli ağrılara neden olabilir. Genellikle titiz, mükemmeliyetçi, iş kolik, işini sevmeyen ve depresif ruh halindeki kişilerin ortak sorunu olan bu ağrılar ilaç kullanarak geçebilir. Ayrıca ozon tedavisi, bölgesel enjeksiyon, nöral terapi, elektro terapi, doku ve klasik masaj, manipülasyon, proloterapi, sıcak ajanları ve gevşeme eğitimleri gibi fizik tedaviler yapılarak büyük oranda iyileşme sağlanır.

Miyofasiyal Ağrıların Belirtileri ve Tedavisi
Özellikle masa başında sürekli bilgisayar karşısında oturarak çalışan kişilerde görülen sırt ağrılar duruş bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkar. Yumuşak doku romatizması ve bölgesel ağrı sendromu olarak adlandırılan bu ağrılar bölgesel ya da birden fazla kas grubunu etkileyebilir.

Hareketsizlik, klimaya maruz kalma, yağmurda ıslanma, ağır çalışma koşulları, B vitamini eksikliği, depresyon, stres, soğuk hava, kronik ve viral enfeksiyon gibi koşullar bu ağrıların oluşumuna neden olabilir. Kaslarda şişlik, ağrı, ödem, karıncalanma ve renk değişimi gibi belirtiler görülür. Tetik noktalarına enjeksiyon uygulama ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilir.

Boyun Fıtığı
Başı hareket ettirmekte zorluk çekmenize neden olan boyun fıtığı sırt bölgesine doğru geniş bir alanda görülür. Genellikle hareketsizlik ve kireçlenme gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu rahatsızlık kollarda güçsüzlük ve uyuşma gibi belirtilerle beraber görülür. Fizik tedavi ve egzersiz yapılarak rahatlama sağlanır.

Osteoporoz ( Kemik Erimesi )
Kadınlarda menopoz dönemi sonrasında ortaya çıkan kemik erimesi boyun, omuz, sırt ve bel ağrılarına neden olur. Sürekli şiddetli ağrı, boy kısalması, kemik kırılması ve kamburluk gibi iskelet sistemini etkileyen belirtiler görülür. İlaç ve fizik tedavi yöntemi ile tedavi edilir.

Ağrılardan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?
– Uzun süre ayakta kalınmamalı veya oturulmamalıdır.
– Ağır kaldırılmamalı ve dik oturulmalıdır.
– Ergonomik yatak ve uygun yastık kullanılmalıdır.
– B vitamini ve D vitamini eksikliği tespit edilmeli ve takviye ilaç kullanılmalıdır.
– Her gün düzenli olarak boyun kasalarını germe egzersizi ve yürüyüş yapılmalıdır.
– Vücudun ihtiyaç duyduğu kadar su içilmelidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.