Site Rengi

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

26.04.2020
944
1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

Pilavlar kültürlere göre çeşitli malzemelerle oluşturulduğu için birçok pilav türü vardır. 1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?Pirinç pilavı, bulgur pilavı, perde pilavı, etli firik pilavı, domatesli pilav, tavuklu pilav, nohutlu pilav gibi.

1 tabak pilavda kaç kalori vardır

Zengin bir yemek türü olan pilavların besin değerleri de içerdikleri malzemelerin çeşitine göre değişir. En çok tüketilen pirinç pilavının besin değerleri 100 gram/1 porsiyon için şöyledir: 1,4 gram yağ, 1,303 miligram sodyum, 188 miligram potasyum, 76 gram karbonhidrat, 83 miligram kalsiyum, 10 gram protein, 32 miligram magnezyum.

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var? Pilavın Faydaları

Pilavların faydaları içindeki besinlerin faydalarından kaynaklanır. Öncelikle pilavların ana maddesi olan pirinç ya da bulgur bol karbonhidrat içeren besinlerden olduğu için vücuda fiziksel ve zihinsel faaliyetlerde gereken enerjiyi sağlar. Karbonhidrat, tüketen kişinin kendini enerjik hissetmesine sebep olur.

1 tabak pilavda kaç kalori vardır

Pirinç dayanıklı nişasta grubunda olduğu için bağırsaktaki faydalı bakterilerin gelişmesine yardım eder. Bulgurun glisemik indeksi düşüktür. Bu sebeple kan şekeri seviyesini hemen yükseltmez ve sağlıklı bir şeker yükselmesini sağlar.

1 tabak pilavda kaç kalori vardır

Pilavlar uzun süre tok kalmayı sağlar. Pilavlarda potasyum içeriği yüksek olduğundan bağırsakları çalıştırıcı etkisi vardır. 1 tabak Pilavda kaç kalori vardır, tereyağlı pirinç pilavı kaç kalori, şehriyeli pirinç pilavı kaç kalori, sade pilav 1 tabak pilav kaç kalori gibi sorularla hesaplama dengesi oluşturulabilir.

1 tabak pilavda kaç kalori vardır

Özellikle 1 porsiyon pilav yemek tarifleri içerisinde orta düzey diyet için fazla bile gelebilmektedir. Diyetler için pilav yeme alışkanlığı nasıl yapılır, nasıl düzenlenir bilmek gereklidir. ÖZellikle kuru fasulye yanında bir kaşığı da olsa pilav yesem diyenler için vazgeçilmez gibi bir durumdur.

1 tabak pilavda kaç kalori vardır

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var? Pilav Kilo Aldırır Mı?

Pilavlar zengin karbonhidrat kaynakları oldukları için yerken miktarına dikkat etmek gerekir. Ancak her pilavın besin içeriği aynı olmadığından tüketilme miktarları da farklılık gösterir.

1 tabak pilavda kaç kalori vardır

Örneğin; tavuklu pilav tüketilirken tavuktan alınacak protein vücut için çok kıymetli olduğundan bir porsiyon yiyen biri için, pirinç pilavında genel olarak karbonhidrat bulunduğundan yarım porsiyon yeterlidir.

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var?

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var? konusunda çeşitlerine göre değerler şöyledir: pirinç pilavı 130 kcal, bulgur pilavı 342 kcal, tavuklu pilav 153 kcal, nohutlu pilav 169 kcal, domatesli pilav 316 kcal, perde pilavı 156 kcal.

1 Tabak Pilavda Kaç Kalori Var

Kilo almak istemeyen kişiler pilavda bulunan protein kaynaklı besinlerin miktarını arttırırken, pirinç ya da bulgurun miktarını azaltarak önlem alabilir.

1 tabak pilavda kaç kalori vardır

Örneğin bir porsiyon tavuklu pilavda otuz gram tavuk, yetmiş gram pirinç bulunurken tavuğun gramını yirmi gram arttırıp, pirincin gramını yirmi gram azaltarak daha sağlıklı pilav oluşturulur.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.