arama

Aloe Vera Zararları Nelerdir ? 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (8)
  • paylaş
  • paylaş
  • Gökhan Eren Gökhan Eren

Son zamanlarda aloe vera zararları bilinmeden pek çok alanda kullanılmaktadır fakat, bu durum sağlık açısından bazı riskler ortaya çıkarabilir.

Günümüzde gerek kozmetik alanında, gerekse cilt bakımı alanında sıkça kullanılmaya başlanan bir bitki olan aloe vera, masum gözükse de pek çok zararı bulunan bir bitkidir. Birçok insan da bu zararları bilmeden, güzel gözükmek veya güzelleşmek için sağlığını riske atmaktadır. 

Oysa sağlık açısından aloe veranın zararları bilinse, kesinlikle kullanılmayacaktır. Bundan dolayı biz bu konuyu ele alarak, bu bitkiyi ya da bu bitkiden elde edilen kozmetik ürünler başta olmak üzere aloe vera suyu veya aloe vera jeli içeren ürünleri kullanmadan önce, bir kez daha düşünmeleri için bir fırsat vermek istedik.

Aloe Vera Nedir ve Aloe Vera Zararları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (7)

Aloe Vera Zararları Nelerdir ?

Aloe vera, kaktüse benzeyen ve özellikle cilt ve saç bakımında kullanılan şifalı olduğu düşünülen bir bitkidir. Doğada 360 türü bulunan aloe veranın en çok kullanılanı Aloe Barbadensis türüdür. Afrika kökenli bir bitki olsa da, aynı zamanda evlerimizde süs olarak da görmeye başladığımız bir bitki haline gelmiştir. 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (6)

Aloe Vera Zararları Nelerdir ?

Günümüzde birçok marka tarafından tercih edilen aloe vera, birçok üründe kullanılmaktadır. Bu markalar arasında sıkça duyduğumuz marka ve düşünce olan herbalife aloe vera zararları hakkında kesin bir bilgi var mı, yok mu, bilinmemektedir. Fakat marka farketmeksizin, aloe vera jel yanlış kullanım sonucu kendisiyle beraber çeşitli zararlar getirmektedir. Aloe vera jelin doğru kullanımı için aloe vera nasıl kullanılır, başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Aloe Vera Zararları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (4)

Aloe Vera Zararları Nelerdir ?

Kozmetik alanında etkin bir şekilde kullanılıyor olması aloe verayı popüler halle getirse de, bazı hastalıklara sahip kişilerin kesinlikle bu bitkiden elde edilen ürünlerden uzak durması gerekmektedir. Bu yazımızda aloe veranın zararlarının neler olduğunu ve kimlerin bu bitkiden elde edilen ürünleri kullanmaması gerektiğini ele aldık. Umarız ki bu yazı size yardımcı olur. İşte 13 maddede aloe veranın zararları;

1 – Kan Şekerini Düşürür 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (3)

Aloe vera ile yapılan ilk çalışmalarda aloe veranın kan şekerini düşürebileceği görülmüştür. Şeker hastası olan ve kan şekerini düşüren ilaçlar kullanan kişilerin bu nedenden dolayı ağız yoluyla aloe vera alımına dikkat etmesi gerekmektedir ve diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır. 

2 – Alt Deriye Zarar Verir 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (2)

Aloe verayı dışarı çıkmadan direkt yüzünüze uygularsanız ve güneşe çıkarsanız alt derinizde yanmalar meydana gelebilir. Bu da aloe vera yüze zaraları arasında yaygın olarak görülebilir. 

3 – Akne Oluşmasına Neden Olur 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir

Aloe vera kist ve deride kir birikimine neden olabilir. Eğer akneye yatkın bir cildiniz varsa bu etkileri daha açık şekilde görebilirsiniz. 

4 – Potasyum Eksikliğine Sebep Olur 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (14)

Uzun süreli kullanımda aloe vera potasyum eksikliğine neden olabilir. Potasyum eksikliği sonucunda özellikle kalp kasların kasılma ve kas zayıflığı sonucu kalp krizine ya da sindirim sisteminde bozulmaya neden olabilir. 

5 – İshal ve Karın Krampları Görülebilir 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (15)

Aloe vera ağızdan alındığı zaman ishale ve karın kramplarına neden olabilir. İshal besinlerin ve ilaçların emilimini azaltacağı için vücutta yan etkileri görülebilir. Bu durumda doktora danışılmalıdır. 

6 – Bağırsaklar Tembelleşir 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (13)

Aloe veraya alışan ve tembelleşen bağırsaklardan dolayı aloe vera alımını kestikten sonra kabızlık ortaya çıkabilir. 

7 – Crohn Hastaları Kullanmamalı 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (10)

Sindirim sisteminde etkileri olduğu için özellikle Crohn hastalığı ya da diğer sindirim sistemi hastalıkları olan kişiler doktor tavsiyesi ya da gözetimi olmaksızın aloe ver tüketmemelidir. 

8 – Kızarıklık ve Tahrişe Sebep Olabilir 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (9)

Aloe vera yağının zararları aşırı kullanılmadığı sürece çok yoktur. Fakat hassas ciltlerde yanmaya, kızarıklığa ve tahrişe sebep olabilir.

9 – Susuzluk Hissedebilirsiniz 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (11)

Eğer aloe vera sık kullanılırsa vücutta susuzluğa ve kırmızımsı idarara neden olabilir. 

10 – Karaciğerinize Zarar Verebilir 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (12)

Bazı araştırmalar sonucunda aloe vera yaprağı ve ekstresinin kullanımı karaciğer problemlerine neden olabileceği görülmüştür. 

11 – Düşüğe Neden Olabilir – Aloe Vera Zararları

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (17)

Aloe vera kas kasılmalarına neden olduğu için hamile kadınlarda rahim kasılmalarını başlatabilir ya da düşüğe neden olabilir. Hamileler aloe vera kullanmaktan kaçınmalıdır. 

12 – Bağırsak Hastalıkları Görülebilir 

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (16)

Aloe vera çocuklara bağırsak hastalılarına, apandisite ya da ülsere neden olabilir. Bundan dolayı emziren anneler ve çocuklar aloe vera tüketmemelidir. 

13 – Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir – Aloe Vera Zararları

kolay-diyet-listesi_aloe-vera-zararlari-nelerdir (18)

Alerjik reaksiyonlar aloe vera kullanımında çok sık görülen yan etkilerden biridir. Bazı reaksiyonlar deride döküntü ve kaşınma gibi küçük olabilir. Bunun dışında solunum sorunları, göğüste sıkışma ve yüzde şişme gibi ağır belirtiler ortaya çıkabilir. 


İlginizi Çekebilir: Bu aloe vera bitkisi ile üretilen ürünleri kullanıp, yukarıda saydığımızı 13 riskle karşı karşıya kalacağınıza, cilt bakımı ve güzelleşmek için daha başka yollar deneyebilirsiniz. Eğer bu yolların neler ve nasıl uygulandığı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız 11 adımda güzelleşmenin anahtarı, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊