arama

1 Dilim Pizza Kaç Kalori?

  • paylaş
  • paylaş
  • Kolay Diyet Listesi

Hem lezzetli hem kolay hazırlandığı için herkesin severek tükettiği pizza yüksek kalorili bir yiyecektir. Günümüzde fast food türü yiyecekler arasında en fazla tercih edileni olan pizzanın kalori miktarını yapılışında kullanılan malzemeler belirler. Bol karbonhidrat içerdiğinden obezite sorununa neden olan faktörlerin başında geliyor. Özellikle çocukların severek yemesi ve alışkanlık yapması nedeniyle obezitenin günümüzde görülme yaşı oldukça düşmüştür.

Pizza servis edilirken genellikle yanında patates kızartması, ketçap, mayonez ve kola gibi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin verilmesi hızla kilo alınmasına neden olmaktadır. Diyet yaparken öğünlerinizde bir dilim pizza yenilebilir. Ancak pizzanın yanında başka yiyecekler tüketilmemeli ve yapılırken yağ ve tuz içeren malzemeler kullanılmamalıdır. Her gün olmamak koşuluyla arada bir yenilen bir dilim pizza kilo aldırmaz. Pizza tüketimi alışkanlık yarattığı için yerken oldukça dikkat edilmelidir.

Pizzanın Kalori ve Besin Değerleri
1 dilim pizza yaklaşık 130 gr’dır. 1 dilim pizza 240 kalori ve yaklaşık 40 gr karbonhidrat içermektedir. Yağ, tuz ve un kullanılarak yapılan 1 dilim pizza günlük almanız gereken kalori miktarının çoğunu kapsar. Vücutta yakılabilmesi için 1 saat tempolu yürüyüş yapılması gerekir. A vitamini, magnezyum, kalsiyum ve potasyum içeren 1 dilim pizza 1 gr lif ve 11 gr yağ içerir. Yağ oranının yüksek olması kilo alımını kolaylaştırır. Lif oranının ise oldukça düşük olması ise sindirim zorluklarına neden olur.

Pizza yapılışında kullanılan tuz nedeniyle sodyum oranının yüksek olması vücudunuzda ödem oluşmasına yol açacaktır. Genellikle restoranlara gidildiğinde bir dilim pizza yerine 1 porsiyon pizza söylenir. 800 gr’lık 1 porsiyon pizza 1470 kaloridir. Bu miktar ise günlük alınması gereken kalori miktarının çok fazla üzerindedir. Pizza üzerine konulan malzemeler ile kalori miktarı da değişir. Evde yapılan pizzanın üzerine çok daha fazla malzeme konulur.Bu nedenle bol malzemeli ev yapımı 1 dilim pizza 330 kaloridir. Ancak pizza üzerinde sos kullanmadan sadece sebze konulursa 1 dilim pizzanın kalorisi sadece 90 kalori olur.

Pizza Kilo Aldırır mı?
Diyet yaparken rahatlıkla tüketebileceğiniz en düşük kalorili pizza çeşidi sebzeli olanıdır. Mantar, brokoli, ıspanak, soğan, domates, biber, mısır, zeytin, kekik gibi sebzeler kullanılarak yapılan pizzanın üzerinde herhangi bir sos kullanılmamalıdır. Yağlı peynirler, ketçap, mayonez ve salça kullanımı pizzanın kalorisini hızla arttıracaktır. Peynirli pizza yaparken özellikle az yağlı ve tuzsuz peynir kullanılmalıdır. Ayrıca pizza hamurunun içine ekstra tuz konulmamalıdır. Hamurun ince açılmış ve az yağlı olması daha az kalori almanızı sağlar. Özellikle kırmızı ve beyaz et kullanılarak yapılan pizzalar tercih edilmemelidir.

Sosis, salam, sucuk, et, tavuk gibi et ürünlerinden yapılan pizzanın tüketilmesi kilo alımını kolaylaştıracaktır. Yerine ton balıklı, peynirli ve sebzeli pizzalar tercih edilmelidir. Patates kızartmaları, tavuk naget, yağda kızartılmış soğan halkaları ve kolalı içecekler gibi fast food yiyeceklerle birlikte kesinlikle tüketilmemelidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.