Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri bebeğinin cinsiyetidir. Hamileliğin ilk anından itibaren bebeğin cinsiyeti belli olmasına rağmen gebeliğin ilk aylarında bunu öğrenmek mümkün değildir. Kadınlarda XX erkeklerde XY kromozomları cinsiyet oluşumu üzerinde etkilidir. Bebeğin cinsiyetini ise erkek kromozomları tarafından belirlenir. Bebek anne rahmine düştüğü anda bebeğin cinsiyeti belli olmasına rağmen ultrasonla gebeliğin ilk aylarında öğrenilmesi oldukça zordur. Doktorlar ilk aylarda tahminde bulunsa da bu durum yanıltıcı olabilir.

Bebeğin cinsiyetinin kesin olarak öğrenilebilmesi için gebeliğin 13. Haftasını beklemeniz gereklidir. Ultrasonla bakılarak öğrenilen cinsiyet çoğu zaman 14. Ve 15. Haftalarda kesinlik kazanır. 13. Ve 14. Haftada bakılan ultrasonda bazen yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle kız bebeklerde ultrasonda penisin görülememesi nedeniyle yanıltıcı tahminler yapılabilir. Eğer ultrasonda erkek bebek olduğu görülmüşse yanılma payı yoktur.

Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Ne Zaman Belli Olur?
Hamileliğin 4. Ayından itibaren ultrason ile bebeğin cinsiyeti konusunda tahminler yapılmaktadır. Ancak 13. -19. Haftalar arasında kesin bir sonuç alınamayabilir. Anne adayı gebelik kontrollerini yaptırırken daha sonraki haftalarda da ultrasona bakılarak kesinlik kazanır. Özellikle 20. Haftadan sonra tam olarak cinsiyet tespit edilmektedir.

Bebeğin Cinsiyeti Ultrason Muayenesi Dışında Nasıl Öğrenilir?
Bebeğin cinsiyetini öğrenmede Ultrason yöntemi günümüzde en hızlı ve en kolay şekilde yapılan yöntemlerden birisidir. Bebeğin cinsiyeti ultrasonografi yöntemi dışında farklı yöntemlerle de öğrenilebilir.

Amniyosentez adı verilen anne karnındaki amnion suyundan örnek alınıp incelenmesi, kordosentez ve kromozomları inceleyen koryon villus biyopsisi yöntemleri ile bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi edinilebilir. Bu yöntemler bebeğin doğuştan gelen bir rahatsızlığının olup olmadığı öğrenmek amacıyla yapılır. Ancak bu esnada alınan kromozom örneklerine bakılarak cinsiyet öğrenilmektedir. XX kromozomları kız bebeği XY kromozomları ise erkek bebeğin olduğuna işaret eder. Ayrıca %80 oranında doğru tespit edebilmenizi sağlayan cinsiyet belirleme testlerini de yaptırabilirsiniz. Bazı ülkelerde bebeğe zarar vereceği inanışıyla cinsiyet belirleme testlerinin yapılması yasaklanmış olsa da bilimsel olarak bu testlerin anne ve bebek sağlığı açıcından hiçbir zararının olmadığı kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri
Et, yoğurt, peynir, süt, tuzlu ve ekşi besinler yemek istiyorsanız, karnınızın sivri şeklinde ve aşağıda ise, meme uçlarının kararması, sabahları bulantınız yoksa, baş ağrısı ve üşüme sorununuz varsa, burnunuzda genişleme ve büyüme varsa, bacak kıllarınız daha hızlı uzuyorsa, ellerinizde kuruma varsa, idrar renginiz açık ise muhtemelen erkek bebek sahibi olacaksınız.

Hamilelikte Kız Bebek Belirtileri
Tatlı aşeriyorsanız, kalça ve basen bölgenizde kilo artışı varsa, karnınız yassı şeklinde ve yukarıda ise, idrarınızın rengi koyu ise, mide bulantınız varsa, ekmeğin kabuğunu, portakal suyu ve meyve yeme isteği duyuyorsanız, sol göğsünüz sağ göğsünüzden daha büyük ise, saçlarınızın renginde değişim varsa, ve yüzünüzde çok fazla sivilce çıkıyorsa kız bebek beklediğiniz tahmin edilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum ekle