arama

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

M.Ö. 550 yıllarından beri tüm dünyada tüketildiği bilinen patates oldukça faydalı bir besindir. Patlıcangiller familyasından gelen patates bol nişastalı olduğu için suda haşlandığında kalorisi azalır, yağda kızartıldığında ise kalorisi artar.

Sofraların vazgeçilmez sebzelerinden bir olan patates doğru miktarda ve doğru pişirilme yöntemi ile tüketildiğinde kilo yapmaz. 2014 yılında “Journal Of The American Of Nutrition” dergisinin yaptığı bir araştırmaya göre beslenme listesine patates ekleyen kişilerin kilo almadığı görülmüştür.

(100 gr) 1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori

1 haşlanmış patates kaç kalori
Haşlanmış Patates 77 kalori
Fırınlanmış Patates 94 kalori
Közlenmiş Patates 87 kalori
Kızartılmış Patates 525 kalori

1 haşlanmış patates kaç kalori
Patates Cipsi 500 kalori
Kabuksuz Haşlanmış Patates 93 kalori
Kabuklu Haşlanmış Patates 100 kalori

100 Haşlanmış Patatesin Besin Değerleri

1 haşlanmış patates kaç kalori
Protein 1.96 gr
Lif 1.5 gr
Karbonhidrat 22.56 gr
Potasyum 392 gr
Sodyum 5 gr
Kalsiyum 7 gr
Demir 1.25 gr
C vitamini 12.8 gr

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori ? Haşlanmış Patates Kilo Yaparmı?

1 haşlanmış patates kaç kalori
Lif ve nişasta bakımından zengin olan patates sindirim sistemini düzenleyen bir besin olduğu için diyet yaparken haşlanmış olarak rahatlıkla tüketilebilir. Basur, kabızlık ve ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelen bu besin aynı zamanda bağırsakların temizlenmesini sağlayarak toksinlerden arınmanızı sağlar.

1 haşlanmış patates kaç kalori

Detoks etkisi yaratan haşlanmış patates sizi uzun süre tok tutar. Midede sindirilme süresi uzundur. Bu nedenle uzun süre yemek yemeseniz dahi kendinizi tok hissedersiniz.

1 haşlanmış patates kaç kalori

İnsülin direncini sağlayan patates kan şekerinin birden yükselmesini engeller. Kan şekerinin ani yükselmesi tatlı yeme isteğinizi arttırır. Patates yedikten sonra tatlı yemeye gerek duymazsınız. Yapılan araştırmalar sonucunda haşlanmış patatesin kilo vermenize yardımcı olduğu tespit edildi. Böylece son yıllarda patates diyeti yapanların sayısı hızla artmıştır.

1 haşlanmış patates kaç kalori

Patates hem kolay ve hızlı pişirilmesi hem de ucuz bir besin olması nedeniyle yemeklerde sıkça tercih edilmektedir. Bir tek patateste bile yüksek oranda lif vardır. Daha az yemek yiyerek doyabilmenizi sağlar.

1 haşlanmış patates kaç kalori

Ana ve ara öğünlerde bir tane haşlanmış patates tüketmek sindiriminizi düzenler, açlığınızı bastırır ve tatlı yeme isteğinizi önler. Bir sonraki öğünde daha az yemenize yardımcı olan patates aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır.

1 haşlanmış patates kaç kalori

Mideyi kolayca tatmin eden patates alınan kalorilerin daha kolay yakılmasını sağlar. Böylece vücutta yağ oluşumunu önler. Potasyum, demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve çinko mineralleri ve C vitamini bakımından zengindir. Besleyici ve tok tutucu özelliği sayesinde size ihtiyacınız olan günlük enerjiyi verir. Glutamat değeri yüksek olduğu için zayıflamanıza yardımcı olur.

1 Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Haşlanmış Patetes Nasıl Pişirilmeli

1 haşlanmış patates kaç kalori

Nişastalı bir besin olan patates yağda kızartıldığında fazlasıyla yağı emeceğinden kalorisi de artar. Diyet yaparken patates kızartması hariç her türlü yemeklerde patatesi tüketebilirsiniz.

1 haşlanmış patates kaç kalori